You are currently viewing Dark Polisiye İkinci Kitap

Dark Polisiye İkinci Kitap

Dark Polisiye İkinci Kitap, Türk polisiyesinde hatırı sayılır yeri olan bir çok önemli isimle birlikte yeni yazarların da birer öyküleriyle yer aldığı, Dark İstanbul adlı oluşumun ikinci kolektif kitabı. 2021 yılı ortasında ilk baskısını yapan Dark Polisiye Birinci Kitap’ın ardından, yılın son ayında Dark Polisiye İkinci Kitap adıyla ve  ‘Bu Şehrin İpuçlarını Takip Eden Biziz’ mottosuyla yayınlanan ikinci öykü derlemesi.

Kitapta kimler yok ki. Yine Yeni Yeniden ile Ercan Akbay, Geçmişten Hatırladıklarım ile Osman Aysu, Ben Sadece Çocukları Kurtardım ile Nurhan Işkın, Meraklı Kedi-Başkomiser Galip Hikayesi ile Çağatay Yaşmut, Yaş Bakla ile Doruk Ateş, Cinayet Haberlerinin Yıldız Muhabiri ile Önay Yılmaz, Kesik El ile Ayşe Erbulak, Hata ile Kerem Kaş, Muhbir Cinayeti ile Banu Akeloğlu, Yarıda Kalan Balayı ile Armağan Tunaboylu, Bir Seri Şairin Güncesi ile Dinçer Batırbek, Yanılsama ile Günay Gafur, Buharı Tüten İntikam ile Tuğba Turan ve Kimliksiz ile Cenk Çalışır…

Dark Polisiye İkinci Kitap 2Kitapta 14 öykü yer alıyor. Bu öykülerin çoğu klasik katil kim senaryosu üzerinde, polis soruşturmalarıyla ana karakterlerle birlikte katilin peşinde koştuğumuz polisiye maceralardan oluşuyor. Bunun yanında Osman Aysu’nun bir casusun hatıralarını anlattığı öyküsü, Ercan Akbay’ın kaleme aldığı Komiser Olcay ve yardımcısının kayıp küçük bir çocuk vakasını araştırdıkları Yine Yeni Yeniden öyküsü, Cenk Çalışır’ın şaşırtıcı finaliyle Kimliksiz öyküsü, sahte bir tablonun peşinde koşturan yeni evli karı koca polis çifti anlatan Armağan Tunaboylu’nun Yarıda Kalan Balayı öyküsü, Kerem Kaş’ın her sözcüğü spoiler olabilecek Hata öyküsü ile Günay Gafur’un roman olabilecek lezzetteki Yanılsama öyküleri bildiğimiz klasik katil kim öykülerinden farklı formattaki öyküler.

Çok sevdiğim Başkomiser Galip, Meraklı Kedi isimli öyküde fazla ön plana çıkmıyor. Çağatay Yaşmut, onu diğer kitaplara saklamak istemiş sanki. Bu yüzden öykünün tadının damakta bıraktığını söylemem gerek. Şöyle yeni bir Başkomiser Galip öykü kitabı ne güzel olurdu…

Bütün öyküleri keyifle ve heyecanla okumakla beraber, Günay Gafur’un Yanılsama öyküsünü özellikle ayrı bir paragrafta ele almak gerektiğini düşünüyorum. Günay Bey bu öyküyü daha ileriye götürüp romanlaştırabilirmiş. O derece beğendiğimi söylemeliyim. Yine bu öyküden başlı başına çok güzel psikolojik gerilim tarzı bir sinema filmi yapılabileceği kanısındayım.

Yine söylemeden geçemeyeceğim: Yarıda Kalan Balayı öyküsünde yeni evli polis memurları Berkay ve Çağla’nın balayı modundaki şımarık halleri, öyküdeki diğer karakterler kadar benim de yer yer sinirlerimi zıplattı. Armağan Bey’in bu kadar gerçekçi kurgusu ve öyküye okuru dahil etme başarısı kuşkusuz alkışlanası bir şey.

Tuğba Turan’ın İstanbul Cinayet Şube Müdürü Alçiçek Yıldız ve yardımcısı Şimal’ı, Nurhan Işkın’ın Başkomiser Aylin Türkoğlu’su, Ayşe Ebulak’ın Başkomiser Deniz’i, Dinçer Batırbek’in şimdiki zaman kipinde devam eden öyküsündeki isimsiz komiseri de polisiye sevenlere keyifli vakit geçirtecekler.

Kitabın ön sözünde belirtildiğine göre, yakın gelecekte öyküler çizgi romanlaştırılacakmış.  Ardından, senaryo haline getirilip dizi veya sinema filmi yolculuğu için sıraya gireceklermiş. Şimdiden hepsine başarılar dilerim.

Eğer önce Dark Polisiye Birinci Kitap’ı okumak gerekir mi diye sorarsanız, öyle bir zorunluluğunuz yok. Çünkü öykülerin hepsi birbirinden bağımsız, her iki kitap da kendi başlarına farklı eserler. Ayrıca iki kitabın yazarları da tümüyle aynı değil. İki kitapta da öyküsü olan yazarlar olduğu gibi, sadece birinci kitapta veya sadece ikinci kitapta yer alan yazarlar da var. Ben polisiyeseverlere her iki kitabı da tavsiye ediyorum.

 

Künye:

Dark Polisiye İkinci Kitap

1.Baskı Aralık 2021 – Dark İstanbul Yayınları

288 sayfa

Yazar:

Murat Yüksel
En Son Yazıları

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum