Dedektif Olmak İster misiniz?

Dedektif Olmak İster misiniz?

Bir özel dedektife ihtiyacınız oldu mu hiç? Böyle bir durumda kimden yardım talep ederdiniz? Ensesi kalın bir arkadaşınızdan mı? yoksa polis emeklisi bir tanıdık amcamızdan mı medet umardınız?

Kesinlikle yanlış anlamayın, elbette herhangi bir polisiye konuda yardıma ihtiyacınız olursa, ilk önce emniyet kuvvetlerine danışmanızı öneririz ancak bazı konular vardır ki bazen emin olmadan bazen de konuyu gizli tutmak adına, keşke bir olsa da yardım etse ya da bir özel dedektif olsa dersiniz…

Bu noktada, artık Türkiye’de de imdadımıza özel dedektiflik büroları yetişmekte. Hatta ülkemizde Özel Dedektiflik Büro’larının bir derneği olduğunu bile memnuniyetle öğrenmiş durumdayız.

Yurt dışında, özellikle Amerika’da oldukça yaygın olan özel dedektiflik hizmetleri için ülkemizde de her geçen gün artan bir talep söz konusu. Ancak bu talep bireysel taleplerden daha çok kurumsal talepler olarak ortaya çıkmakta. Artık ülkemizde pek çok firma, çeşitli konularda özel dedektiflerden hizmet almaktadır.

Bireysel anlamda, özel dedektifler, en çok Boşanma ve Kayıp dosyalarında talep görürken, kurumsal anlamda, pek çok firma, özel dedektif veya araştırmacılara Personel Araştırma konusunda başvurmakta.

Nasıl özel dedektif olabilirim?

Şayet içinizdeki özel dedektif polisiye okumak ile tatmin olmuyorsa ve bu alanda profesyonel bir kariyer oluşturmak istiyorsanız, öncelikle analitik bir zekaya ve yorum kabiliyetine sahip olmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Yurt dışında, bu alanda eğitim ve sertifikalar veren kurumlar olmasına rağmen ülkemizde bu alanda bir eksiklik bulunmakta.

Bu konuda en büyük eksiklik ise ülkemizde, özel dedektiflik hizmetlerini bir çerçeveye oturtan bir yasanın olmayışıdır.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum