Gencoy Sümerin polisiye kitapları Aile Sırrı, Göl Kıyısındaki Ev

GENCOY SÜMER’DEN İKİ YENİ POLİSİYE KİTAP: Aile Sırrı & Göl Kıyısındaki Ev

2018’in son günlerinde Gencoy Sümer iki yeni polisiye kitapla polisyeseverlerin karşısına çıktı. Bu yıl Feneryolu Cinayetleri’nin 2. baskısının ardından Aralık ayının ilk haftasında yayınlanan kitapların biri roman diğeri ise öykü türünde.

Gencoy Sümer’in Dedektif Romanı Aile Sırrı

Aile Sırrı, polisiye e-dergi Dedektif’te daha önce öyküleri yayınlanan Percule Hoirot adlı bir dedektifin serüveni. Her ne kadar ismi Agatha Christie’nin ünlü kahramanınınkine benzese de, Percule’ün Londra’da yaşamak ve Scotland Yard ile yakın temasta olmak dışında onunla fazla bir alakası yok.

Londra’nın banliyölerinden birinde işlenen cinayeti araştıran kahramanımızın önündeki en büyük engel,  beklenmedik bir biçimde yağan kar.  Ne var ki, tanınmış bilim insanı Sir Broderick Conway’in ölümünün üzerindeki gizem perdesinin çekiciliğine karşı koyması da imkansız. Trenlerle sadece İngiltere’nin dört bir yanına değil, aynı zamanda Conway ailesinin karanlık geçmişine yaptığı yolculuk, acaba gerçeğe ulaşmasını sağlayacak mı?

Yirminci yüzyılın sonlarına doğru yeniden güçlenen rahat polisiye (cozy mystery) tarzındaki bu romanda türün birçok özelliğini bulmak mümkün. Küfüre, şiddete ve cinsel anlatımlara hemen hemen hiç yer verilmediği gibi ayrıntılı bir ceset yada yara betimlemeleri de yok. Tamamen akla, zekaya ve rasyonel mantığa hitap ediyor. Bu nedenle klasik polisiyenin bütün altın kurallarına harfiyen uyulmuş. Tamamen çözüme odaklı bir anlatım benimsenmiş. Aile Sırrı, tam anlamıyla bir kim yaptı? (Who done it?) polisiyesi. İpuçlarının okurdan gizlenmediği, onların da soruşturmaya dahil edildiği bir dedektif romanı.

Gencoy Sümer’in Gizemli Öyküler kitabı, Göl Kıyısındaki Ev

Göl Kıyısındaki Ev ise, Gizemli Öyküler alt başlığından da anlaşılacağı gibi bir öykü kitabı. Farklı uzunluklarda 11 öyküden oluşuyor. Bazıları daha önce çeşitli dergilerde yayınlanmış, bazıları ise ilk kez bu kitapta yer alıyor. Öykülerin çoğunu polisiye olarak tanımlamak mümkünse de hepsinin ortak noktası gizemli olmaları.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum