Polisiye yazarı Günay Gafur Kimdir

Polisiye yazarı Günay Gafur Kimdir

Günay Gafur 36 yaşında, doğma büyüme Ankaralı, sakin, kendi halinde bir adamım. Evliyim. Zeynep ve Çınar adında iki çocuğum var. Eşimin ve çocuklarımın en güzel teşekkürü hak ettiklerini düşünüyorum çünkü onların yanında huzur buluyor ve kendim olabiliyorum. Kendin olabilmek önemli. Bu yüzden bir arada olduğum insanlar konusunda seçiciyim.

Aslında kimya mühendisiyim ama mesleğimle hiç alakası olmayan bir iş yapıyorum. Çünkü burası Türkiye… Bir kamu kurumunda danışman olarak çalışıyorum. İşim gereği her gün yeni insanlarla karşılaştığım için birbirinden farklı dünyalar tanıma fırsatım oluyor. Bu da bir yazar için büyük şans olsa gerek…

Okuma oranları konusunda rekorlar kıran bir ülkede yaşadığımızı düşünürsek, ne okurlarsa okusunlar, okuyanlara; hele de yazanlara büyük saygı ve hayranlık duyuyorum.

Benim okuma ve yazma ile tanışıklığım 30 yıl öncesine dayanıyor. Yaşım henüz altı bile değildi okumayı söktüğümde. Yazılmış olanları okumak son derece keyif veriyor ama yine de yetmiyordu. Okumak güzeldi. Yepyeni dünyalara yelken açmak, başkalarının hayalleri arasında dolaşmak, o hayallere dokunmak… Çok güzeldi ama yetmiyordu, yetmeyen bir şeyler vardı. İşte bu yetmezlik duygusuyla, yazılmış olanları okumaktansa hiç okunmamış olanları yazmak için kolları sıvadım. Okumanın ötesine adım atmaya, yazmaya karar verdim.

1991 senesinde, 13 yaşımda, okul gazetemizin (Bahçelievler Ortaokulu) düzenlediği öykü yarışmasına katılarak attım bu ilk adımı. Aldığım 3.lük ödülü heyecanıma heyecan katmış, yazdığım karalamaların üzerine her gün yenilerini ekler olmuştum. Yazıyor, biriktiriyor ve yeniden yazıyordum ama uzun seneler boyunca yazılarımın hepsini kendime sakladım.

Aradan geçen yıllar, hem yazılarımın hem de düşüncelerimin değişip dönüşmesi için uygun zemini oluşturmuş olacaklar ki bir gün öykü, şiir, ufak anekdotlar karalamaktan vazgeçip roman yazmaya karar verdim ve 2007 senesinin ılık bir bahar sabahında “Kuklacı” ile araladım bu sihirli dünyanın kapılarını.

Polisiye Kitap: Psikolojik Gerilim Kuklacı ’nın Doğum Süreci

polisiye kitap kuklacıTüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yok satan usta işi gerilim – macera romanlarının çok büyük bir kısmı
yabancı yazarların elinden çıkmaktadır. Türk edebiyat dünyasında (belli başlı birkaç ismin dışında) bu tarzda eserler yaratan kalıcı isimlerin olmaması, beni böyle bir roman yazmaya iten en önemli sebep olmuştur. Neredeyse noktasından virgülüne kadar tüm kurgunun bir anda, yıldırım gibi aklıma düşmesi ile kendimi sayfalar arasında buluverdim. Beni roman yazmanın büyülü dünyasıyla tanıştırdığı için ilk romanım, ilk göz ağrım Kuklacı’ya minnettarım.

Kuklacı’nın, Türk polisiye – gerilim romanları arasında kendisine kurgusal açıdan farklı bir yer açacak güçte olduğunu düşünüyorum. Yazarken şunu istedim: İlk sayfadan itibaren uyandırdığı merak, son sayfaya kadar giderek büyümeli; kurgudaki detaylar ve okuyucuyu ters köşeye yatıran sonu ile akıllarda çarpıcı ve farklı bir tat bırakmalı; bünyesinde tüm dünyada çok satan kurgusal gerilim tarzındaki usta işi çeviri romanlarının kokusunu barındırmalı. Kuklacı ile bunu başardığımı düşünüyorum.

Yazarken sonsuz derecede keyif alıyor, adeta yeni baştan kurduğum dünyanın havasını soluyorum. Okurların da satırların ötesinden bunu hissedeceğini ve aynı keyfi alacağını biliyorum. Güzel olan da bu zaten: Mesafelerin birdenbire tükenmesi ve harflerden oluşan o gizemli köprünün üzerinden geçerek okuyucuyla aynı noktada buluşabilmek.

Benim için nefes almak kadar önemli ve vazgeçilmez olacağını bilmeden başladığım ve adına “yazmak” denilen bu macera, hala sürmekte… Önce yazılmayı sonra da okunmayı bekleyen yeni dünyalar keşfedebilmek için hayal kurmaya ve bunları sözcüklere dönüştürmeye devam ediyorum…

Günay Gafur

Yazar:

Turgut Şişman
Turgut Şişman
Turgut Şişman, PolisiyeDurumlar.com ve Dedektifdergi.com sitelerinin kurucuları arasında yer aldı ve halen polisiyeseverlerin ilgi ile takip ettiği bu iki projede aktif olarak görev almaktadır. Çeşitli kitaplarda ve online platformlarda hikaye ve makaleleri yayınlanan Turgut Şişman, Polisiye Yazarlar Birliği üyesidir ve 2005 yılından bu yana İngiltere'de yaşamaktadır.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum