You are currently viewing Polisiye Ekspres’le Seminer Başlıyor
Polisiye Ekspres'le Seminer Başlıyor

Polisiye Ekspres’le Seminer Başlıyor

Türkiye Polisiye Yazarları Birliği’nin, “Polisiye Ekspres” adı altında altı hafta sürecek olan seminer dizisi, 24 martta başlıyor. Polisiye Ekspres semineri, Ercan Akbay ve Armağan Tunaboylu tarafından hazırlandı. Seminer hakkında Ercan Akbay’la konuştuk.

Polisiye Durumlar: Polisiye Ekspres fikri nasıl oluştu ve tam olarak amacı nedir?
Ercan Akbay: Polisiye yazarları toplumdaki entelektüel bilgi birikimini temsil eder ve bizler ülkemizdeki kitapseverlere sesimizi daha çok duyurmalıyız. Polisiye Ekspres temelde bu ana fikirle yola çıkmıştır. İçerik olarak altı bölüme sıkıştırılmış konsantre bir paket olan bu atölye çalışmasının polisiye türünde yazmak isteyen yazar adaylarına ve polisiye tutkunlarına ufuk açıcı faydalar sağlamasını hedefliyoruz ve öyle olacağını düşünüyoruz.

Polisiye Durumlar: 24 martta başlayacak olan seminerlerde ne yapılacak? Katılımcıların bu seminerden nasıl bir fayda sağlamalarını hedeflediniz?
Ercan Akbay: Polisiye Ekspres’te suç edebiyatının tarihçesinden başlayarak, polisiyenin norm ve standartları, anlatım teknikleri ve yapısal-ifadesel değerlendirme kriterlerinin püf noktalarına kadar pek çok başlık sistemli olarak işlenecek. Atölye çalışmasının kendimize özgün, gerçek anlamda zihinsel yapılandırıcı ve kalıcı bir model olması için çok çalıştık.

Polisiye Durumlar: Polisiye Ekspres seminerleri önümüzdeki aylarda da devam edecek mi?
Ercan Akbay: Polisiye Ekspres başlangıç seviyesinde bir edebiyat atölyesi değildir. Onu peşinen söyleyelim. Suç edebiyatı alttürüne yönelik olduğundan ‘orta seviye’ kabul edilebilecek bir niteliktedir ve bu seminer dizisinin tekrarlarının olmasını ve yıllar boyunca devam etmesini arzu ediyoruz. Umarız ‘üst seviye’ bir program daha hazırlama ve gerçekleştirme imkânı da buluruz.
Polisiye Ekspres ile yazar adaylarının kendi potansiyelini keşfetmesini hedefliyoruz. Programa konuk olarak türün usta isimlerinin katılması ve onların yazarlık deneyimlerini, yazma serüvenlerini aktarmasının yararlı olacağını düşündük ve bu işi dönüşümlü olarak yapacağız. Bu atölye çalışması aynı zamanda birbirimizi daha iyi tanıma-anlama fırsatı ve ortamı sunacak. Hepimiz için hayırlı olmasını diliyoruz.

Polisiye yazarlarına, yazar adaylarına ve okurlarına yönelik atölyede ana başlıklar, polisiyenin tarihçesi, kuralları, standartları ve anlatı yöntemlerinin incelenmesi olarak belirlendi. Önemli polisiye yapıtların anlarım ve içerik yönünden çözümlemelerinin de yapılacağı atölyeye, polisiye edebiyatın usta yazarları Algan Sezgintüredi, Esmahan Aykol, Celil Oker, Erol Üyepazarcı, Piraye Şengel, Çağatay Yaşmut da konuk olacak ve yazarlık deneyimlerini katılımcılarla paylaşacaklar. Kontenjanın on beş kişiyle sınırlı olduğu seminer, cumartesi günleri, öğleden sonra, saat üç ile beş arasında verilecek.
Seminerle ilgili diğer önemli bilgiler de şöyle:

Moderatörler: Armağan Tunaboylu ve Ercan Akbay
Başlangıç Tarihi: 24/03/2018
Bitiş Tarihi: 28/04/2018
Adres: Akademi Jurnal, Tünel Meydanı, Ensiz Sokak, No:4/2, Beyoğlu/İstanbul
İletişim: akademijurnal@gmail.com, Tel: 0535 617 5071
Fiyat: 800 TL. (6 bölümlük paket fiyat)

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum