Polisiye kitap tanitimi: Ejder Cinayeti

Polisiye kitap tanitimi: Ejder Cinayeti

S. S. Van Dine’ ın yapıtları hiçbir psiko­lojik ve toplumsal etkene yer ver­meyen geleneksel İngiliz okuluy­la; bu öğeleri göz önüne alan A­merikan okulunun bir sentezidir; ancak S.S.Van Dine romanların­da ilginç husus insanüstü bir var­lık olan detektifin nitelikleridir. S.S. Van Dine’ın kişisel kanımızca talihsizliği edebiyat eleştirmen­liğindeki seçmeci yaklaşımından bir türlü kurtulamamasıdır; bunun sonucu polisiye romana yüksek kültür düzeyini yansıtmaya çalı­şır, işi dipnotlar koymaya kadar götürür; edebi örnekler ve Latince yazılmış vecizeler kullanır.
                                                                                                                            
Erol Üyepazarcı
“Sonsuz ihtimallerle dolu bir yer. Unutulmuş gelenekler, eski kocakarı masalları, ölmüş ve çoktan gömül­müş bir dönemi anımsatan atmosferi, bu atmosferdeki cinnet havasının çağrıştır­dıkları, tarihçesi, demonolo­jisiyle… Öyle tuhaf bir yer ki, oranın sıradan ziyaretçileri bile kendilerini bu atmosfe­re kolaylıkla kaptırabiliyor­lar. Sen de şu son iki günde gördün ya, kiminle konuş­tuysak evin bu tuhaf hava­sından zehirlenmiş gibiydi.”
Klasik polisiye yazınının üstatlarından S.S.Van Dine, Erol Üyepazarcı’nın sunuş yazısı ve özenli çevirileriyle, özlemi duyulan “has” polisiye edebiyatı okuruyla buluşturuyor. “Zabıta Romanları”nın “Geceleri Okumayınız!” uyarılarına kulak tıkayarak; Geceleri de okuyunuz!
Türkçe
224 s. – Ciltsiz – 13,5×19,5 cm.
İstanbul, 2012, 1. Basım
Çeviri: Özlem Güngör

ISBN: 978-605-86577-0-0

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum