221b Baker Sokağı - Sherlock Holmes ün Londradaki Evi

221b Baker Sokağı – Sherlock Holmes ün Londradaki Evi

Sherlock Holmes Müze Evi

221b Baker Street, dünyadaki en ünlü adreslerden biri.

Her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği bu evde oturan hiç kimse yok. Burası bir müze ev.  Binanın üstündeki tabeladan anlaşıldığına göre, bir zamanlar, ünlü detektif Sherlock Holmes, arkadaşı Doktor Watson‘la birlikte burada yaşamış.
Ev onun kişisel eşyaları, kullandığı aletler, kitapları ile dolu.  Uzandığı koltuk, arkadaşı Watson’la konuklarını kabul ettiği oda, kimya araç gereçleri, enjektörü, büyüteci, pipoları ve tabii kemanı aynen muhafaza edilmiş. Öykülerinde yer alan kimi belgeler, çektiği telgraflar özenle saklanmış.

Ev, bize anlatıldığı ya da filmlerde izlediğimiz gibi, Viktorya dönemi sonrası tarzında döşenmiş. Koltuklar, perdeler, duvar kağıtları tamamen o dönemin zevkine göre. Holmes’un ve Dr. Watson’ın yatak odaları bile aynen muhafaza edilmiş. Dedektife ait sayısız obje ile dolu evin kapısında bir de Scotland Yard’dan bir polis 24 saat nöbet tutmakta.

Sherlock Holmes ve Baker Street

Tamamen hayali, uydurma bir roman karakterinin, gerçekten varolmuşcasına bu kadar somut bir biçimde hatırasının yadedildiği bir başka yer var mıdır bilemiyorum ama, İngilizlerin bu müthiş turist çekme yöntemleri karşısında şapka çıkarmadan duramıyorum.
Sadece 221b değil, bütün bir Baker Street adeta Sir Conan Doyle‘un ölümsüz kahramanı, dünyanın en ünlü detektifi Sherlock Holmes‘a adanmış.
Daha Baker Street metrosundan çıkar çıkmaz, devasa bir Sherlock Holmes heykeliyle karşılaşıyorsunuz. Ve yukarda belirttiğim gibi bütün Baker Street Sherlock Holmes ile dolu. Mrs. Hudson‘ın çay evinden, Sherlock Holmes oteline kadar caddenin her köşesinde onun adı var. Hemen bütün dükkanlarda Sherlock Holmes kitapları, kartları, heykelleri, velhasılı  akla hayale gelmeyecek kadar çok çeşitli hatıra eşyaları satılıyor.

Sherlock Holmes ve Hercule Poirot

Poirot sevenler, biliyorum bana kızacaklar ama, gerçekten de Sherlock Holmes, ün ve yaygınlık bakımından Hercule Poirot‘dan çok ilerde.Her ikisinin de vatanı olan İngiltere’de bunu net bir biçimde görmek mümkün. Sadece Holmes kitapları, araç gereçleri, öykülerinin geçtiği yerlerle ilgili kitaplar, ilk baskıların yeni tıpkı basımları, Holmes dergileri, Holmes ile ilgili gazete koleksiyonları, hatıra eşyaları satan sayısız dükkan varken, koca Londra’da Poirot’nun kitapları, DVD’leri ve oyunlarından başka bir şey bulmak mümkün değil.

Sherlock Holmes’ün Adresi 

Baker Street, Oxford Street ve Regent’s Park arasında uzanan, geniş, gösterişli güzel bir cadde.
Sherlock Holmes’un evi, Park’ın civarında. Aynı zamanda, Baker Street Metrosu’nun tam karşısında. Baker Street metrosu Londra’nın en eski metro istasyonu. Holmes’le Dr. Watson’ın sık sık İngiliz kırsalına seyahat ettikleri trenlerin kalktığı Paddinton İstasyonu da buraya çok yakın.

Sherlock Holmes‘ün adresi, sonradan uydurulmuş bir yer değil. Gerçekten de Sir Conan Doyle‘un romanlarında, Holmes’ün 221b Baker Street’te yaşadığı sık sık belirtilir. Yani romanda verilen adres, gerçekten de var olan bir adres.

Bu durum, aynı adreste varlığını sürdüren National Abbey’in başına uzun süre büyük bir sorun olmuş. Çünkü, dedektife gönderilen sayısız mektup, bankanın posta kutusunda hatırı sayılır bir yer edinmeye başlamış. Öyle ki, sadece bu işe bakacak bir sekreter tutmak zorunda bile kalmış ünlü banka.

Müze kurulduktan sonra, müze yetkilileri, mektupların Sherlock Holmes Müzesi’ne verilmesini istemişler. Ancak Abbey buna yanaşmamış. Uzun süren çeşitli mahkemelerin ardından 2002 yılında Abbey’in bütün haklarından vaz geçmesiyle, mektuplar müzeye teslim edilmeye başlanmış.

Sizin anlayacağınız, dünyanın  dört bir yanından Mr. Sherlock Holmes’a hala mektuplar gelmektedir.

Adres mi? Çok basit: 221b Baker Street.

Yazar:

Turgut Şişman
Turgut Şişman
Turgut Şişman, PolisiyeDurumlar.com ve Dedektifdergi.com sitelerinin kurucuları arasında yer aldı ve halen polisiyeseverlerin ilgi ile takip ettiği bu iki projede aktif olarak görev almaktadır. Çeşitli kitaplarda ve online platformlarda hikaye ve makaleleri yayınlanan Turgut Şişman, Polisiye Yazarlar Birliği üyesidir ve 2005 yılından bu yana İngiltere'de yaşamaktadır.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum