Polisiye Kitap Tanıtımı: Kartal Yuvası

Polisiye Kitap Tanıtımı: Kartal Yuvası

“Evet, eminim. Yemin ederim ki, tek başına Şah İsmail’in ordu­suna karşı yürümekten korkmayan bu yiğit kişi galip ordusunun ortasında, kendisini ziyarete gelen birkaç kişiden korkuyordu. Niçin? Neden? Merakla bekledim. Otağın perdesi açıldı. Sessiz, gölge gibi üç kişi içeri girdi. Dimdik yürüyorlardı. Başlarına si­yah sarıklar sarmışlar, omuzlarından topuklarına kadar uzanan yine siyah cübbeler giymişlerdi. Üçünün de ince kıvırcık sakalla­rı altın rengindeydi. Gözleri garip bir ışık ile parlıyordu. Otağın ortasına kadar gelip durdular. İki adım daha atsaydılar Selim Han’ın gürzü başlarında patlayacaktı. Sultan’da en tehlikeli an­larda görmediğim bir huzursuzluk fark  diliyordu. Dimdik otur­muş, gözleri şimşek çakıyordu.
“İçlerinden biri koynundan bir kese çıkartıp, içinden ömrüm­de görmediğim büyüklükte, gayet kıymetli bir zümrüt taş aldı. İlerleyip, zümrüdü Sultan’ın ayak bastığı yastığın üzerine bırak­tı. Hilafsız, bu taş iri bir yumurtadan daha büyüktü. Elçi geri geri gitti ve selis bir Türkçeyle: ‘Ey, Garb’ın en büyük Sultan’ı… Sana bu kıymetsiz hediyeyi Şark aleminin en kudretli sultanı olan Efendim, Sahib-i Âzâm…’”
(Kitaptan)
Yapıt hiçbir düzeltmeye gerek olmadan, orijinal haliyle ni­hayet 1959 yılında, Zuhal Madenci imzasıyla gün ışığına çıktığında, dönemin en çok okunan gazetesi Yeni Sabah’ta tefri­ka ediliyor ve epey yankı uyandırıyor. Her bakımdan büyük bir yeteneği haber veren bu romanın yirmi beş yaşında bir genç ka­dının kaleminden çıkmış olmasına bugün de şaşırmamak müm­kün değil.
Kartal Yuvası, daha önce kitap olarak yayımlanmamıştır. Böyle bir eseri gün ışığına çıkarttığımız
için mutluyuz.
Türkçe
176
s. – Ciltsiz – 13,5×19,5 cm.
İstanbul,
2013, 1. Basım
Yazar:
Zuhal Kuyaş
ISBN:
978-605-5055-01-1
Fiyatı:
12 TL

Yazar:

Turgut Şişman
Turgut Şişman
Turgut Şişman, PolisiyeDurumlar.com ve Dedektifdergi.com sitelerinin kurucuları arasında yer aldı ve halen polisiyeseverlerin ilgi ile takip ettiği bu iki projede aktif olarak görev almaktadır. Çeşitli kitaplarda ve online platformlarda hikaye ve makaleleri yayınlanan Turgut Şişman, Polisiye Yazarlar Birliği üyesidir ve 2005 yılından bu yana İngiltere'de yaşamaktadır.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum