You are currently viewing Polisiye kitap: Katilin Şeyi – Kitap Eleştirisi – Algan Sezgintüredi
Polisiye kitap: Katilin Şeyi - Kitap Eleştirisi - Algan Sezgintüredi

Polisiye kitap: Katilin Şeyi – Kitap Eleştirisi – Algan Sezgintüredi

Bakınız şu konuda anlaşalım burası Türkiye, birbirimizi iyi tanırız yani atmaya tutmaya gerek yok; bizde plan, strateji, tümdengelim olmaz, imkansız olanları eleyemeyeyiz, kaderimizde varsa gerçekler ortaya çıkar, bu da bizi mecburen bir sonuca ulaştırır, acelemiz var arkadaş teoriyle falan vakit kaybedemeyiz, gideriz katilin gırtlağına çökeriz.

Kadıköy’de cesetler

Inınının.. pipoları tütünleyin, büyüteçlerin camlarını bir güzel temizleyin, iş başa düştü; Kadıköy’de, semtin nezih bölgelerinde birbiriyle alakasız cesetler ortaya çıkmaktadır, hepsi kadın olan maktuller kendi hallerinde sıradan insanlar arasından seçilmiştir. Damla kanları akıtılmamış, tecavüze uğramamışlardır ama ayıptır söylemesi cani kurbanlarının vajinalarına kendi el emeği mühendislik ürünü bir aletle feci şeyler yapmıştır. Ortada ipucu yoktur, sebep yoktur, delil hak getire, kurbanlar arasında ilk gözle görülebilecek bir bağlantı da yoktur ama sapık cani ülke gerçeğinden bihaber bir tuzu kuru olduğundan devamlı artan işsizliğin insanları farklı arayışlara yönlendirdiği bilmemektedir. Garibimin şansızlığı da diyebiliriz, dedektiflik yasası onaylanmış, yeni bir iş kolu oluşmuş çaylaklar tarafından istismar edilmeyi beklemektedir. İşin gerçeği iki ipsizden korkup başladığı işi yarım bırakacak tıynette bir adam da değildir katilimiz, eh bu da onun ahmaklığı çünkü karşısında; Vedat Kurdel ile Tefo vardır, esprili çocuklardır ama şakaları yoktur. Daha önce herhangi soruşturmanın yöresinden geçmemiş iki kahramanımız mesleğe yeni adım atmış kural ve usul dinlemeden kör-topal sonuca doğru iki ileri bir geri adımlarla ilerlemektedirler.

Algan Sezgintüredi polisiye serisinin ilk kitabı

Algan Sezgintüredi polisiye serisinin ilk kitabı Katilin Şeyi’yle okurlarını hoşça vakit geçirebilecekleri büyük bir labirente davet ediyor, ben destursuz girdim, yolumu birkaç kez kaybetmeme rağmen yazar yanımdan hiç ayrılmadı; bazen güldürdü kimi zaman akıl yürüttü ve suçluyu beraber yakalayıp kodese tıktık.

Agartha Christie veya klasik polisiye okurken genelde şu olur; bir tiyatrodasınız, koltuğunuz gayet rahattır sahneyle aranızda belli bir mesafe vardır, oyun oynanır siz izler ve sonucu tahmin edip katilin kim olduğunu bulduğunuzda buna sevinirsiniz, ne yani onca polisiye okumuşluğunuz var, işimiz bu! Algan Sezgintüredi çok daha farklı ve samimi bir dil oluşturmuş, tiyatroda değilsiniz her an olay mahallinde ipucu arayabilir, iki tane serseriyi seri yumruklarınızla iki seksen yere devirebilirsiniz, okuru kitabına dahil eden yazar iki acemi dedektif bulmuş üçüncüsünü arıyor, iş başvurunuz kabul edildi, ‘Nezih Dağdelen ve Ort. Özel Araştırma Ltd. Şti.’nde parlak bir kariyer sizleri bekliyor!

Hiç hata vermeyen olay örgüsüyle gerilimi yavaş yavaş artırarak, sıkmadan, kitabın sonuna kadar heyecanı koruyabilen Türk polisiyesi çok fazla yazılamıyor. İlk kitabı olmasına nazaran Katilin Şeyi’nde Algan Sezgintüredi bunu çok iyi başarmış, ben çok beğendim ve hatta metroda bir iki kez durak kaçırmama sebep olduğunu için de gayet mutluyum.
April Yayıncılık ve Algan Sezgintüredi’ye teşekkürlerimi sunuyorum.

2015/Aralık
Ufuk Serim

Yazar:

Turgut Şişman
Turgut Şişman
Turgut Şişman, PolisiyeDurumlar.com ve Dedektifdergi.com sitelerinin kurucuları arasında yer aldı ve halen polisiyeseverlerin ilgi ile takip ettiği bu iki projede aktif olarak görev almaktadır. Çeşitli kitaplarda ve online platformlarda hikaye ve makaleleri yayınlanan Turgut Şişman, Polisiye Yazarlar Birliği üyesidir ve 2005 yılından bu yana İngiltere'de yaşamaktadır.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum

Turgut Şişman

Turgut Şişman, PolisiyeDurumlar.com ve Dedektifdergi.com sitelerinin kurucuları arasında yer aldı ve halen polisiyeseverlerin ilgi ile takip ettiği bu iki projede aktif olarak görev almaktadır. Çeşitli kitaplarda ve online platformlarda hikaye ve makaleleri yayınlanan Turgut Şişman, Polisiye Yazarlar Birliği üyesidir ve 2005 yılından bu yana İngiltere'de yaşamaktadır.