Jonathan Creek geri geliyor

Jonathan Creek geri geliyor

Jonathan Creek BBC1’de yayınlanmak üzere bu yaz geri dönüyor!

Jonathan sihirbaz bir dedektif ve aslında pekçok seveni var. Ne var ki Sherlock veya Poirot hatta Bayan Marple kadar büyük bir ün yakalayamamıştır ülkemizde.

Son bölümü 2014’de üç bölüm olarak yayınlanan bu polisiye dizinin sıkı takipçileriyiz. Ancak Jonathan Creek serisinin hem alt yazılarını hem de kaliteli çekimlerini bulmak oldukça bir sıkıntı. İlk bölümü 1997’de yayınlanan polisiye dizi Jonathan Creek, 90 dakikalık özel bir bölüm ile yakında ekranlarda yer alacak. Biz de bu özel çekimi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Jonathan’ın genellikle sıradışı olaylarla ilgilenir. İlgilendiği konularda genelde bir gizem ve olağanüstülük yer alır. Sihirbazlıkla uğraşmasının verdiği anlayışla, çözmeye çalıştığı gizemli vakalardaki illüzyon oyunlarını kavrar. Jonathan Creek’i sevmemizin nedenlerinden biri, dizinin aksiyondan ziyade, olay örgüsüne, polisiye hikayeye ve gizeme önem vermesi ve gizemli olayın çözümlenmesine odaklanmasıdır.

Jonathan’ın genellikle diğer kişilerin problemlerine karışmaktan uzak duran bir karakteri vardır ancak maceralarında ona eşlik eden partneri tarafından bir anlamda olayların içerisine çekilir. Jonathan Creek’in sıradışı mesleği dolayısıyla o da Sherlock gibi daha önce başkaları tarafından çözülememiş davaları alması ile ünlüdür.

İlk bölümlerinden sonra polisiye dizi gizemden daha çok suç konusu üzerine eğimeye başlamış ve Jonathan, kadın tacirleri, mafya babaları, emniyet güçlerindeki rüşvetçi memurlar ile psikopatlar ile karşı karşıya gelmiştir.

Jonathan Creek’in birkaç bölümünde kapalı oda gizemi vardır bu da dizinin gerçek bir polisiyeseverin kaleminden çıktığına adeta işaret eder.

Bu polisiye dizi gözünüzden kaçtıysa mutlaka internette eski bölümlerini bulup seyredin. Polisiye seviyorsanız mutlaka keyif alacaksınız.

Yazar:

Turgut Şişman
Turgut Şişman
Turgut Şişman, PolisiyeDurumlar.com ve Dedektifdergi.com sitelerinin kurucuları arasında yer aldı ve halen polisiyeseverlerin ilgi ile takip ettiği bu iki projede aktif olarak görev almaktadır. Çeşitli kitaplarda ve online platformlarda hikaye ve makaleleri yayınlanan Turgut Şişman, Polisiye Yazarlar Birliği üyesidir ve 2005 yılından bu yana İngiltere'de yaşamaktadır.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum