You are currently viewing Didem Yüzügüllü İle Borç Romanı Hakkında Söyleşi

Didem Yüzügüllü İle Borç Romanı Hakkında Söyleşi

Didem Yüzügüllü’nün polisiye romanı “Borç”, geçtiğimiz aylarda Herdem Kitap tarafından yayınlandı. Biz de Didem Yüzügüllü ile katabı hakkında kısa bir söyleşi yaptık. Söyleşiye geçmeden önce yazarımızı biraz tanıyalım: Didem Yüzügüllü, Adana’da yaşıyor. 32 yaşında ve 7 senedir hekimlik mesleğine devam ediyor. Evli ve iki kız çocuğu annesi. Yazarın, “Borç”tan önce yayınlanmış, “Bir İhanet Bir Cinayet” isimli bir polisiye romanı daha var.

 

Polisiye Durumlar- Bu romanınızda ne anlatıyorsunuz? Konusundan biraz söz eder misiniz?

Didem Yüzügüllü- Borç isimli romanımda çözülmeyi bekleyen iki ayrı cinayet dosyasını anlatıyorum. Hayali bir şehirde geçen olayları cinayet büro ekibimiz çözmeye çalışıyor ve bu sırada ekibin hayatından kesitleri de görüyoruz. Levent Başkomiser’in eski eşiyle olan diyalogları, Komiser Esat ve Komiser Hakan’ın yaşadıkları kitap içindeki bölümlerde yer alıyor. Bir cinayet romanı belki ama aslında hayatın ta kendisini anlatıyor.

Polisiye Durumlar- Romanınızın kahramanını (veya kahramanlarını) bize biraz tanıtır mısınız?

Didem Yüzügüllü- Romanımda Neşe isimli bir karakter var. Olaylar onun etrafında dönüyor. Geçmişinde yaşadıklarının izlerini, bugününde bariz bir şekilde görebildiğimiz bir karakter. Okuyucunun en çok Neşe ile ilgili yorumlarını merak ediyorum. Diğer karakterlerimizden biri de Levent Başkomiser. Onu yazarken tatlı-sert birini hayal ettim. Eski eşiyle karşılaşmaları sonucunda onun da özel hayatından kesitleri okuyoruz. Bana göre kitaba renk katan bir karakter oldu.

Didem Yüzügüllü İle Borç Romanı Hakkında Söyleşi 2Polisiye Durumlar- Kitabınızı okuması için kimlere tavsiye edersiniz? Kitabınızı kimler okumalı?

Didem Yüzügüllü- Kitabımda cinayet dosyalarının çözülme sürecini anlatsam da, kanlı, vahşet içeren, ürkütücü sahnelere yer vermedim. Bu nedenle genç okurlarımız da rahatlıkla okuyabilirler. Lise döneminden sonra her yaş ve her cinsiyetten okuyucuların zevk alacağını düşünüyorum. Polisiye tarzını sevenler elbette daha çok keyif alacaktır.

Polisiye Durumlar- Bu romanı neden yazdınız? Yani bu romanı yazmaya sizi yönelten ne odu? Bir esin kaynağınız var mıydı? Kısaca yazma serüveninizi anlatır mısınız?

Bu benim ikinci romanım. İlkini yazdıktan sonra aklımda sürekli farklı fikirler dönüp duruyordu. Öncelikle Neşe karakteri oluştu. Kitabın ilk bölümünde geçen sahneyi uzun uzun düşündüm, planladım ve gerisi sonradan gelişti. Yazma serüvenim yeni olabilir ama hayal etme serüvenim eskilere dayanıyor. Hep düşünen ve farklı kurgular üreten biriydim. Kendi içimde tabi… Şimdi yazdıklarımı insanların okuyabildiğini düşünmek, benim için çok büyük bir mutluluk.

Polisiye Durumlar- Romanınızdaki konunun ve kahramanların gerçek hayatta bir karşılıkları var mı? Yoksa, tamamı sizin hayal ürünüz olan bir kurgu mu?

Didem Yüzügüllü- Tamamı hayal ürünü olan bir kurgu var romanımda. Ama hepsi artık benim için, gerçek hayatımda tanıştığım birer karakter gibiler. Hepsi biraz “ben” oldular. Ben de hepsinden birer parça aldım.

Polisiye Durumlar- Yazmaya ne zaman ve nasıl başladınız?

Didem Yüzügüllü- Yazmaya, uzun bir okuma sürecinin ardından başladım. Okuduğum romanların bazısı beni çok etkiledi ve yazarının neler düşünüp de bu karakterleri ortaya çıkardığını düşünmeye başladım. Yazarlarla empati kurmaya çalıştım. Bu düşünceler beni zamanla yazmaya yönlendirdi. Yani ben olsam nasıl yazardım gibi bir düşünce sonucunda yavaş yavaş yazma isteği belirdi. İlk kitabımı yazarken aslında yazmak istediklerim çok daha fazlasıydı ama acemilikle ancak o kadarını kağıda dökebilmişim. İlk kitabımı bundan dört sene önce yazmıştım. Her ne kadar acemice yazılmış olsa da, benim için yeri hep özel kalacak. İkinci kitabımı ise bundan iki sene önce yazdım. Borç ismini verdiğim bu roman şimdi Herdem Kitap sayesinde satışta. Beni destekleyen yayınevime çok teşekkür ederim.

Polisiye Durumlar- Yeni kitap projeniz var mı? 

Didem Yüzügüllü- Evet, var. Yazmayı hiçbir zaman bırakamam gibi geliyor. Yazdığım kitabın daha sonuna gelmeden sıradakini düşünmeye başlıyorum ve daha fikir olarak bile ortada olmayan bir kitap için heyecanlanıyorum. Yine polisiye tarzda bir kitap projem daha var. Üniversite yıllarındaki iki genç kızın etrafında dönen olayları anlatıyorum.

Polisiye Durumlar- Didem Hanım bu güzel sohbet için size teşekkür ederiz. Son olarak ne söylemek isterdiniz?

Didem Yüzügüllü- Teşekkür ederim. Sorularınızı yanıtlamak benim için bir zevkti. Ve son olarak da kitabımı okuyan herkese sevgilerimi gönderiyorum.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum