Agatha Christie: Bir numara

Agatha Christie: Bir numara – AGATHA CHRİSTİE’YE EN BÜYÜK ÖDÜL

Agatha Christie, Polisiye Roman Yazarlar Birliği tarafından yapılan bir oylama sonucunda, tüm zamanların en iyi polisiye yazarı ödülünü kazandı.

Ödül oylaması, birliğin kuruluşunun 60. yılı dolayısıyla ve 600 üyeye bizzat sorularak gerçekleştirildi.

Tüm zamanların en büyük polisiye yazarı seçilen Agatha Christie’nin 80 tane yayımlanmış dedektif romanı ve hikaye kitabı var.

DÜNYADA BUGÜNE DEK YAZILMIŞ EN İYİ POLİSİYE ROMAN

Aynı oylamada PRYB’nin seçtiği tüm zamanların en iyi polisiye romanı ise, Gene Agatha Christie’nin Roger Ackroyd Cinayeti adlı eseri oldu. Roger Ackroyd, Thomas Harris’in Kuzuların Sessizliği ve Raymond Chandler’in iki kitabını geride bırakarak, birlik üyesi yazarlardan en fazla oyu topladı.

Roger Ackroyd Cinayeti, 1926 yılında yazılmasına rağmen, türünün en iyi örneği olarak gösterildi.

SHERLOCK HOLMES DA ÖDÜL ALDI

Agatha Christie en iyi dedektif serisinde ise ödülü Sir Conan Doyle’un Sherlock Holmes’una kaptırdı. Bu durumu yadırgamadıklarını belirten eleştirmenler, İskandinav polisiyesinin ödüllendirilmemesini ise, bu yazarların polisiye bir edebiyat geçmişine ve birikimine sahip olamamlarından kaynaklandığını söylediler.

AGATHA CHRİSTİE TÜM ZAMANLARIN EN İYİSİ

Yaşamı boyunca 66 dedektif romanı ve 4’ü uzun 56’sı kısa öykü yazan Agatha Christe’nin çok sayıda polisiye oyunu ve diğer türlerde bazıları takma adlarla yazılmış kitapları bulunuyor. Şu anki verilere göre, dünyada Shakespeare’den sonra, kitapları en fazla satılan yazar. Ölümünün üzerinden 38 yıl geçmesine rağmen, kitapları hala büyük ilgi görüyor, oyunları bütün dünyada sahneleniyor, romanları filme çekiliyor. Ona olan ilgi her geçen gün biraz daha artıyor.

Yazar:

Gencoy Sümer
Gencoy Sümer: Zonguldak doğumlu olan Gencoy Sümer, Kabataş Lisesi’ni ve İstanbul Teknik Üniversitesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi’nde master ve doktora yaptı. Polisiye Durumlar sitesini kurdu. Halen yayınlanmakta olan Dedektif adlı polisiye e-dergiyi çıkardı. Hem bu dergide hem de Polisiye Durumlar’da birçok öykü ve makalesi yer aldı. İlk romanı Feneryolu Cinayetleri 2017’de yayınlandı ve 2019’da ikinci, 2020’de üçüncü baskısını yaptı. 2019’da yayınlanan Aile Sırrı ve Göl Kıyısındaki Ev adlı kitapları da olan yazar İngiltere’de yaşıyor.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum