Polisiye dizi Köprü/Bron/Broen

Polisiye dizi: Köprü/Bron/Broen

İyi bir polisiye dizi arıyorsanız size İsveç ve Danimarka ortak yapımı olan Köprü isimli diziyi öneririm. Dizi İngiltere’de The Bridge adıyla yayınlandı, yapıtın orjinal adı ise Bron/Broen.

Geçtğimiz yıl BBC’de orjinal dilinden yayınlanan dizi gerçekten hoş bir polisiye. Son zamanlarda zaten Kuzey Avrupalılar bu işte iyi bir ilerleme kaydetti. Elbette bu gelişimi ayrı bir blog yazımızda ele alacağız ancak şimdi konumuza odaklanalım.

İlk sezonu 10 bölümden oluşan ve her bir bölümü birer saatlik dilimler halinde yayınlanan Köprü, bir seri katilin peşine düşen iki polis komseri ve etraflarında dönen olayları harika bir şekilde anlatıyor. Konuya kısaca değinmek gerekirse, İsveç ve Danimarka’yı birbirene bağlayan köprünün tam ortasında bir dakika bile sürmeyen bir elektrik kesintisi yaşanır ve elektrikler geri geldiğinde ise iki ülkenin tam sınır çizgisinde bir ceset bulunur. Ceset tam ortadan ikiye ayrılmış bir kadın politikacıya aittir. Artık her iki ülkenin de birer polis memuru olaya dahil olmak zorunda kalmıştır..Ülkemizde de, şimdi, bazı politikacıları ve politik isimleri,  ne kadar çok ortadan ikiye bölmek isteyen, patiska gibi yırtmak isteyen kitleler var değil mi? Zor günlerden geçiyoruz… Neyse yine konuya dönelim.

Yapılan araştırmalarda, cesedin üst kısmının bir İsveçli politikacıya ait olduğu teyit edilirken cesedin alt kısmının, olaydan bir yıl önce ortadan kaybolan bir fahişeye ait olduğu anlaşılır ancak olaylar sadece bununla kalmayacaktır elbette.

Daha fazla bilgi vermek konu açısından sakıncalı, işkolik ve duygusuz ve hatta seksi bile bir ihtiyacını gidermek için yaşayan İsveç’li hanım komser ile duygusal alanda zorluklar yaşayan, sakallı, hafif göbekli, Danimarka’lı komserimizin bu heyecanlı polisiyesini kaçırmayın; ilk fırsatta izleyin.

1. Bölümün ilk kısmını aşağıda izleyebilirsiniz:

Yazar:

Turgut Şişman
Turgut Şişman
Turgut Şişman, PolisiyeDurumlar.com ve Dedektifdergi.com sitelerinin kurucuları arasında yer aldı ve halen polisiyeseverlerin ilgi ile takip ettiği bu iki projede aktif olarak görev almaktadır. Çeşitli kitaplarda ve online platformlarda hikaye ve makaleleri yayınlanan Turgut Şişman, Polisiye Yazarlar Birliği üyesidir ve 2005 yılından bu yana İngiltere'de yaşamaktadır.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum