oscar-pistorius-ampute-koşucu

Ampute Katil – Oscar Pistorius

Ampute Futbol Milli Takımımız geçtiğimiz günlerde Avrupa Şampiyonu oldu ve tüm Türkiye’yi sevince boğdu.

Oscar Pistorius 2013 yılında Time dergisine kapak olmuştu.
Oscar Pistorius 2013 yılında Time dergisine kapak olmuştu.

Maç esnasında, hem sahada futbolcular arasında hem de stadta seyirciler arasında bir duygu patlaması yaşandığına siz de şahit olmuşsunuzdur. Benim gözlemlediğim kadarı ile toplumun her alanında arka plana itilmiş, görmezden gelinen bir grubun duygusal patlamasıydı bu. Toplumumuzda fiziksel engellilerin yaşadığı bir yığın sorun var, işsizlik, eğitim eşitsizliği, tedavi sorunları sanırım ilk aklımıza gelenler olur. Ancak, ben en büyük problemin, fiziksel engellilere toplumumuzun bakış açısı olduğunu düşünüyorum. Bir fiziksel engellinin engeli, o kişinin karakterini görmemize engel olmamalı. İlk bakışta bir engelli olarak gördüğünüz ve sadece engelini görerek damgaladığınız kişi aslında son derece iyi bir çalışan, mühendis, doktor, koca, baba, anne, arkadaş olabilir hatta bir katil bile.

Oscar Pistorius

Oscar Pistorius, genç, yakışıklı bir Güney Afrikalı sporcu ve aynı zamanda bir olimpik şampiyon. Daha 11 aylık iken, her iki bacağını da, dizinin altından kesilmesi ile kaybetmiş. Paraolimpik yarışmalarında, kazandığı başarıların yanısıra 2011 Dünya Atletizm Şampiyonası’nda, engelsiz sporcuların yarışmasında, dünyanın ilk madalya kazanan engelli sporcusu oldu. 2012 yılında, yaz olimpiyatlarında da dünyanın ilk defa iki bacağıda ampute olduğu halde olimpiyatlara katılan sporcusu ünvanını aldı.

Oscar Pistorius ve kız arkadaşı
Oscar Pistorius ve kız arkadaşı

Oscar Pistorius, tüm bu başarılarının doruğundayken, 2013 yılında, modellik yapan kız arkadağını kendi evinde silahı ile vurarak öldürdü. Bu olay, özellikle ingilizce konuşan ülkeler arasında büyük ses getirdi. Oscar Pistorius işlediği cinayet üzerine büyük tartışmalar yaşandı zira bu öyle basit bir cinayet değildi. Oscar Pistorius, gece, evinin banyosundan gelen sesler üzerine uyanmış ve kız arkadaşını, eve giren bir saldırgan olarak algılamış ve tetiği çekerek ölümüne sebebiyet vermişti. Bazı çevreler, Oscar Pistorius’un bu cinayeti planlı olarak işlediğini iddia ederken bazıları da, Oscar’ı, son derece yüksek suç oranın bulunduğu Güney Afrika’da kendisini tehdit altında hissettiği ve gerçekten evine giren kişinin bir saldırgan olduğunu düşündüğü gerekçesi ile vurduğunu savundu.

Oscar Pistorius önce ilk yargılamada cinayet suçundan beraat etti ancak ölüme sebebiyet suçundan hüküm giydi. Daha sonra model sevgilisinin ailesi tarafından yapılan itiraz sonucunda görülen dava ile cinayetten hüküm giydi. Mahkeme, Oscar Pistorius’un silahı ateşlemeye niyetlendiği anda, evinin banyo kapısının arkasında kim olursa olsun kurşunun onu öldüreceğini bildiğine, bundan dolayı da  cinayetten hüküm giymesi gerektiğine karar verdi.

Oscar Pistorius Mahkemede
Oscar Pistorius Mahkemede

Yazar:

Turgut Şişman
Turgut Şişman
Turgut Şişman, PolisiyeDurumlar.com ve Dedektifdergi.com sitelerinin kurucuları arasında yer aldı ve halen polisiyeseverlerin ilgi ile takip ettiği bu iki projede aktif olarak görev almaktadır. Çeşitli kitaplarda ve online platformlarda hikaye ve makaleleri yayınlanan Turgut Şişman, Polisiye Yazarlar Birliği üyesidir ve 2005 yılından bu yana İngiltere'de yaşamaktadır.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum