Film eleştirisi: Kiralık Aşk - Fading Jigolo

Kiralık Aşk – Fading Jigolo

Woody Allen filmlerini severim ve bu pazar canım bir komedi filmi seyretmek isteyince aklıma ilk Woody Allen‘ın adı geldi. Acaba izlemediğim, gözümden kaçan bir filmi var mıydı diye bir internete bakınmak istedim. Komedi filmi deyince aklıma onun adının gelmesi de ilginç. Sadece ülkemizde değil sanki yurt dışında da artık o kadar kuvvetli komedi oyuncuları görünmüyor beyaz perdede. Woody Allen, Louis de Funes gibi isimler gelmiyor, kısaca gidenin yerine yenisini koyamıyoruz.

Türkiye’de gösterime Kiralık Aşk olarak giren orjinal adı ile Fading Jigolo filmini kaçırmışım. John Turturro’nun yazıp yönettiği ve oynadığı filmde Woody Allen karşımıza bir muhabbet tellalı olarak çıkıyor. Hadi canım Woody Allen bir de “P” kelimesi mi oldu demeyin bu yaşda, hayat bu! kimin ne zaman ne olacağı belli olmaz! Ne oldum değil ne olacağım demeli!

Film eleştirisi: Kiralık Aşk – Fading Jigolo

Kiralık Aşk filminin hikayesine gelecek olursak, bir kitap dükkanı sahibi olan Warren – Woody Allen – işleri oldukça kötüleşince kitapçı dükkanını kapatmaya karar verir. – Ülkemizde kitap üzerine her kim faaliyet gösteriyorsa Allah’ım sen onları koru!- Ancak Warren, kendi cilt doktorunun bir üçlü fantazi yaşamak istediğini öğrenir ve birden aklına parlak bir fikir gelerek uzun yıllardır yanında çalışan, Fioravante’yi – John Turturro – bir seks partneri olarak öne sürer ve bu işten para kazanabileceklerinin hesabını yapar.

Ben senin fahişenim!

Woody Allen‘ın konuyu Fioravante’ye açması, klasik Woody Allen replikleri ile dolu. Bu noktada anlaşılan John Turturro kalemi Woody Allen‘e ödünç vermiş. Hemen hemen Woody Allen‘ın her filminden mutlaka komik bir replik kalmıştır aklımda. Bu filmdeyse aklıma takılan ve beni güldüren replik işte bu oldu: Ben senin fahişenim! Sizin de aklınızda kalan ve sizi anımsayınca gülümseten Woody Allen replikleri varsa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Filme dönecek olursak böyle cilt doktoru olur mu demeyin, cilt doktorunu Sharon Stone oynuyorsa daha enteresan şeyler de olabilirdi. Fioravante, cilt doktoru ile birlikte olduğunda bu işte oldukça başarılı olduğunun farkına varır. E insan işini sevince de başarı gelir bilirsiniz ve John Turturro’nun bu alanda adı duyulmaya başlar; olaylar gelişir. Keyifli bir zaman geçirmek için güzel bir film Fading Jigolo yani Kiralık Aşk filmi.

Yahu siz polisiyeyi bıraktınız mı ne oldu diye soracak olursanız aslında Kiralık Aşk filminin içinde ufak bir hikaye de Ortodox bir yahudi olan Mahalle koruma devriyesi Dovi’nin etrafında dönüyor. Bunu da sizin seyrinize bırakalım.

Keyifli seyirler.

Yazar:

Turgut Şişman
Turgut Şişman
Turgut Şişman, PolisiyeDurumlar.com ve Dedektifdergi.com sitelerinin kurucuları arasında yer aldı ve halen polisiyeseverlerin ilgi ile takip ettiği bu iki projede aktif olarak görev almaktadır. Çeşitli kitaplarda ve online platformlarda hikaye ve makaleleri yayınlanan Turgut Şişman, Polisiye Yazarlar Birliği üyesidir ve 2005 yılından bu yana İngiltere'de yaşamaktadır.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum