Psikopat Nedir? En Psikopat Film Karakterleri

Psikopat nedir? Psikopatların iyi özellikleri nelerdir?

Psikopat nedir dediğimizde bunun bir ruhsal bozukluk olduğunu ve psikopati durumuna sahip
kişilere verilen genel ismin olduğunu görüyoruz. Psikopat der demez aklınıza hastalıklı bir ruh hali ve bir seri katil gelebilir ancak Psikopat özelliklerine sahip bazı şahısların son derece başarılı meslek dalları ile aramızda bulunduğu ve her psikopatın bir katile veya tecavüzcüye dönüşmediği söylenmekte.

Geçen gece 12 sularında, bir bardak şarabımı yudumlayıp, tam da uykumun bastırdığı, artık yavaş yavaş yatağa gitsem, tatlı tatlı uyusam dediğim bir anda, İngiltere’de yayın yapan kanal 4’de gecenin Psikopatlar gecesi olduğu ve sıradaki programda, uzmanlar tarafından sinema dünyasında en psikopat 10 film karakterinin seçileceğinin ve gerçek hayattan çeşitli psikopat ve psikopat skalasında yüksek puan almış olan bazı ünlülülerle görüşmeler olduğu açıklanınca, önce kendime bak zaten kafan çakır keyf git yat, zaten evde tek başınasın yine mutfaktan sesler gelecek dedim. Zaten, o ana kadar olan bilgilerimle, üst kattaki hanım komşumun Psikopat olduğundan da endişeleniyorum diye aklımdan geçirdiysem de hemen bir bardak daha şarap doldurup, not defterimi ve kalemimi kaparak program ile ilgili notlar almaya başladım.

Sanırım, yukarda verdiğim şartlar altında, programı izlemek için verdiğim karar biraz psikopatçaydı ama buna daha sonra geleceğiz.

Bir Psikopatı nasıl tanıyabilirim?

Anladığınız üzere, konuya dair herhangi bir sağlık bilgisi vermek değil amacımız ve programda yer alan bilgilere dair, sizinle aldığım notları paylaşmak isteğindeyim. Psikopat ruh halinin antisosyal bir durum olduğu ve sosyopati altında değerlendirildiği belirtilmekte. Önemli olan bir nokta ise Psikopatlığın doğuştan veya çok küçük yaşlarda geliştiğine inanılmakta yani İstanbul’da uzun bir sure yaşamanın, İstanbul trafiğinde her gün bir kıtadan diğerine geçmenin, veya başka bir Pikopat iş arkadaşı ile uzun sure çalışmanın size Psikopat etmesi söz konusu değil.

Psikopatların sahip olduğu olumlu sayılabilecek özellikler arasında, özgüven, strest altında çalışabilme, ve performans gösterebilmeleri, karizma sahibi olmaları, karşılarındaki kişileri etkileyebilme ve iyi izlenim bırakabilme yeteneğine sahip olmaları, uzun bir sure bir konuya odaklanarak üzerinde son derece dikkatli bir şekilde çalışabilmeleri bir uzmana dönüşebilmeleri, cesur karar verebilmeleri ve istediklerini elde edebilmek adına sert kararlar verebildikleri, inanılmaz derecede iyi bir yalancı olabilmeleri gösterilmekte.

Kısaca Oxford Üniversitesinde Profesör olarak çalışan Kevin Dutton’a gore, aramızda yer alan Psikopat özelliklerine sahip olan kişilere ihtiyaç bile duymaktayız. Mesela ancak bu özelliklere sahip olan bir kişi bir panik anında soğuk kanlı kalabileceği gibi bir yangın durumunda, yanan bir binaya girerek bir yaralıyı kurtarabileceğini belirtti.

Hangi meslek dallarında Psikopatların başarılı oldukları görülmekte:

Program bu alanda sıralamayı şu şekilde yaptı:

  1. Finans Sektörü
  2. Avukat
  3. Medya Yöneticisi / Medya Uzmanı
  4. Satış Yetkilisi / Satış Uzmanı
  5. Cerrah

Psikopatların gücü sevmelerinden dolayı, para ve finans sektörü en fazla kurumsal Psikopatın görüldüğü alan olarak belirtildi.

Psikopatların ortak özellikleri nelerdir?

Psikopatların ortk özellikleri arasında kişisel ve sosyal ilişkilerde başarısızlık ilk ipucu olarak görünüyor yani Psikopat bir kişilikte empati kurma yetisi neredeyse sıfır yani karşısındakinin ne hissettiğine zerre kadar önem vermediği gibi istese de pek anlayamıyor. Diğer özellikler arasında yasa ve kurallardan kopukluk, yasakları dikkate almamak, ani ve cesur kararlar vermek, korku hissinden yoksunluk, karşısındaki kişinin hissettiği mesela sevgi, şevkat gibi hisleri algılayamamak, anlayamamak, toplumun ortak değerlerine, ahlaki, dini, toplumsal kıstaslara değer vermemek, küçük yaşlardan itibaren genellikle hayvanlara işkence yapmak, onların canlarını yakma, öldürme girişimlerinde bulunmak olarak sıralanabilir. Ancak başka önemli bir nokta ise Psikopatların çoğunun bir akıl hastası olarak değerlendirmemesi çünkü genellikle Psikopatların bilinçleri yerindedir. Dolayısıyla gözetim altında ne kadar uzun sure tutulurlarsa tutulsunlar zararsız görünmeyi düşünebilmekte ve başarabilmektedirler.

Gelelim sinemada yer almış olan en psikopat 10 karaktere ve fragmanlarına:

10. Sırada Alfred Hitchcock’un Psycho filminde yer alan Norman Bates  karakteri yer aldı. Ancak büyük ustanın bu konuda büyük bir yanlış yaptığı ve karakterin bir Psikopat özellikleri taşısa da, kendisine çoklu kişilik bozukluğu teşhisinin konulmasının gerektiği belirtildi.

9. Sırada Kuzuların Sessizliği filminde yer alan Dr. Hannibal’a yer verildi. Programde yer alan FBI yetkilisi, gerçekten Psikopat suçluların, Dr. Hannibal gibi, yapılan bir çok görüşmedei görüşmeyi yöneten taraf olabildiklerini ve pekçok alanda çeşitli uzmanlıkları olduklarını aktardılar.

8. Sırada ise, beyaz perdede Psikopat özelliklerini en fazla sahip olan karakterlerden biri ise Harrison Ford’un oynadığı Blade Runner filminde yer alan ve aslında insan olmayan bir karaktere yer verildi. Bu karakterin özelliği insan olmamaları nedeniyle empati gösterememeleri ve çok iyi bir yalancı olmaları gösterildi. Film bizde de Bıçak Sırtı adıyla gösterildi. Çok fazla ipucu vermeyelim de keyifle seyredin.

7. Sırada yer alan ve gerçek hayatta karşımıza çıkabilecek en gerçekçi Psikopat karakterlerden biri olarak gösterilen film ve karakter ise Wall Street: Money never sleeps filminde bir satın alma yönetici olarak çalışan Gordon Gekko. Hemen hatırlatmak isterim ki bu karakter sayesinde, dünyada bankacı olmayı ve borsada çalışmayı seçmiş olan binlerce insan olması. Bu karakterin söylediği pekçok cümle, popular külterde yeredinmiştir mesela Açgözlülük iyidir! Gibi. Boğaziçi Üniversitesine, ekonomi, işletme bölümünde okuyup da bu karakteri kendisine rol model seçmiş birkaç öğrenci ile öğrencilik yıllarımı paylaştığımı bile biliyorum.

6. Sırada ise aslında pekçoğumuzun yakından tanıdığı bir film karakteri yer almakta. Bond, James Bond! Hatta uzmanlar James Bond’un şiddet ve öldürme eğiliminin artık filmed yer alan MI5 yetkililerince bile değerlendirildiğine dikkat çektiler. 007 kodu ile öldürme yetkisi bulunan ajan, pekçok durumda gereksiz şiddet göstermekten kaçınmadığı gibi rakiplerini ortadan kaldırırken çoğu zaman alaycı bir espri anlayışı da göstermekte.

5. Sırada The Talended Mr. Ripley yani Yetenekli Bay Ripley filmi ile Tom Ripley’ karakteri yer almakta. Bu karakteri Matt Demon canlandırmıştı. Hala bu filmi izlemediyseniz mutlaka izleyin!

4. Sırada usta yönetmen Stanley Kubrick’in  A Clockwork Orange filminde yer alan Alex karakteri yer aldı. Ancak karakterin tedavi sahnesinde tıbbi anlamda hatalar olduğu belirtildi. Yine fazla ipucu vermeyelim ama şunu söyleyebiliriz, gözünü kırpmadan yapılan bir acı verme işlemi gerçekten psikopatça bir özellik ve gerçekten psikopatlar gözlerini kırpmadan tepki verebiliyorlar. Gerisini size bırakalım filmi izlemediyseniz berbat etmeyelim.

3. Sırada We need to talk about Kevin, Kevin Hakkında Konuşmamız gerek filmi ile bir çocuk psikopat yer almakta. Aslında uzmanlar Psikopat sözünün kötü ününden dolayı, çocuklarda daha çok  Callous-Unemotional yani bir anlamda duygusuzluk terimini kullanmayı tercih ediyorlar. Bu durum genellikle çocukta, empati kuramama, şefkat, acıma duygusu gösterememe şeklinde kendini gösteriyor. Çocukluğunuzda eminim hayvanlara acı vermekten hoşlanan birkaç isim aklına gelecektir.

2. Sırada yer alan film ve karakter ise gerçek hatta yer alabilecek bir Psikopata gerçek anlamda benzemesi ile dikkat çekiyor. Malice filminde yer alan bir cerrahı canlandıran Alec  Baldwin oynadığı karakter ile gerçek bir psikopata olan benzerliği ile ön plana çıkıyor. Bu rolde oldukça meşhur bir cümle ise doktorun kendisine ben tanrıyım demesi. Gerisini size bırakalım, keyifle izleyin.

1. sırada yer alan film ve karakter ise bir Psikopatın tüm özelliklerini taşıması nedeniyle  seçilmiş ve film The Dark Knight yani bir Batman filmi. Son filmde yer alan Joker karakteri, bir psikopatın tüm özelliklerini göstermesinden dolayı seçilmiş

Hemen belirtelim ki FBI ajanlarının eğitimlerinde, bir Psikopatı tanıyabilmek için bu filmler bir eğitim materyali olarak kullanılıyormuş.

Uzmanlar nasıl olurda kimi psikopatların bir cani suçluya dönüşürken kimilerinin son derece başarılı insanlara dönüşmesini ile durumun 3 unsurunun bulunmasına bağlıyorlar.

  1. Psikopatlığın genetik olarak geçtiğinin,
  2. Unsurunun beynin çalışma sisteminin ve kimyasının psikopatik özelikler göstermesinin ve
  3. olarak bir çocukluk travmasının geçirilmesinin suç eğilimini tetiklediğine inandıklarını belirttiler.

Normal insanların ise Psikopatların filmlerine gösterdikleri ilgilin veya gerçek anlamda psikopatlara olan hayranlığın ise muhtemelen psikopatların toplum kurallarına uymayarak daha cesur haraket edebilmeleri ve cesur kararlar alabilerek belki de bir anlamda özendiğimiz bir hayatı yaşamalarından kaynaklandığını düşündüklerini eklediler.

Aşağıda vereceğimiz linkten, Oxford Üniversitesi profesörlerince hazırlanmış olan bir Psikopatlık testi bulunmakta. Test ingilizce olduğu için ingilizce biliyorsanız tıklayın ve kendinizi deneyin derim. Benim test sonucum 73% ile normalin bir hayli üzerinde çıktı, bakalım siz nasıl çıkacaksınız.

http://psychopath.channel4.com/quizzes.html

Bir de biraz daha cesur olun ve yazılarımıza yorum yapın deriz 🙂

Yazar:

Turgut Şişman
Turgut Şişman
Turgut Şişman, PolisiyeDurumlar.com ve Dedektifdergi.com sitelerinin kurucuları arasında yer aldı ve halen polisiyeseverlerin ilgi ile takip ettiği bu iki projede aktif olarak görev almaktadır. Çeşitli kitaplarda ve online platformlarda hikaye ve makaleleri yayınlanan Turgut Şişman, Polisiye Yazarlar Birliği üyesidir ve 2005 yılından bu yana İngiltere'de yaşamaktadır.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum