polisiye dizi the missing1

Polisiye Dizi – Kayıp – The Missing

Polisiye dizi denince, polisiye edebiyatın önemli merkezlerinden biri olan İngiltere’nin devlet kanalı BBC’nin yayınladığı suç dizileri, her zaman, bu türün sevenleri tarafından merakla beklenir ve ilgi ile takip edilir.

Son zamanlarda benim BBC’de seyrettiğim en güzel polisiye – suç dizilerinden biri ise The Missing – Kayıp adındaki dizi oldu.

Polisiye dizi tavsiyeleri: The Missing – Kayıp

Dizi, 2014 yılında Fransa’ya tatile giden küçük bir ailenin başından geçenleri anlatıyor. Dünya futbol kupası sırasında başlayan hikaye, çiftin 5 yaşındaki tek oğullarının, Dünya kupası, çeyrek final maçı yani Fransa – Brezilya maçı esnasında, çok kalabalık bir birahanede, babasının bir iki dakikalık dalgınlığı esnasında ortadan kaybolmasını ve sonrasında ailenin başından geçen olaylar zincirini aktarıyor.

Babanın çocuğunu araması yıllarca sürerken çiftin evliliği de haliyle zor bir süreçten geçiyor. Babanın ısrarlı takibi, tam umutların tükendiği noktalarda gelen küçük ipuçları, hikayenin heyecanını yitirmemesini sağlıyor.

Çocuğunuzun veya bir yakınınızın kaybolması fikri bile zor bir düşüncedir ve gerçekten büyük bir psikolojik baskı yaratır insanın üzerinde. 8 bölümlük dizi, konuya çok aşırı bir duygusalllığa taşımadan anlatıyor. Yönetmen duygu sömürüsüne çok açık olan bu acıklı hikayeyi içerdiği muamma açısından çok iyi ele alıyor.

 

Kayıp çocuk vakası, Madeleine McCann

Aslında kayıp çocuk konusu birkaç yıl öncesine kadar İngiltere basınını çok meşgul ediyordu. Portekiz’in ünlü tatil beldesi Algarve’a, 2007 yılında, 4 yaşındaki çocukları ile giden McCann ailesinin küçük kızı Madeleine McCann, ailenin kaldığı küçük aparttan kaybolmuştu. Portekiz polisinin yürüttüğü soruşturmaya ek olarak aile de konuyu araştırması için özel dedektifler tutmuştu. Tüm bu çalışmalara ve basın aracılığı ile kurulan baskıya rağmen konu aydınlanmayınca İngiliz polisi Scotland Yard kendi soruşturmasını başlatmış ancak tüm çalışmalara ve İngiltere’nin uyguladığı tüm baskıya rağmen küçük kız bulunamadığı gibi olayın üzerindeki gizem perdesi de aydınlatılamamıştı. Basında sıkça yer alan bu kayıp çocuk vakası nedeniyle, ben BBC’nin bu Kayıp dizisini yaptığına inanıyorum. Olay kamuoyunun üzerinde sıcakken BBC’nin yayınladığı Kayıp dizisi, etkili hikaye anlatımı ve oyuncuların gösterdiği performans ile başarılı bir yapım olarak ortaya çıktı.
The Missing – Kayıp dizisinin fragmanını aşağıda seyredebilirsiniz:

 

Sadece 8 bölümden oluşan bu ilginç diziyi seyretmenizi tavsiye ederiz.

Yazar:

Turgut Şişman
Turgut Şişman
Turgut Şişman, PolisiyeDurumlar.com ve Dedektifdergi.com sitelerinin kurucuları arasında yer aldı ve halen polisiyeseverlerin ilgi ile takip ettiği bu iki projede aktif olarak görev almaktadır. Çeşitli kitaplarda ve online platformlarda hikaye ve makaleleri yayınlanan Turgut Şişman, Polisiye Yazarlar Birliği üyesidir ve 2005 yılından bu yana İngiltere'de yaşamaktadır.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum