Iskandinav polisiyesi, Henning Mankell Kimdir?

Iskandinav polisiyesi, Henning Mankell Kimdir?

Henning Mankell Kimdir?

Günümüz İskandinav Polisiyesinin en önde gelen yazarı Henning Mankell’dir. Özellikle, yarattığı Kurt Wallander dedektif karakteriyle bütün dünyada meşhur olmuştur. Mankell 1948 yılında İsveç’te Harjedalen’de doğdu. Ailesi o küçük yaşta boşandığından, çocukluğu yargıç olan babası ve ablasıyla birlikte geçti. Mankell’in dedesi de, onunla aynı adı taşıyan ünlü bir besteciydi.

Mankel, henüz 17 yaşındayken Stockholm’deki bir tiyatroda yönetmen yardımcısı olarak çalışmaya başladı. 20 yaşındayken yazar olarak kariyerine ilk adımları attı. Solcu bir aktvist olarak, Vietnam savaşına, Portekiz’in Mozambik’teki sömürgeci müdahalesine ve Güney Afrika’nın ırkçı rejimine karşı mücadele etti. 1970’lerin başında Norveç’e yerleşti. Burada Komünist Parti’yi destekledi. Asla partiye üye olmadı ama faaliyetlerine katıldı. İlk romanı The Roock Blast 1973’de yayımlandı.

1985’de aldığı bir davet üzerine Mozambik’e gitti. Burada bir tiyatro topluluğu kurdu. Zamanla Mozambik ikinci vatanı haline geldi. 2008 yılında, ünlü yönetmen İngmar Bergman’ın kızı Eva Bergman’la evlendi.

Henning Mankell Kitapları

Henning Mankel, çeşitli romanlar, oyunlar, çocuklara ve gençlere yönelik kitaplar yazmankla birlikte, asıl ününü 1991-2009 yılları arasında kaleme aldığı Kurt Wallander romanlarıyla yaptı. Polisiye-gerilim türündeki bu kitaplarıyla dünya çapında bir üne erişti. 1973 yılından bu yana kitapları 40 milyondan fazla sattı.

 

Yazar:

Gencoy Sümer
Gencoy Sümer: Zonguldak doğumlu olan Gencoy Sümer, Kabataş Lisesi’ni ve İstanbul Teknik Üniversitesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi’nde master ve doktora yaptı. Polisiye Durumlar sitesini kurdu. Halen yayınlanmakta olan Dedektif adlı polisiye e-dergiyi çıkardı. Hem bu dergide hem de Polisiye Durumlar’da birçok öykü ve makalesi yer aldı. İlk romanı Feneryolu Cinayetleri 2017’de yayınlandı ve 2019’da ikinci, 2020’de üçüncü baskısını yaptı. 2019’da yayınlanan Aile Sırrı ve Göl Kıyısındaki Ev adlı kitapları da olan yazar İngiltere’de yaşıyor.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum