Sambo KGB savunma teknikleri - Sambo nedir?

Sambo KGB savunma teknikleri – Sambo nedir?

Sambo KGB‘nin kullandığı bir dövüş sanatı ve kişisel savunma tekniğidir. 1920 yılından bu yana Rus Kızıl Ordu ve KGB tarafından kullanılagelmiştir. Judo, karate, Aikido, Jujitsu, Kung-fu gibi bir dövüş sanatı olmasına rağmen genellikle KGB ve Rus Özel Kuvvetleri tarafından kullanılması nedeniyle gizli kalmış ve çok fazla adı duyulmamıştır.

KGB nedir?

KGB, kısaca Rus Gizli Servisi’nin adıdır. Rusya’da 1954 yılında, iki iç istihbarat biriminin birleşmesi ile kurulan servis 1991 yılında son bularak başka kurumlara ayrılmıştır. Bugün halen Beyaz Rusya’da faaliyet gösteren gizli servisin adı ise KGB‘dir.

Sambo bir dövüş sanatı

Sambo adı Rusça SAMozashchita Bez Oruzhiya yani silahsız kişisel korunma kelimelerinden gelir. Bir çok benzerine göre oldukça yeni sayılabilecek bu dövüş sanatı Viktor Spiridonov and Vasili Oshchepkov isimli iki rus tarafından geliştirilmiş. Oshchepkov hayatının uzun bir bölümünü Japonya’da geçirmiş ve Judo ile derin bir şekilde ilgilenmiş. Sambonun da bu nedenle tabanı Judo ve Güreş olduğunu söyleyebiliriz ancak bu dövüş sanatı KGB ve Rus Özel Kuvvetleri’nin ihtiyacı yönünde gelişmiş ve özellikle silahlı birine karşı koyma yönünde evrimleşmiştir.

Vladamir Putin’in yaptığı sporlar:

KGB’de tam 16 yılını geçirmiş bir ajan olan Putin’de resimde gördüğünüz gibi Sambo ve diğer dövüş sanatlarına hakimdir.
Putin Sambo

Sambo üç ana gruba ayrılır:

  • Sambo sporu
  • Dövüş sambosu
  • Sertbest stil sambo

Sambo sporu veya serbest stil sambo sertbest still güreş ya da judoya benzer. Dövüş sambosu ise silahlı ve silahsız olmak koşulu ili ikiye ayrılır. Sambonun ana kuralı hayatta kalmak olduğu için son derece agresif ve saldırgan teknikleri içeren bir dövüş sanatıdır.

Sambo 1938 yılında Rus Spor Komitesi tarafından bir spor olarak kabul edilmiştir ve günümüzde olimpiyatlara entegre edilmeye çalışılmaktadır.

Rus dövüş sanatları

Aslında adını pek duymadığımız Rus dövüş sanatları içinde Sambo kadar önemli olan bir diğer dövüş sanatı da “Systema” yani Sistem‘dir. Rus dövüş sanatlarının 10. yüzyıla kadar gittiğini bazı kaynaklarda görmekteyiz. Systema yani sistem, vücudumuzun yedi fizyolojik sistemini ve üç seviyeden oluşan yani fiziksel, psikolojik ve ruhani yetilerimizi güçlendirmeyi amaçlar. İnsan vücudunun esnek ve kolay bir şekilde hareket etmesini, beynimizin sinirlilik halinden uzak kalmasını ve elbette kendimizi etkin bir şekilde savunmamız üzerine odaklanır.

Yazar:

Turgut Şişman
Turgut Şişman
Turgut Şişman, PolisiyeDurumlar.com ve Dedektifdergi.com sitelerinin kurucuları arasında yer aldı ve halen polisiyeseverlerin ilgi ile takip ettiği bu iki projede aktif olarak görev almaktadır. Çeşitli kitaplarda ve online platformlarda hikaye ve makaleleri yayınlanan Turgut Şişman, Polisiye Yazarlar Birliği üyesidir ve 2005 yılından bu yana İngiltere'de yaşamaktadır.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum