You are currently viewing Harrogate’de Kayıp Bir Polisiye Yazarı
Harrogate'de Kayıp Bir Polisiye Yazarı

Harrogate’de Kayıp Bir Polisiye Yazarı

Ünlü polisiye yazarı Gencoy Sümer ortadan kayboldu. Feneryolu Cinayetleri romanı ile tanıdığımız Gencoy Sümer’in Yorkshire’daki evinden Cumartesi sabahı ayrıldığı ve kendisinden ilerleyen saatlerde haber alınamadığı öğrenildi. Yorkshire polisi olayı bir kayıp vakası olarak incelediğini bildirdi…

Harrogate sevimli ama bir o kadar da gizemli bir Yorkshire şehri. Peki ama neden polisiye yazarları sürekli bu şehirde kaybolup duruyorlar?

Şaka bir yana, geçtiğimiz cumartesi günü İngiltere’nin şirin şehrine bir gezi planladık. Harrogate nerede diye soracak olursanız bu güzel şehir, Yorkshire bölgesinde ve Leeds ile York şehirlerine yarım saat uzaklıkta.Harrogate'de Kayıp Bir Polisiye Yazarı 2

Harrogate, ünlü polisiye yazarı Agatha Christie‘nin, 1926 yılında, henüz ünlü bir polisiye yazarı olduğu sırada, 11 gün boyunca ortadan kaybolduktan sonra bulunduğu şehir. Agatha Christie’nin  kaybolması o dönemde büyük ses getirmiş, İngiltere genelinde binden fazla polisin seferber olduğu bir insan avı başlatılmıştı. Agatha Christie’yi bulmak için yüzlerce kişinin polisle işbirliği yaptığı bu gizemli olay, İngiltere’de bir arama çalışmasına ilk kez bir uçağın da katıldığı  vaka olması bakımından ilginçtir.Harrogate'de Kayıp Bir Polisiye Yazarı 3

Hikaye kısaca şöyle: Agatha Christie 3 aralık cuma günü akşamı,   uyumakta olan kızı Rosalind’i öptükten sonra otomobiliyle Berkshire’daki evinden ayrılır. Ortadan kaybolduğu farkedilip de olayın gazetelere yansıması üzerine bütün ülke ayağa kalkar. İçişleri Bakanı, yüzlerce polisi acil olarak ünlü yazarı bulmakla görevlendirir. Agatha Christie‘yi bulmak için polise yardımcı olanlar arasında Sir Arthur Conan Doyle ve Dorothy Sayers gibi ünlü polisiye yazarları da vardır.

Tam 11 gün boyunca Agatha Christie’den haber alınamaz. Sonunda, Harrogate‘de The Hydro isimli bir otelde olduğu Harrogate'de Kayıp Bir Polisiye Yazarı 4anlaşılır. Kendi açıklamasına göre geçici bir hafıza kaybı yaşamıştır. Buraya nasıl ve neden geldiğini bilmemektedir. Hayatı boyunca bu konuda fazla bir açıklama yapmaz. O yüzden bu kayıp 11 günle ilgili spekülasyonların haddi hesabı yoktur. Bir çok kişiye göre, Agatha Christie’nin en gizemli hikayesi, aslında bu kayıp 11 gündür.

The Hydro isimli bu otel daha sonra Old Swan ismini almış. Biz de bu cumartesi günü Agatha Christie’nin kayıp 11 gününü geçirdiği Old Swan Oteli’ni ziyaret etmek için Harrogate’e bir yolculuk yaptık. Yorkshire’ın verimli topraklarındaki çiftliklerin, yemyeşil ağaçlarla, çayırlarla kaplı arazilerin, şirin köylerin arasından geçen yol, Harrogate'de Kayıp Bir Polisiye Yazarı 5sonunda bizi Harrogate’e ulaştırdı.

Şehre, yolun iki yanında yer alan ve insana uçsuz bucaksızmış izlenimi veren çok geniş bir parkın içinden giriliyor. Binaların çoğu 18. yüzyıldan kalma ve Georgian tarzında. Turistik bir şehir burası. Şifalı sularıyla nam salmış. Agatha Christie’nin kaldığı Old Swan Hotel de aslında bir kaplıca oteli. İngiliz usulü kaplıca keyfi yaşamak için ideal bir yer. Aynı zamanda öğrendik ki, Harrogate, 2013’den beri yapılan anketlerde Britanya’nın “en mutlu” şehri seçilmekteymiş. Biraz dolaşınca bu seçimin hakkaniyetle yapıldığını anladık. İnsanlar güler yüzlü, eğlenceli ve gerçekten mutlular.

Harrogate'de Kayıp Bir Polisiye Yazarı 6Old Swan, şehrin merkezinde, hafif yüksek bir tepenin eteğinde kurulmuş romantik bir otel. Konukları da bir hayli şık ve havalı.  Bu otelin karanlık bir sırra ev sahipliği yaptığını düşünmek çok zor. Duvarlarda Agatha Christie’ye ait hatıralar olmasa böyle bir şey aklınızın ucundan bile geçmez.

Christie’nin kayboluş hikayesini anlatan Agatha filminin de çekildiği mekanlar neredeyse doksan yıldır hiç değişmemiş. Merdivenler, koridorlar, çay salonları, koltuklar, şömineler hala aynı. Hava çok sıcak olduğundan biz dışarda oturduk. Geleneksel  beş çayımızı otelin yaz bahçesinde içtik. Çörek ve reçellerimizle birlikte.Harrogate'de Kayıp Bir Polisiye Yazarı 7

Old Swan Hotel, Agatha Christie’nin 11 günlük kayboluşuna sırdaşlık yapınca, ister istemez kendisi de biraz gizeme bulaşmış. Otelde belirli günlerde cinayet oyunları oynanıyor. Oyuna katılan konuklar, bir akşam yemeğinden sonra işlenen bir cinayeti, bırakılan ipuçlarından yola çıkarak çözmeye çalışıyorlar. Aslında bu tür oyunlar, İngiltere’de oldukça yaygın. Ama herhalde cinayet oyunu oynamak için Old Swan’dan daha mükemmel bir otel bulunamaz.

Harrogate'de Kayıp Bir Polisiye Yazarı 8

Yazar:

Turgut Şişman
Turgut Şişman
Turgut Şişman, PolisiyeDurumlar.com ve Dedektifdergi.com sitelerinin kurucuları arasında yer aldı ve halen polisiyeseverlerin ilgi ile takip ettiği bu iki projede aktif olarak görev almaktadır. Çeşitli kitaplarda ve online platformlarda hikaye ve makaleleri yayınlanan Turgut Şişman, Polisiye Yazarlar Birliği üyesidir ve 2005 yılından bu yana İngiltere'de yaşamaktadır.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum

Turgut Şişman

Turgut Şişman, PolisiyeDurumlar.com ve Dedektifdergi.com sitelerinin kurucuları arasında yer aldı ve halen polisiyeseverlerin ilgi ile takip ettiği bu iki projede aktif olarak görev almaktadır. Çeşitli kitaplarda ve online platformlarda hikaye ve makaleleri yayınlanan Turgut Şişman, Polisiye Yazarlar Birliği üyesidir ve 2005 yılından bu yana İngiltere'de yaşamaktadır.