You are currently viewing Karındeşen Jack kimdir?
Karındeşen Jack kimdir?

Karındeşen Jack kimdir?

Karındeşen Jack’ın gerçek kimliği:

1888 Yılında, Londra’nın kötü bir semti olarak bilinen White Chapel semtinde işlenen bir dizi cinayetin sorumlusu olarak Karındeşen Jack gösterilmektedir. Cinayetlerin işlenme tarzının birbirine çok benzerlik göstermesinden dolayı yaklaşık 20 adet cinayetin Karındeşen Jack tarafından işlendiği söylemektedir. Bu 20 cinayet arasında, 5 cinayetin ise hemen hemen aynı kişi tarafından işlendiğine kesin gözüyle bakılmaktadır.

Karındeşen Jack kimdir?

Elde bulunan tüm verilere rağmen, cinayetlerin katili yakalanamadığı gibi kim olduğu da belirlenememiştir. Karındeşen Jack ismi ise bir haber ajansına gelen ve kendisinin cinayetlerin sorumlusu olduğunu iddia eden bir kişinin mektubundan sonra ortaya atılmıştır. Dönemin pekçok ünlü isminin Karındeşen Jack olduğu iddia edilmişse de cinayetlerin işleniş tarzından dolayı katilin muhtemelen ya medikal bir eğitim aldığı ya da bir kasap olduğu düşünülmektedir. Bugün bile Karındeşen Jack en çok tanınan seri katildir.

Karındeşen Jack ismi cinayetlerin işleniş şekilleri ile yakından ilgilidir. Kurbanların çoğunun boğazları kesilerek etkisiz hale getirilmeleriyle birlikte, boğazları boydan boya kesilmiş, karınları yarılmış, bazı organları çıkartılmıştır. Karındeşen Jack olay yerini terk etmeden önce, cesetlerin bacaklarını aralayarak, karınlarına kadar çekerek açık bir şekilde bırakmakta ve zaman zaman cesetlerin burun ve kulaklarını keserek bırakmaktaydı. Öldürülen şahısların tamamının hayat kadınlarından oluşması da cinayetlerde cinsel bir unsur olarak öne çıkmakta.

Karındeşen Jack hakkında pek bir bilgi bulunmasa da bazı görgü tanıklarının ifadelerine göre, dönemin kıyafetlerine uygun bir şekilde uzun bir pelerin giydiği söylenmiş ve genellikle bu şekilde temsil edilmiştir.

Karındeşen Jack kimdir? 2
Karındesen Jack’ın cinayetlerini işlediği noktalar, Londra, White Chapel

1890 yılında, cinayet dosyaları, katilleri bulunmadan kapatılmıştır ancak  bugün hala Karındeşen Jack, pekçok dizi, sinema ve kitaba ilham kaynağı olmasının yanısıra pekçok dedektif ve uzmanın kafasını kurcalamaya devam etmektedir. En son yapılan bir DNA testine göre olay yerinde bulunan bazı deliller ile zamanında katil olarak gösterilen Aaron Kosminski gerçek katil olduğu iddia edilmekte. Aaron Kosminski ise 23 yaşında, polonyalı bir yahudi göçmen ve bir berbermiş.

Benzer şekilde öldürülen en az 20 adet cinayet olmasına rağmen aşağıdaki 5 adet cinayetin Karındeşen Jack tarafından işlendiği konusunda pekçok uzman uzlaşmaktadır:

Yolunuz Londra’ya düşerse, ufak bir ücret karşılığında, White Chapel’den Liverpool Street’a kadar yayılan bir alan içersinde, rehberler eşliğinde Karındeşen Jack yürüyüşlerine katılabilirsiniz. Rehberler size cinayetlerin işlendiği yerleri tam olarak göstermekte ve cinayetler hakkında bilgi vermekteler.White Chapel bugün bile Londra’nın geceleri pek tekin olan bir semti değildir.

Karındeşen Jack’ın cinayetleri:

Mary Ann Nichols, kızlık adı Mary Ann Walker, lakabı “Polly” 26 Ağustos 1845 – 31 Ağustos 1888, Cuma.

Annie Chapman, kızlık adı Eliza Ann Smith, lakabı “Dark Annie”, Eylül 1841 – 8 Eylül 1888, Cumartesi.

Elizabeth Stride, kızlık adı Elisabeth Gustafsdotter, lakabı “Long Liz”, 27 Kasım 1843 Ölümü 30 Eylül 1888, Pazar.

Catherine Eddowes, takma isimleri “Kate Conway” ve “Mary Ann
Kelly” Thomas Conway ve John Kelly ile evlenmiştir.14 Nisan 1842 – 30
Eylül 1888, Pazar.

Mary Jane Kelly, “Marie Jeanette Kelly” ismini takmıştı. Lakabı “Ginger” Ölümü 9 Kasım 1888.

Yazar:

Turgut Şişman
Turgut Şişman
Turgut Şişman, PolisiyeDurumlar.com ve Dedektifdergi.com sitelerinin kurucuları arasında yer aldı ve halen polisiyeseverlerin ilgi ile takip ettiği bu iki projede aktif olarak görev almaktadır. Çeşitli kitaplarda ve online platformlarda hikaye ve makaleleri yayınlanan Turgut Şişman, Polisiye Yazarlar Birliği üyesidir ve 2005 yılından bu yana İngiltere'de yaşamaktadır.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum

Turgut Şişman

Turgut Şişman, PolisiyeDurumlar.com ve Dedektifdergi.com sitelerinin kurucuları arasında yer aldı ve halen polisiyeseverlerin ilgi ile takip ettiği bu iki projede aktif olarak görev almaktadır. Çeşitli kitaplarda ve online platformlarda hikaye ve makaleleri yayınlanan Turgut Şişman, Polisiye Yazarlar Birliği üyesidir ve 2005 yılından bu yana İngiltere'de yaşamaktadır.