You are currently viewing Polisiye yazarı Zafer Ercan
zafer ercan polisiye yazarı

Polisiye yazarı Zafer Ercan

Polis Akademisinden, Komiser Yardımcısı olarak mezun olduktan sonra meslek hayatına Motosikletli Trafik Timleri Bölge Amirlikleri ve Motosiklet Eğitim Amirliği’nde başlayan Zafer Ercan, kısa süre sonra bugün sekiz referans kitabına ve ilk romanına hayat verecek tecrübelerini kazandığı Narkotik Şube’ye tayin olur.

Polis Akademisinden polisiye yazarlığına, Zafer Ercan

Sokak Timleri Operasyon Amirliği’ndeki yeni görevinde uyuşturucu satışı ve kullanımıyla mücadele ederken yaptığı operasyonlar sırasında tanışır bağımlı hayatlarla. Beş yıl boyunca katıldığı tüm operasyonlar, ne kadar yakalarlarsa yakalasınlar uyuşturucu sorununun sadece yakalamayla bitmeyeceğini düşünmesine sebep olur. Uyuşturucu yakalamanın yanı sıra yeni bir şeyler daha yapılması gerektiğini düşünen Ercan, kendini geliştirmek için İstanbul Üniversitesi, Adli Tıp Enstitüsü’nde yüksek lisans programına başlar. İdari Büro Amirliği altında, Talep Azaltımı Çalışmalarına başlaması da aynı zamana rastlar. Bu kapsamda İstanbul başta olmak üzere, Türkiye genelinde gençlerin ve ailelerinin uyuşturucu kullanımı ve bağımlılık hakkında bilgilendirilmesi için bugüne kadar iki binden fazla konferans verir.

2004 yılında bizzat kendi teklifiyle ilk kez kurulan Madde Kullanımını Önleme Büro Amirliği’nde Büro Amiri olarak göreve başlayan Zafer Ercan, aynı yıl yüksek lisansını bitirir. Yüksek lisans tezi, “Testi Kırılmadan – Bir Narkotikçinin Gözüyle Erken Uyarı Sistemi” adlı ilk kitabının taslağı olur aynı zamanda. Bununla yetinmez, yeni görevinin de kendisine yüklediği sorumlulukla, uyuşturucu ile mücadele etmek için önce bağımlılığı anlamak ve bağımlıları tanımak gerektiğine karar vererek İstanbul Üniversitesi, Psikiyatri Ana Bilim Dalı tarafından düzenlenen “Bağımlılık Danışmanlığı” eğitimine başlar. Sokak operasyonlarında yakaladığı bağımlıları artık bir suçlu değil hasta olarak görmeye başlar. Çocukların ve gençlerin uyuşturucunun pençesine düşmesini engellemek için projeler üretir. İçeriğini hazırladığı ve sorumlusu olduğu Narkotik Şube’nin internet sayfasından, bağımlılara ve ailelerine yardım etmek için gönüllü psikolog hizmeti başlatır. Öyküyle Madde Kullanımını Önleme Projesi ile çocuklar için talep azaltımı amaçlı öykü kitapları hazırlar, yazdığı tiyatro oyunları okullarda oynanır.

Polisiye Yazarı Zafer Ercan

Mesleğinin kendine yüklediği resmi görevin ötesinde sokak operasyonlarında tanıdığı çoğu zaman hikâyelerini dinlediği bağımlılara ve ailelerine bağımlılık danışmanı olarak yardım etmeye başlar. İlk kitabını birer yıl arayla “Kapımızdaki Düşman: Uyuşturucu–Tedbirli Davranın Duyarsız Kalmayın” ve “Aşkın Dört Element Hali” takip eder. Şark ataması sonrasında görevine bir süre, Bingöl Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü olarak devam eden Zafer Ercan, bağımlılara yardım etmeyi ve ulaşamadığı yerlere de yazılarıyla, kitaplarıyla bilgisini ulaştırmayı sürdürür. Haftalık yazılarından oluşan “Kelebek Etkisi”, oynanmaya devam eden tiyatro oyunlarını topladığı “Bağımlılıktan Kaçışın Tiratları”, “Uyuşturucunun Harman Yeri–Bir Narkotikçinin Gözüyle Erken Uyarı Sistemi–2” ve “Pamuk Ayna” kitapları yayınlanır.

Resmi görevine, Emniyet Müdürü–Öğretim Görevlisi olarak devam eden Zafer Ercan’ın gençler ve aileleri için hazırladığı “Labirent Çıkmazı” adlı kitabıyla aynı anda yayınlanan Naylon Fiyaka: Cürmümeşhut, narkotik operasyon tecrübelerinden yararlanarak beş yıllık bir süreçte yazdığını söylediği ilk romanıdır. Okuyucuyla buluşan Naylon Fiyaka: Cürmümeşhut, Türkiye’nin ilk narkotik polisiyesi olma özelliğini taşıyor.

Yazar:

Turgut Şişman
Turgut Şişman
Turgut Şişman, PolisiyeDurumlar.com ve Dedektifdergi.com sitelerinin kurucuları arasında yer aldı ve halen polisiyeseverlerin ilgi ile takip ettiği bu iki projede aktif olarak görev almaktadır. Çeşitli kitaplarda ve online platformlarda hikaye ve makaleleri yayınlanan Turgut Şişman, Polisiye Yazarlar Birliği üyesidir ve 2005 yılından bu yana İngiltere'de yaşamaktadır.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum

Turgut Şişman

Turgut Şişman, PolisiyeDurumlar.com ve Dedektifdergi.com sitelerinin kurucuları arasında yer aldı ve halen polisiyeseverlerin ilgi ile takip ettiği bu iki projede aktif olarak görev almaktadır. Çeşitli kitaplarda ve online platformlarda hikaye ve makaleleri yayınlanan Turgut Şişman, Polisiye Yazarlar Birliği üyesidir ve 2005 yılından bu yana İngiltere'de yaşamaktadır.