İskandinav Polisiyesi: Stieg Larsson kimdir?

İskandinav Polisiyesi: Stieg Larsson kimdir?

Bu yazımızda Stieg Larsson kimdir, bu konuyu biraz araştırmak ve yazarı yakından tanımak istedik.

Hangi yazarı ele alırsak alalım hayatlarında mutlaka bizi son derece şaşırtan bazı olgular buluyoruz. Stieg Larsson‘un hayatı da bu anlamda tekdüze bir hayat olmaktan uzak geçmiş. Adeta normal bir hayat geçiren yazar olamıyor diye düşünmeden edemedik.

Stieg Larsson kitapları hangileridir?

Yazar, ölümünden sonra yayınlanması ile tüm dünyada inanılmaz sayıda bir okuyucu kitlesine sahip olduğu Milenyum Üçlemesi ile adeta özdeşleştirilmiştir. Hepimizin okuduğu ya da hadi filmini seyrettiği ya da en azından adını duyduğu Milenyum üçlemesi:

Ejderha Dövmeli Kız: Millennium 1

Ateşle Oynayan Kız – Millennium 2

Arı Kovanına Çomak Sokan Kız: Millennium 3 isimli kitaplardan oluşmaktadır.

Stieg Larsson ne zaman nerede doğdu ve öldü?

15 Agustos 1954 yılında, İsveçte doğan yazar, 9 Kasım 2004 yılında, 50 yaşındayken hayatını kalp krizi nedeniyle kaybetti. Elektrik kesintisi nedeniyle 7. katta yer alan ofisine, merdivenlerden çıkan yazar, ofisine ulaştıktan kısa süre sonra, trajik bir şekilde hayatını kaybetmiş.

Bağımsız bir yazar ve aşırı sağ kanat milliyetçiliği üzerine çalışan bir araştırmacı olan Larsson’un ölümünden sonra yayınlanan kitapları tüm dünyada bir fırtına gibi esti.

2008 yılında, Khaled Hosseini‘nin ardından, tüm dünya genelinde en çok satan 2. yazar olmayı başardı. 2012 yılı sonuna geldiğimizde ise, yazarın kitapları, tüm dünyada, 73 milyon kopyadan daha fazla satmıştı bile. Yazarın kitapları bugün de hızlı bir şekilde satmaya devam etmektedir. 2011 Aralık ayı sonunda, Milenyum serisi, tüm dünyada 65 milyon kopya satış rakamına ulaşmış, 2010 yılında ise Arı Kovanına Çomak Sokan Kız: Millennium 3 kitabı ise, Amerika’de en çok satan kitap olmuştur.

Kuzey İsveç’de doğan yazarın babası ve büyükbabası, bir demir eğitme fabrikasında çalışmışlar ancak daha sonra arsenik zehirlenmesi dolayısıyla buradan ayrılmak durumunda kalmışlar. Aile Stockholm’e taşındıklarında ise, yaşamak için yeterince yerleri olmadıkları için, 1 yaşındaki Stieg’i büyükbabası ile bırakmak zorunda kalmış. 9 yaşına kadar kuzey İsveç’te, dedesinin yanında yaşayan Stieg, İsveç’in bu ıssız bölgesini oldukça sevmiş. Yerel köy okulunda okuyan Stieg, uzun kış ayları boyunca, kayakları ile okuluna gidip gelmiş. Büyükbabasının da kendisi gibi 50 yaşında kalp kizinden hayatını kaybetmesi sonrasında, Stieg Larsson ailesi ile birleşmiş ancak kısa bir süre sonra da annesini kaybetmiş.

12 yaşında kendisine bir daktilo hediye edilen Stieg, önceleri bilim romanları yazmış ve hayatının sonraki aşamalarında da bu alanda pekçok çalışmalar yapmış.

İsveç’in önde gelen kominist gruplarından birinin üyesi olan Stieg Larsson, aşırı sağ akımlar üzerine yaptığı çalışmalar nedeniyle ölüm tehditleri almaktaymış. Uzun süreli bir birliktelik yaşadığı Eva Gabrielsson ile de bu ölüm tehditleri nedeniyle evlenmediği hatta adreslerini dahi maskeledikleri söylenmekte.

Yazarın ölümünden sonra, mirasının tamamı, evi ve kitap gelirleri babası ve kardeşine kalmış. Ancak, daha sonra yazarın bir vasiyeti ortaya çıkmış ve bu saviyete göre, yazar herşeyini, komünist bir organizasyona bırakmış. Ancak vasiyetin herhangi bir tanık tarafından şahitlik edilmemiş olmasından dolayı, İsveç kanunlarına göre geçersiz sayılmış. Vasiyetnameyi ortaya çıkaran Eva Gabrielsson ise ölüm tehditleri nedeniyle evlenmemelerinden hatta aynı adreste bile görünmemelerinden dolayı mirastan herhangi bir pay alamamış ve durum kendisi ile yazarın babası ve kardeşi arasında mahkemeleşmeye kadar gitmiş.

İskandinav polisiyesi ve milenyum serisi

Yazarın, milenyum serisini, işten eve geldiğinde kendisini oyalamak ve eğlendirmek için yazdığı ve kitapları, ölümünden kısa bir süre öncesine kadar yayınlatmayı aklından geçirmediği söylenmekte. Ölümünün sonrasında, yazarın bilgisayarında, dörtte üçü tamamlanmış bir 4. kitap bulunmuş. Bu kitap, şuan Eva Gabrielsson’un elindeymiş ve yazarın toplam 10 kitaptan oluşan bir seri yazmakta olduğunu duyurmuş.

İsveçli  Norstedts yayınevi iseserinin 4. kitabının yazılması için yazar David Lagercrantz ile anlaşmaya vardıklarını ve serinin 4. kitabının Agustos 2015’de basılacağını açıkladı.

Milenyum serisinin bir hayranıysanız ve bu konu hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Eva Gabrielsson’un “There are things I want you to know about Stieg Larsson and me” “Stieg Larsson ve benim hakkımda bilmenizi istediğim şeyler var” isimli kitabını okumanızı tavsiye ederiz.

Yazar:

Turgut Şişman
Turgut Şişman
Turgut Şişman, PolisiyeDurumlar.com ve Dedektifdergi.com sitelerinin kurucuları arasında yer aldı ve halen polisiyeseverlerin ilgi ile takip ettiği bu iki projede aktif olarak görev almaktadır. Çeşitli kitaplarda ve online platformlarda hikaye ve makaleleri yayınlanan Turgut Şişman, Polisiye Yazarlar Birliği üyesidir ve 2005 yılından bu yana İngiltere'de yaşamaktadır.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum