Kitap Tanıtımı: Peder Brown Öyküleri

Kitap Tanıtımı: Peder Brown Öyküleri

Ernest Mandel’in ifadesiyle polisiye romanların tarihi suçun tarihidir; ama aynı zamanda az önce sözünü ettiğim çatışmalı fikirlerin, fikirden ziyade karmaşık duyguların da tarihidir. Chesterton’ın polisiyelerinde modernizmin çelişkilerinin hem düşünsel hem duygusal karşılıkları var­dır. Bir yandan büyüme ve gelişme bir yandan gelişmenin
insanda, top­lumda, kentte ve doğada yarattığı tahribat… Kentlere yığılan yoksullar ordusu… İnsanı suça, kötülüğe iten ekonomik koşullar… Açıkçası tam da polisiye edebiyata uygun kaygan ve tekinsiz bir zemin… Chesterton polisiyelerinin temelleri işte böyle bir tarihsel, toplumsal zeminde atılmıştır.
Labirent Yayınları, Türkçeye pek azı çevrilen bu beş kitaplık elli öykü­yü tek bir kitapta bir araya getirdi.

Ömer Türkeş

“Gilbert K. Chesterton gibi iyiliksever ve kibar bir insanın, aynı zamanda olayların dehşetini de duyumsayan anlaşılmaz biri olduğunu iddia etmek şaşır­tıcı olabilir; ama yapıtları, kendi istemi dışında da olsa, bunu doğrular niteliktedir… Yazın sanatı mutluluk biçimlerinden biridir; belki de hiç­bir yazar bana Chesterton’ın yaşattığı kadar mutlu saatler yaşatmamış­tır. İlahi Komedya’ya esin kaynağı olan teolojiyi nasıl paylaşmıyorsam, Chesterton’ın teolojisini de paylaşmıyorum; ama öte yandan bu teo­lojilerin o eserlerin yaratılmasının koşulu olduğunu da biliyorum.”
Jorge Luis Borges
Türkçe
864 s. – Ciltsiz – 15×21,5 cm.
İstanbul, 2013, 1. Basım
Çeviri: Burcu Çelik

ISBN: 978-605-86577-9-3

Yazar:

Turgut Şişman
Turgut Şişman
Turgut Şişman, PolisiyeDurumlar.com ve Dedektifdergi.com sitelerinin kurucuları arasında yer aldı ve halen polisiyeseverlerin ilgi ile takip ettiği bu iki projede aktif olarak görev almaktadır. Çeşitli kitaplarda ve online platformlarda hikaye ve makaleleri yayınlanan Turgut Şişman, Polisiye Yazarlar Birliği üyesidir ve 2005 yılından bu yana İngiltere'de yaşamaktadır.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum