Grinin Elli Tonu

Grinin Elli Tonu

İngiltere’de kelimenin tam anlamıyla bir “Grinin elli tonu” çılgınlığı yaşanıyor. İngiltere’de toplam 4 milyondan fazla satan kitap aynı zamanda Amerika ve Kanada’da toplam 15 milyon satış rakamını aşmış durumda. Bu rakamlarla Grinin elli tonu, yetişkin içerikli kitaplar arasında en hızlı satan kitap rekorunu da kırmış buşunuyor. Grinin elli tonu‘nun bu kadar büyük bir başarı yakalamasında, kitabın erotik bir hikaye anlatmasına ve bir Sado – Mazo ilişki üzerine kurulmuş olmasının da payı olsa gerek.

Grinin elli tonu, aynı zamanda beyaz perdeye de aktarılmış durumda ve filmin oldukça yüksek bir gişe başarısı yakalayacağı da düşünülüyor.

Üç kitaptan oluşan serinin ilk kitabı Grinin elli tonu‘nda Anastasia Steele, bir okul gazetesi için başarılı bir iş adamı olan Christian Grey ile oda arkadaşının aniden hastalanması sonucu, arkadaşının yerine bir röportaj gerçekleştirmek için buluşuyor. Anastasia, röportajı gerçekleştirmek için, Christian’ın soyadını taşıyan Grey şirketinin Seatle’daki, yine aynı ismi taşıyan şirket binasına gidiyor. Görüşme esnasında Christian’ın kullandığı bazı cümleler adeta onun karanlık dünyasına dair ufak ipuçları verirken bu durum elbette genç kızda merak da uyandırıyor. Christian, üzerinde kendisinin soyadını ve firmasının adını taşıyan bir kurşun kalemi Asantasia’ya veriyor ve Anastasia’nın bu kalemi dudakları üzerinde gezindirmesi ile cinsel referanslar başlıyor.

Anastasia ve Christian’ın ikinci karşılaşması bir alışveriş merkezinde gerçekleşiyor. Christian’ın alış verişi kablolar, bantlar ve iplerden oluşuyor. Bunları gören Anastasia, Christian’ın bir seri katil olup olmadığını kendisine sorması ile ikili arasındaki flört başka bir seviyeye geçiyor. Anastasia, genç, seksi ve zengin Christian’a aşık oluyor ve Christian da karşılık veriyor ancak Christian fetişleri olan bir genç adam ve kuvvetli bir şekilde Sado Mazo seks ilişkisi eğilimleri taşımakta. Bu dünya ise bakire Anastasia için tamamen bilinmedik bir dünya. Hikayenin gerisini kitabı okuyacaklara ya da filmi seyredeceklere bırakalım.

Sado mazo ilişki, bondage ve kölelik
Bloğumuzu 18 yaş ile sınırlamak istemediğimiz için konuya oldukça hafif değineceğiz. Temel İçgüdü filmini hatırlayacak olursanız, filmin ana karakteri, seks partnerinin ellerini, beyaz, ipek bir fular ile yatağa bağladıktan sonra, onu cinsel birleşme anında bir buz kıracağı ile öldürüyordu. Grinin elli tonunda bir cinayet yok ancak hikaye ileri seviyede bir Sado – Mazo ilişki var.

Grinin elli tonu oldukça büyük ses getirdiği ve erişilmesi güç bir satış rakamı yakaladığı için kitap hakkında bir kaç yorum yazısı okumak istedim. Şu ana kadar 100 milyon kişi tarafından okunan kitap hakkında belki de en ilginç çalışmalardan biri huffingtonpost.com isimli site tarafından yapılmış. Site, kitap hakkında bir panel oluşturarak, izleyicilerine kitap hakkında bilgi aktarmış. Panel üyeleri arasında gerçek bir Dominatrix – Baskın kadın veya sahip kadın diye tercüme edebilir miyiz acaba? –  olan ve “Bound to you”  isimli erotik kitabın yazarı ve aynı zamanda seks üzerine bir köşe yazarı olan Nichi Hodgson,  Erotik – Aşk Romanı yazarı Susan Wright, sekiz yıl boyunca, bir sahip olarak, Sado – Mazo ilişki yaşamış olan ve şu andaki ilişkisini bir köle, tam olarak söylemek gerekirse köpek yavrusu rolünde yürüten ve kinkmastery.com ‘un kurucusu Robert Rubel ve New York’da yer alan Carleton Universitesi’nde Hukuk Profesörlüğü yapan ve Sado – Mazo ilişki üzerine bir kitabı bulunan Ummni Khan yer almış.

Panelin üzerinde anlaştığı konular Grinin elli tonu‘nun, toplumda Sado – Mazo fetiş merak olan kişiler hakkında bir farkındalık yarattığı yönünde. Kitaptaki Christian karakterinin zengin ve güç sahibi bir  karakter olmasından dolayı, panele katılanların tecrübeleri doğrultusunda bu karakterin gerçek yaşamda bir Kral değil de bir köle rolünü tercih edeceğini düşündüklerini belirttiler. Bu arada Kral, Sado – Mazo ilişkide Sahip ya da Master rolündekilerine ad. Gerçek yaşamda Doktor ve özellikle Avukat gibi güç sahibi kişilerin, seks yaşamlarında, sürekli güç sahibi ve kontrol sahibi olma rolünden sıyrılarak gücü ve karşı tarafa teslim etme eğilimi gösterdiklerini belirttiler. Böylelikle hem sürekli kontrol halinde olmaktan sıyrılarak rahatladıklarını ancak istedikleri zaman oyunu keserek gerçek güce sahip olduklarını belirtiler. Yine Christian karakteri seviyesinde bir kral olan karakterin kendisine seks partneri olarak Anastasia gibi bir deneyimsiz, bakireyi eş olarak seçmeyeceğini
Grinin Elli Tonu 5belirttiler.

Panel için bir araya gelenler, erotik hikayeyi beğendiklerini ve her iki karakterinde Sado – Mazo bir ilişkiyi yaşamak için bir arayış ve uzlaşı içine girmelerini samimi bulduklarını belirttiler ve kitabın başarılı bir fantazi olduğunun altını çizdiler.

Panel, bu alanda en gerçekçi yapılmış filmin ise bizde de Sekreter olarak
oynayan “Secretary” filmi olduğunun altını çizdiler.

Bakalım kitabı okuduğunuzda siz neler düşüneceksiniz ve fantazi dünyanızın genişlemesine bir vesile olacak bu kitap. Yorumlarını bekliyoruz.

Yazar:

Turgut Şişman
Turgut Şişman
Turgut Şişman, PolisiyeDurumlar.com ve Dedektifdergi.com sitelerinin kurucuları arasında yer aldı ve halen polisiyeseverlerin ilgi ile takip ettiği bu iki projede aktif olarak görev almaktadır. Çeşitli kitaplarda ve online platformlarda hikaye ve makaleleri yayınlanan Turgut Şişman, Polisiye Yazarlar Birliği üyesidir ve 2005 yılından bu yana İngiltere'de yaşamaktadır.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum