Kitap Eleştirisi: Jigolo Cinayeti

Kitap Eleştirisi: Jigolo Cinayeti

Bir Travesti hikayesi ama bildiğiniz gibi değil…

Geçtiğimiz günlerde, Londra’nın meşhur Türk mahallesine yolum düşünce, Türk Getto’sunun ortasında yer alan Haringey Kütüphanesine de uğramadan edemedim. Kütüphane oldukça büyük ve Türkçe kitap kısmı tahmin edeceğinizden daha geniş. Polisiye kitaplar arasında parmaklarımı dolaştırırken Mehmet Murat Somer’in Hop Çiki Yaya serisinden bir kitap ile karşılaşınca gerçekten çok sevindim. Elbette konuyu yakından takip edenler bilir Mehmet Bey’in, bu polisiye serisinin baş özelliği, yapıtların baş karakterinin Travesti bir dedektif oluşu…
Evet travesti bir dedektif… Dünya literatüründe aşçı, göçmen, doktor, polis emeklisi ve nice meslekten dedektif söz konusu iken Mehmet Bey gerçekten pazardaki boşluğu iyi tespit etmiş.

Şansıma serinin “Jigolo Cinayeti” isimli parçası düştü. Akşam olur olmaz, büyük bir keyifle yatağıma girdim ve okuma lambamı açarak yazarın büyük uğraşlarla bizim için hazırladığı dünyaya yolculuğa koyuldum. Keyifle okunan, renkli bir kitap… A aa bu kadar mı söyleyeceklerin dediğinizi duyar gibiyim… Alın okuyun efendim… Ancak şunu söylemeden edemeyeceğim, ben olsam bu kadar kalıpların dışında yer alan bir dedektif karakteri yakalamış iken gerçekten sert bir üslup ile daha bıçak sırtı bir hikaye dünyası oluşturmaya çalışırdım. Yanlış anlamayın, okurken gerçekten keyif aldım ve serinin diğer parçalarını da okumak için heyecanladım; ve okumanızı tavsiye ederim.Travesti dedektifimiz ile ilgili biraz bilgi vermek gerekirse, oldukça iyi bir dövüş uzmanı,bence her travesti gibi cebinde bir de maket bıçağı taşımaktadır. Aynı zamanda dedektifimiz artık pek çok “hanımefendi” de bile bulamadığımız Femme Fatale özelliğini de sahip.

Fatal Femme de ne diyecek olursanız burada imdadımıza vikipedi yetişiyor: ilişkiye girdiği erkeklere sonunda büyük sıkıntılar yaşatan çekici ve baştan çıkarıcı kadın.

Aslında konu bir travestinin etrafında döndüğü için yazarımız biraz da sistemin dışına itilmiş bu azınlık gurubunun dertlerini topluma içten içe anlatma sosyal sorumluluğunu da üstlenseydi harika olurdu; mesela acımamız sistemimiz tüm bu insanları seks işçisi olmaya itmiyor mu? Serinin diğer parçalarında belki de yazarımız bu görevide yerine getirmiş olabilir elbette okuyup öğreneceğiz .

Siz de benim gibi sevgili Mehmet Bey’in bu serisi ile geç tanıştıysanız ihmal etmeyin ve serinin diğer kitaplarını da okuyun derim.

Kaderin peşinde

Ajda’nın elmasları

Huzur cinayetleri

Buse cinayeti

Peygamber cinayetleri

Yazılarımızı beğeniyorsanız hemen aşağıda yer alan Twitter ve Facebook düğmeleri aracılığı ile çevrenizle paylaşmanızı rica ederiz. Desteğiniz için teşekkürler!

Yazar:

Turgut Şişman
Turgut Şişman
Turgut Şişman, PolisiyeDurumlar.com ve Dedektifdergi.com sitelerinin kurucuları arasında yer aldı ve halen polisiyeseverlerin ilgi ile takip ettiği bu iki projede aktif olarak görev almaktadır. Çeşitli kitaplarda ve online platformlarda hikaye ve makaleleri yayınlanan Turgut Şişman, Polisiye Yazarlar Birliği üyesidir ve 2005 yılından bu yana İngiltere'de yaşamaktadır.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum