Roger Ackroyd Cinayeti - Roger Ackroyd'u Gerçekten Kim Öldürdü?

Roger Ackroyd Cinayeti – Gerçek Katil 1 – Roger Ackroyd Cinayeti – Roger Ackroyd’u Gerçekten Kim Öldürdü?

Agatha Christie‘nin “Roger Ackroyd Cinayeti” isimli başyapıtı okuyucuyu büyük bir şaşkınlık içinde bırakan müthiş bir finalle sona erer. Romanı okuyup da bu değerlendirmeye itiraz edecek tek bir kişi bile yoktur. Hercule Poirot‘nun çözümü öyle mükemmeldir ki, hiçbirimizin aklına bundan kuşku duymak gelmez.
Oysa bu çözüm doğru değildir. Poirot, kitapta yanlış bir kişiyi Roger Ackroyd‘u öldürmekle suçlar. Ama, Belçikalı detektif  yanılmaktadır. Bu kişinin katil olması  mümkün değildir.

Roger Ackroyd’un Gerçek Katili adını verdiğimiz bu çalışmanın amacı, romanda yapılan bu büyük hatayı ve gerçek katilin kim olduğunu, kanıtlarıyla ortaya koymaktır.
Bunun için elimizdeki tek kaynak yapıtın kendisidir. Tamamen orijinal metinden yola çıkarak gereken bütün kanıtlamalar yapılacaktır.

Roman, her ne kadar, Poirot’nun çözümünü desteklese de, şuraya buraya serpiştirilmiş pek çok kuşku uyandırıcı duruma  yer vermiştir. Yapıt, ikinci bir çözümün de var olabileceğini işaret eden kanıt ve ipuçlarıyla doludur.

Bu kanıt ve ipuçlarını görmek, yapıtı ikinci kez ve farklı bir bakış açısından okumakla mümkündür.

Roger Ackroyd Cinayeti, iç içe geçmiş iki metindir. Bu metinin biri bizi aldatmak için yazılmıştır ve Hercule Poirot’nun çözümünü okuyucuya dayatır.
İkinci metin ise, asıl metindir ve gerçek katilin kim olduğunu, cinayetin gerçekte neden ve nasıl işlendiğini anlatır.

Hangi metinin asıl metin olduğunu anlamak, dikkatli okuyucunun sabrına kalmıştır.
Gereken sabır ve dikkat gösterilmediğinde, Roger Ackroyd ‘un gerçek katili yıllardır gizlendiği kitabın sayfaları arasında, özgürce yaşamaya devam edecektir.
.
Gerçeği bulmak için biz de aynı yolu deneyeceğiz. Metin üzerinde hep birlikte  ikinci bir okuma yapacağız.

Ama öncelikle, incelememize temel olması bakımından, “Roger Ackroyd Cinayeti” romanındaki başlıca karakterleri ve olay örgüsünün bir özetini sizlere sunacağız.(Yani bir ilk okuma gerçekleştireceğiz.) Bu özet, daha sonraki alternatif soruşturma sırasında çok işe yarayacaktır. Romanı kütüphanelerinde bulunduranlara, analizin ileriki aşamalarında kitabı da mutlaka iddialarla birlikte paralel okumalarını tavsiye ederim. Kitaba sahip olmayanlarsa sık sık bu özete başvurmak zorunda kalacaklardır. Her ne kadar romanın sahip olduğu atmosfer ve anlatım zenginliklerinden yoksun bir özet olsa da bütün önemli noktaların belirtilmesine ve soruşturmanın net bir biçimde anlatılmasına özen gösterilmiştir.

Bu nedenle, şu önemli hatırlatmayı bir kere daha yapıyoruz:

Bundan sonraki bölümlerde, Roger Ackroyd Cinayeti romanıyla ilgili bütün ayrıntıları ele alacağız. Eğer romanı okumadıysanız ve kendinizi tüm zamanların en iyi polisiye romanını okumaktan mahrum bırakmak istemiyorsanız çalışmamızın geri kalan kısmını OKUMAYINIZ.


-Devam Edecek-

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum