Dedektif’te Sesli Hikayeler

0
2
Sesli Hikayeler
Sesli Hikayeler

Polisiye dergi Dedektif’te sesli hikayeler dönemi başlıyor.

Türkiye’nin ilk ve tek polisiye dergisi Dedektif’e önemli bir yenilik geliyor. Dergi’den yapılan açıklamaya göre artık Dedektif’te yer alan hikayeler, bundan böyle yazarları tarafından seslendirilecek. Böylece, arzu eden polisiyeseverler,  hikayeleri okumak yerine dinleyerek de polisiyenin kefini çıkarabilecekler.  Özellikle göz ve görme sorunları olan polisiyeseverler  düşünülerek başlatılan bu girişim, derginin diğer bütün okurları için de farklı bir deneyim olacak. Dergi’nin müdavimleri, diledikleri her yerde Dedektif Dergi sayfalarında bulunan hikayeleri, cep telefonlarına takacakları kulaklıkları vasıtasıyla rahatlıkla ve kolayca dinleme imkanına kavuşacaklar.

Hikaye Dinle projesi olarak başlatılan girişim bütün hikayeler seslendirildikten sonra, dergide yayınlanan diğer yazıları da kapsayacak biçimde genişletilecek.  Sesli hikayeler, youtube üzerinden yayınlanacak. Dergide sesli hikayeler dinlemek,  iki şekilde mümkün olacak. Polisiyeseverler, isterlerse tek tek her hikayenin yayınlandığı bölümlerde bulunan ses kayıtlarını dinleyebilecekler. Yani hikayelerin yer aldığı sayfada aynı zamanda youtube bağlantısı da olacak. Hikayelerin ses kaydı,  ayrıca “Hikaye Dinle” başlığı altında tek bir sayfada, toplu halde de yayınlanacak. Bu sayfaya gitmek için menüdeki Hikaye Dinle yazan yere  tıklamanız yeterli olacak.

Eğer, Dedektif Dergi’nin sesli hikayelerini şimdi dinlemek isterseniz aşağıdaki linki tıklayınız:

Hikaye Dinle

Yayına giren sesli hikayeler şimdilik üç tane. Ancak dergiden yapılan açıklamaya göre, bu sayı kısa sürede artacak  ve tüm hikayeler sesli hikayeler haline getirilecek. Bütün hikayeler sesli hikayeler olarak  dergide yer aldıktan sonra, yeni çıkan her sayıda yayınlanan hikayelerin rutin olarak sesli hikayeler haline getirileceği ve dergiye konulacağı da verilen bilgiler arasında. Diğer bir deyişle, proje tamamlandığında, dergi sadece yazılı hikayelerle değil, aynı zamanda sesli hikayelerle birlikte yayınlanacak. Böylece, yazıları ekrandan okumayı sevmeyen ya da gözlerindeki sorun nedeniyle ekrana bakamayan veya ekranı iyi göremeyen polisiyeseverler için alternetif bir imkan  sunulmuş olacak.

Dedektif Dergi’deki sesli hikayeler yayınının en güzel yanlarından bir diğeri de, hikayelerin yazarları tarafından seslendirilecek olması. Bazı özel durumlar nedeniyle istisnalar olsa bile, Hikaye Dinle projesi, hikayelerin genel olarak yazarları tarafından seslendirilmesini öngörüyor. Okurlar açısından bunun da heyecanlı ve keyifli bir deneyim olacağını düşünüyorum.  Proje sona erdiğinde, sesli hikayeler özellikle görme engelli polisiyeseverler için tam anlamıyla bir sesli hikaye kitabına, hatta sesli hikaye kitaplığına dönüşecek. Göz ve görme sorunları nedeniyle okuma imkanından yoksun binlerce kişi, ki bunların ille polisiyesever olması da gerekmiyor, sesli hikayeler sayesinde, hem keyifli bir zaman geçirecek, hem de polisiye edebiyatımızı tanıma fırsatını bulacak.

Sesli hikayeler sayfası şimdilik üç hikaye ile başladı yayınına. Bu sayının hızla artacağını, kısa zamanda bütün hikayelerin sesli hale getirileceğini ümit ediyoruz.  Sesli hikayeler halinde yayınlanmaya başlayan hikayeler şunlar:  Reha Avkıran’ın Dedektif Dergi’nin on birinci sayısında yayınlanan hikayesi “Sigara Öldürür”;  Funda Menekşe’nin Dedektif Dergi’nin  altıncı sayısında yayınlanan hikayesi  “Kim Ölmeli?” ve Tuğba Turan’ın Dedektif Dergi’nin birinci sayısında yayınlanan “Tilda ve Diğerleri” hikaye dizisinin ilk bölümü olan “İlan”.

Polisiye e-dergi Dedektif’in okurlarına sesli hikayeler  sunmak amacıyla başlattığı Hikaye Dinle projesinin bir an önce tamamlanmasını diliyorum. Polisiye dergi okurlarının hem dinlemek hem de okumak gibi seçeneklere sahip olmasının toplumsal bir yarar içerdiği görüşündeyim. Bu nedenle sesli hikayeler üretme girişiminin aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi olarak altının çizilmesi gerektiği kanısındayım.  Dijital ortamda yayın yapan benzer kuruluşların da aynı sorumlulukla hareket ederek benzer girişimlerde bulunmalarını ümit ederim. Şimdi, Dedektif’in Hikaye Dinle sayfasındaki sesli hikayelerden birini dinlemem için bana müsaade…

Yazar:

Turgut Şişman
Turgut Şişman
Turgut Şişman, PolisiyeDurumlar.com ve Dedektifdergi.com sitelerinin kurucuları arasında yer aldı ve halen polisiyeseverlerin ilgi ile takip ettiği bu iki projede aktif olarak görev almaktadır. Çeşitli kitaplarda ve online platformlarda hikaye ve makaleleri yayınlanan Turgut Şişman, Polisiye Yazarlar Birliği üyesidir ve 2005 yılından bu yana İngiltere'de yaşamaktadır.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum