You are currently viewing Artvin Canavarı Adnan Çolak kimdir?
Artvin Canavarı Adnan Çolak kimdir?

Artvin Canavarı Adnan Çolak kimdir?

Baltalı katil, Artvin canavarı Adnan Çolak Kimdir? 16 Ekim 1992… 15 yaşındaki kızlarıyla Artvin’in Seyitler Köyü’nde yaşayan Hüseyin ve Asiye Korkmaz çifti için o günün, diğerlerinden farkı yoktu. Baba, saat 23:00’e doğru yatmak istediğini söyledi. Ayağa kalkacağı sırada karısının çığlığıyla irkildi. Evin çatısı tutuşmuştu. Elbirliğiyle yangını söndürdüler. Baba-kız içeri girerken, kadın közleri dağıtmak için geride kaldı. Bu sırada arkasında bir ses işitti. Döndüğünde elinde baltayla dikilen bir adam gördü.
Sonrasını Artvin Asayiş Şube Müdürü Erdinç Elbe anlatıyor: “Kız çocuğunun annesini ve babasını baltayla öldürmüş şahıs. Daha sonra kız çocuğuna evin ahırında iki defa tecavüz etmiş. Daha sonra kızı olay yerinin birkaç kilometre ilerisinde bulunan mağaraya götürüp orada da tecavüz etmiş.”

Artvin Canavarı Baltalı Katil

Soğanlı Köyü’nde oturan Ziver Bildirici ve gelini Hayriye Bildirici bir sabah evlerinde ölü bulundu. Kurbanlar, başlarına keserle vurularak öldürülmüştü. Kadına tecavüz edilmişti.
Artvin halkının yaşadığı artık korkudan çok şaşkınlıktı. Herkesin birbirini tanıdığı, kapıların kapatılmadığı bu yerde, bu cinayetleri kim işlerdi?
İki köy birbirine birkaç kilometre uzaklıkta olmasına rağmen yetkililerin aklına bir yıl önce işlenen cinayetle bağ kurmak gelmiyordu. Ama halk bağlantıyı kurmuştu. Katilin aynı kişi olduğunu sezmiş ve ona bir isim bile takmıştı: Baltacı.
Artvinliler’in “Baltacı” adını verdiği katil ikinci cinayetten üç ay sonra tekrar harekete geçti. Bu kez Şavşat’ın Köprükaya Köyü’nde oturan 60 yaşındaki Ahmet ve Abuhayat Gümüş tıpkı önceki cinayetlerdeki gibi öldürüldü. İlk iki cinayetten farklı olarak bu kez katil, evin altını üstüne getirmişti. Belki de olaya hırsızlık suçu vermek istemişti.
Artvin Canavarının Seri Cinayetleri
Salkımlı Köyü’nde yalnız yaşayan 62 yaşındaki Hediye Sancaktaroğlu, ahıra gitmek üzere evden çıktı. Çalışmaya başlayacaktı ki, yanında, karanlığın içinde beliren adamı fark etti. Tahrayı kaldırdı ama adam ondan daha genç ve çevikti.
Katil, yaşlı kadının elinden aldığı tahrayla kafasına vurdu, ardından tecavüz etti. Kadını bıraktığında öldüğünü sanıyordu. Oysa yaşlı kadın kafasındaki ağır yaraya rağmen kurtuldu.
Artvin halkı, olayı çözemeyen güvenlik güçlerine ateş püskürüyordu. Katil cinayet aralıklarını sıklaştırırken, polis ve jandarmanın elinden hiçbir şey gelmiyordu.
Sancaktaroğlu olayından tam dört ay sonra Ardanuç’un Gümüşhane Köyü’nden 60 yaşındaki Osman ve Kevser Aksoy öldürüldü. Bu olaydaki tek fark katilin yaşlı çiftin evlerini yakması oldu. Cesetler neredeyse kimlik tespiti yapılamayacak kadar yanmıştı. Katil ipucu bırakmamaya kararlıydı.
Sıra dört ay sonra, önce 70 yaşlarındaki Ahmet ve Ayşe Bayram çiftine, sonra da 70 yaşındaki Hacer Kars’a geldi. Yine görgü tanığı, suç aleti, parmak izi ve katilden eser yoktu. Ama yapılan ceset incelemesinde ilk defa bir ipucu bulundu. Kurbanın tırnakları arasında ve vajinasında doku artıkları. Doku artıklarının DNA incelemesini Adli Tıp Kurumu Biyoloji Laboratuvarı’nda yapıldı. Sonuç olumsuzdu. Doku artığı katile değil Kars’ın kendisine aitti. Ayrıca kurbandan alınan kıl örnekleri de ipucu olmadı. Bunlar da katile değil kurbana aitti. Katil geride iz bırakmamayı yine başarmıştı.
 
Artvin Canavarı Adnan Çolak Yakalanıyor
Merkeze birkaç kilometre uzaklıktaki Salkımlı Köyü’nde oturan 58 yaşındaki Hediye İpek, torunu Mesut’u beklemekten vazgeçti. Uykusu gelmişti. Bu sırada evin çatısında sesler duydu. Korktu. Eline balta alarak açık duran pencereye yöneldi. Dışarıya göz gezdirdi. Kimseyi göremedi. Pencereyi kapatmak için elini uzattı.
Katilin son kurbanı Hediye İpek’ti. Adam, yaşlı kadının boğazını tülbentle sıkmış, nefes alması duruncaya kadar beklemiş daha sonra da tecavüz etmişti. Evi terk ettiğinde kadının öldüğünü sanıyordu. Ama Hediye İpek ölmedi. Son gayretle komşularını yardıma çağırdı. Ardından da bayıldı.
Hediye İpek, gözünü açtığında Artvin Devlet Hastanesi’ndeydi. İfadesini almak üzere polis başında bekliyordu. Yaşlı kadın saldırganı açık açık tanımlıyordu. Adamı iyi görmüştü. Esmerdi, bıyıklıydı, üzerinde kot pantolon ve yakalı kısa kollu bir tişört vardı. İskarpin ayakkabılar giymişti. Daha da önemlisi adamı tanımıştı: Artvin’in aylardır aradığı saldırgan kendi komşusu Adnan Çolak‘tı.
“Beni saçımdan tutup aşağı bastırdı. O anda da ışığı kapattı. Başörtümü boğazıma dolayıp sıkmaya başladı. Yalvardım ama hiç sesini çıkarmadı. Saçını çekmek için başına elimi uzattım ama saçını tutamadım. Yüzünü tırmalayıp tırmalayamadığımı bilmiyorum. O sırada kendimden geçmişim.”
28 yaşındaki Adnan Çolak, Hediye İpek’in ifadesi doğrultusunda aynı gün tutuklandı. Artvin de korkunun yerine şaşkınlık almıştı. Adnan Çolak herkesin tanıdığı, bildiği biriydi. Herkesle birlikte Baltacı’ya lanetler okumuştu. Üç çocuklu zanlının yakınlarına göre bilinen tek kötü alışkanlığı arkadaşlarıyla içtiği birkaç kadeh içkiydi.
Çolak’ın evinin aranması, gece yarısına doğru yapıldı. Evde üçüncü kurbanın evinden alınmış beyaz telefon makinesi bulundu. Ayrıca olay gecesi Hediye İpek’in tarif ettiği giysiler de evdeydi.

Seri Katil Artvin Canavarı Adnan Çolak’ın İtirafları

Adnan Çolak yargılamasına Artvin Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandığında Türk adli tarihinin en uzun duruşmalarından birine de başlanmıştı. Çolak’a yöneltilen ilk soru neden yaşlı insanları öldürdüğü oldu. Sanığın ürpertici cevabını Gazeteci Tolga Gül anlatıyor: “‘Yaşlı insanları öldürüyorsam da bunlar zaten zamanlarını doldurmuşlar. Onlar bizim yerimize fazladan yaşıyorlar. Belki de bizim kısmetimizi yiyorlar. Hem kendimi tatmin ediyordum, hem de onları öldürerek toplumu rahatlatıyordum,’ türünde şeyler söylüyordu.”
Çolak’ın ifadesinden kurbanlarından hiçbiriyle düşmanlığı olmadığı, hepsini rastgele seçtiği anlaşılıyordu. Cinayetten önce içki içiyordu. Duruşmada ilk cinayetini anlatırken soğukkanlıydı.
“Çobanlık yaptığım günlerde Korkmaz ailesinin evini gözlüyordum. Olay gecesi, etrafta kimsenin olmadığına kanaat getirdikten sonra evin üzerine ve bacaya taş atmaya başladım. Gayem dışarı çıkmalarını sağlamaktı. Bu sırada çatı boşluğunda bulunan çaputlar gözüme çarptı. Onları ateşe verip evden dışarı çıkmalarını sağladım.”
“Köyde yalnız yaşadığını bildiğim Hediye İpek’in evine gittiğimde de gayem öldürüp sonra da ırzına geçmekti. Kadının evde yalnız olduğuna emin olduktan sonra harekete geçtim. Boğuşma sırasında ‘Seni tanıdım,’ diye bağırdı. Ama sesimi çıkarmadım. Saçlarıma, hayalarıma dalmak istedi. Ama engel olamadı. Atletimdeki küçük kan lekesinin bu sırada bulaştığını sanıyorum. Çünkü kadının ağzından kan geldiğini gördüm. Kan gelince öleceğini düşündüm.”
Çolak yalnız olayları anlatmakla kalmıyor, cinayetlerinin nedenini de tahlil ediyordu. Gazeteci Gül’ün tanıklığıyla: “Okul hayatını, çocukluk hayatını anlattığı dönemde söylediği bir şey vardı. Yedi-sekiz yaşlarındayken annesiyle babasının cinsel ilişkiye girdiğini izlediğini söylemişti. Belki de bilinçaltında yaşlı insanlara tecavüz etmesinin temelinde bunun olabileceğini de söylemişti. Psikolojik tespitti aslında bu.”
Mahkeme heyeti güvenlik nedeniyle davayı Zonguldak 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermeye karar verdi. Belki mahkeme, Adnan Çolak‘ın izlerinin Artvin’den bir an önce silinmesini istiyordu. Çolak’ın savunmasını üstlenen Avukat Yakup Yürektürk, cinayet silahlarından hiçbirinin ele geçirilememiş olması üzerinde duruyordu. Savunmaya göre Çolak’ın suçlu olduğunu ispatlayan elde hiçbir somut delil yoktu. Evinde bulunan ve Bayram çiftine ait olan beyaz telefondan başka.
Ancak Yürektürk’ün göz ardı ettiği bir şey vardı. Çolak, Bayram çiftinin telefon hattına ait 2952 numarasını silmeyi unutmuştu. Ya da yakalanmayacağından çok emindi. Telefonun eve nasıl geldiğini Adnan Çolak‘ın karısı Suzan Çolak şöyle anlattı:
“Evimizde telefon hattı yoktur. Eşim, beyaz telefon makinesini bundan altı ay önce Ramazan ayından önce eve getirdi. Artvin’den satın aldığını söyledi. Ama neden satın aldığını söylemedi.”
Adnan Çolak’ın Çelişkili İfadeleri
Çolak yargılama sırasında cinayet işlemesine neden olarak 11 yaşına kadar anne ve babasıyla aynı yatakta uyumasını gösterdi. Çocukken amcasının oğlu kendisine tecavüz etmişti. Menenjit geçirmişti. İçki içtiğinde kendisine hakim olamıyordu. Duruşmalar boyunca Çolak, savcılığa, mahkeme heyetine defalarca mektup yazdı. Bu mektuplardan en ilginci yargılanmayı beklerken Artvin Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazdığı mektuptu. Mektup tam yedi sayfaydı ve adı,
‘İhtiras dilekçesi’ydi. Temmuz 1995 tarihli bu mektubunda suçsuz olduğunu ve cinayetleri kendisinin işlemediğini söyledi. Bu mektuptan üç gün sonra kaleme aldığı mektupta suçunu itiraf ediyor ancak cinayetler sırasında yanında iki arkadaşının bulunduğunu öne sürüyordu. Savcılığın yaptığı araştırma sonunda suç ortağı olmakla suçlananlardan birinin sözkonusu tarihlerde askerde olduğu ortaya çıktı.

Artvin Canavarı Adnan Çolak’ın Yargılaması

Adnan Çolak‘ın cinayetlerinde nasıl parmak izi bırakmadığı da bu mektupta anlaşıldı.:
“Yaptığımız olaylarda siyah deri eldiven kullanıyordum.”
23 Haziran 2000…
Yargılama beş yıl sürdü. Zonguldak 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 25 yaşında cinayet işlemeye başlayan Adnan Çolak‘ı tanıklar, teşhisler ve deliller ışığında altı kez idam, 112 yıl ağır hapis cezasına çarptırdı.  Aslında Adnan Çolak çok daha önce yakalanabilirdi. Bugün emniyet güçleri bunu doğruluyor. Onlara göre Çolak’ın hemen yakalanamamış olmasının iki nedeni var: O günlerde Karadeniz’i kasıp kavuran Nataşa sorunu nedeniyle bu cinayetlere hak ettiği önemin verilmemiş olması ve delillerin doğru takip edilmemesi. Artvin Canavarı’nın dosyası, ipuçları bilimsel yöntemler kullanılarak takip edilmediğinde nelere mal olabileceğini göstermesi açısından önemli bir dava dosyası olarak karşımızda duracak.
Sevinç Yavuz/Radikal/18 Ocak 2003

Yazar:

Turgut Şişman
Turgut Şişman
Turgut Şişman, PolisiyeDurumlar.com ve Dedektifdergi.com sitelerinin kurucuları arasında yer aldı ve halen polisiyeseverlerin ilgi ile takip ettiği bu iki projede aktif olarak görev almaktadır. Çeşitli kitaplarda ve online platformlarda hikaye ve makaleleri yayınlanan Turgut Şişman, Polisiye Yazarlar Birliği üyesidir ve 2005 yılından bu yana İngiltere'de yaşamaktadır.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum

Turgut Şişman

Turgut Şişman, PolisiyeDurumlar.com ve Dedektifdergi.com sitelerinin kurucuları arasında yer aldı ve halen polisiyeseverlerin ilgi ile takip ettiği bu iki projede aktif olarak görev almaktadır. Çeşitli kitaplarda ve online platformlarda hikaye ve makaleleri yayınlanan Turgut Şişman, Polisiye Yazarlar Birliği üyesidir ve 2005 yılından bu yana İngiltere'de yaşamaktadır.