Polisiye Dizi: Trapped

Polisiye Dizi: Trapped

Bu yazı dizinin hikayesine dair bir açık vermez. Diziyi izlemediyseniz de okuyabilirsiniz.
Yeni bir polisiye kitaba ya da polisiye diziye başladığınızda, aklınıza sorular geliyorsa ve özellikle “şimdi ne olacak?” diye soruyorsanız kendi kendinize bence o polisiye kitap ya da dizi kaliteli bir iştir. İzlanda yapımı polisiye dizi “Trapped”, işte ilk bölümü ile bu soruyu getiriyor aklınıza: Şimdi ne olacak?..
“Trapped” Türkçe olarak “kapana sıkışmış, tongaya düşmüş, köşeye sıkışmış” anlamına geliyor. İzlanda’nın uzak bir deniz kenarı kasabasında, kara kışın ortasında geçen harika bir polisiye – gizem dizisi. Dizi başlıyor ve bir motorsiklet üzerinde iki sevgili, İzlanda’nın kendine has coğrafyasında, kıvrılan giden bir yol üzerinde bir bilinmeyene doğru ilerliyorlar…
Bu 10 bölümlük harika polisiye dizinin ilk iki bölümü size biraz karmaşık gelebilir. İleri geri gidişlerle dizi konuya giriyor. İskandinav polisiyelerinin genelinde olduğu gibi gizem perdesi, yavaşça, ilerleyen bölümlerde kalkmaya başlıyor. Ancak şunu da eklememiz gerekir, daha 1. bölüm bittiğinde izleyici, tam bir polisiye – gizem fırtınasının ortasında kalıyor. Bir yanda Reykjavik’ten bu balıkçı kasabasına bir şekilde gelmiş olan yerel polis şefi, onun eski karısı ve eski karısının yeni erkek arkadaşı, diğer tarafta insan kaçakçılığına karışmış olan bir mafya ve gemi tayfası, öte yandan ölümcül bir kundaklama vakası ve ortada babasından gizli gizli mesajlar aldığını söyleyen öksüz bir çocuk. Üstelik herşey, bir kar fırtınasından dolayı, dışarısıyla iletişimini kesilmiş olan bu uzak balıkçı kasabasında geçiyor. Bir anlamda herkes, nüfusu 2147 ve emniyet gücü de 3 kişiden oluşan bu kasabada kapana kısılıp kalıyor.
Ayrıca ortada bir de kolu, bacağı kesilmiş olan bir ceset gövdesi var…
Dizinin yapımcısı Baltasar Kormákur sıkı bir Agatha Christie hayranı olmalı. Dizi de, Agatha Christie’nin Fare Kapanı‘na ciddi referanslar var. Bu da yazara olan sevgisinden kaynaklanmalı.
Dizinin müziği de bir harika. İzlandalı bir pop grubu olan Kaleo’dan alınmış. Şarkının adı “Vor í Vaglaskógi” Yahu biz bunu okuyamıyoruz bile şarkısı nasıl olur demeyin. “Vaglaskógi’de bahar” anlamına gelen şarkıyı da dinleyin.
Kısacası, hem hikayesi, hem çekimleri hem de müziği ilw bu dört başı mamur polisiye diziyi izleyin.
Trapped dizine dair 6 gerçek:
  1. Dizi Siglufjörður’un bir balıkçı köyünde çekilmiş ve ilginç bir şekilde dizi çekim ekibi de defalarca, kötü hava koşulları ve ağır kar yağışı nedeniyle bu köyde kapana kısılıp kalmış.
  2. Dizinin çekimi 6.430.454 Avro’ya maal olmuş. Bu da diziyi, İzlanda’nın gelmiş geçmiş en pahalı televizyon yapımı yapıyor.
  3. The Norræna isimli feribot aslında Danimarka ile dizinin çekildiği balıkçı kasabası arasında çalışmıyor. Feribot aslında Danimarka ve İzlanda arasında çalışıyor ama Seyðisfjörður’a yanaşıyor. Yüksek sezonda feribot İzlanda’ya haftada 1,100 yolcu taşıyormuş.
  4. Gerçek polisiyeseverler polis şefini oynayan aktör Ólafur Darri Ólafsson’u Gerçek Dedektif dizinden, gemi kaptanını canlandıran Bjarne Henriksen’i de The Killing’den hatırladılar mı?
  5. Hjörtur Stefánsson’ı oynayan Baltasar Breki Samper, yapımcı Baltasar Kormákur’un oğlu. Genç yetenek İzlanda Sanat Akademisinde oyunculuk okumuş.
  6. Polis memuru Hinrika’yı oynayan Ilmur Kristjánsdóttir ise İzlanda’nın en tanınan komedyenlerinden biri.

Yazar:

Turgut Şişman
Turgut Şişman
Turgut Şişman, PolisiyeDurumlar.com ve Dedektifdergi.com sitelerinin kurucuları arasında yer aldı ve halen polisiyeseverlerin ilgi ile takip ettiği bu iki projede aktif olarak görev almaktadır. Çeşitli kitaplarda ve online platformlarda hikaye ve makaleleri yayınlanan Turgut Şişman, Polisiye Yazarlar Birliği üyesidir ve 2005 yılından bu yana İngiltere'de yaşamaktadır.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum