Özgecen Aslan

#önceadamol – Özgecen Aslan

Özgecen Aslan cinayeti ülke gündemini kilitlemiş durumda. Kadına yönelik şiddetin basında yer almadığı bir
gün geçmiyor. Hergün televizyonlarda, gazetelerde şiddete maruz kalan kadınların dramlarına tanık oluyoruz. Bunca haber öyle görünüyorki sadece buzdağının görünen kısmı. Daha birkaç gün önce, okuldan evladını
almak üzere yolda yürüyen bir kadın, ayrıldığı veya ayrılmak istediği kocası tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Ambulansa bindirilirken genç kadının hayatı elinden kayıp gidiyordu ve o an ağzından “çocuğumu okuldan alamadım…” sözcükleri döküldü. Ne kadar acı!

Özgecen Aslan

Belkide son otuz yıldır, Hollywood bize kadınların neler başarabileceğini anlatıyor. Batılı yazarların kadın
karakterleri, kimseden destek almadan dünyanın sorunlarının altından tek başına kalkıyor. Hemen hatırlayalım, 1979 yapımı, Oscarlı, Alien – Yaratık filminde “Ellen Ripley” karakteri ile Sigourney Weaver, korkunç bir canavarın hakkından gelmemiş miydi? Daha yakın tarihe bakacak olursak “Ejderha dövmeli kız” romanında, çelimsiz sayılabilecek, Lisbeth Salander onca kötülüğün üstesinden tek başına gelmemiş miydi?

Batının, önce kendi toplumuna, kadınlarına sonra da dünyaya verdiği mesaj Kadın güçlüdür, herşeyi başarmaya muktedirdir. Oysaki bizdeki durum, erkek, kocası, babası, aile meclisindeki diğer erkekler istemezse yaşamaya bile hakkı yoktur. Kadına yönelik neden bu kadar şiddet var ülkemizde? Sorun çarpık ahlak anlayışımızda mı? Kadına uygulanan bu şiddet problem nasıl çözülecek? #önceadamol kampanyası ile Kadem, Kadın ve Demokrasi Derneği kadınlara uygulanan şiddete dikkat çekti. Bu konuya biz de destek vermek istedik ve önümüzdeki hafta boyunca, Polisiye Durumlar’ı kadınlara ayırdık.
Önümüzdeki bir hafta boyunca, kadın yazarlarımız yazacaklar, biz de yazılarımızda kadınlarımıza, edebiyatın kadın karakterlerine yer vereceğiz. Gelin, siz de yorumlarınızla, arzu ederseniz yazılarınızla ya da en azından bu yazıları çevrenizle paylaşarak destek olun!Emin olun paylaşımlarınız doğru adrese ulaşacaktır!
Turgut Şişman

 

Yazar:

Turgut Şişman
Turgut Şişman
Turgut Şişman, PolisiyeDurumlar.com ve Dedektifdergi.com sitelerinin kurucuları arasında yer aldı ve halen polisiyeseverlerin ilgi ile takip ettiği bu iki projede aktif olarak görev almaktadır. Çeşitli kitaplarda ve online platformlarda hikaye ve makaleleri yayınlanan Turgut Şişman, Polisiye Yazarlar Birliği üyesidir ve 2005 yılından bu yana İngiltere'de yaşamaktadır.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum