Bir Anadolu Polisiyesi Buz Yurekler

Bir Anadolu Polisiyesi Buz Yurekler

Bu polisiye roman ağırlıklı olarak, asırlardır Türkiye’nin kadim medeniyetlerine beşiklik etmiş güzel illerinden Erzincan’da geçiyor. Söz konusu ilimizin Üzümlü ilçesindeki Altıntepe arkeoloji kazı bölgesinin tanıtımına da katkıda bulunduğu BUZ YÜREKLER, bu anlamda salt bir cinayet romanı değil. Tarihi eser kaçakçılığı konulu bu polisiye romanda okurun dikkati, Türkiye’de yaklaşık 150 yıldan beri yağmalanan tarihi eserlerin vahim durumuna çekiliyor.

Romanda, İstanbul’da yaşayan zengin bir ailenin tek evlatları olan genç kızın, üniversitenin tarih bölümünden mezun olduktan sonra, ailesinin karşı çıkmasına rağmen araştırma yapmak üzere Doğu’ya gitme isteğiyle olaylar gelişir.

Polisiye kitap: BUZ YÜREKLER

Kısmen de töre cinayetine parmak basılan Bir Anadolu Polisiyesi BUZ YÜREKLER romanındaki ana karakter Başkomiser Fatih Korkmaz, ismiyle müsemma korkusuz, cesur, gözünü budaktan sakınmayan, haksızlığa tahammül edemeyen bir Anadolu insanı. İstanbul Emniyeti’nde görevli, tarihi eserler konusunda uzman olan Başkomiser Fatih, bir sempozyuma katılmak üzere Doğu’ya gider ancak bir anda kendini soluk soluğa ilerleyen maceranın içerisinde bulur.Romandaki olaylar, kısa bir girişten sonra üç küçük çocuğun, her zaman yapageldikleri gibi soğuk, karlı bir kış sabahı erkenden kalkıp, balık avlamak üzere Fırat Nehri’nin buzla kaplı yüzeyine doğru yola çıkmalarıyla başlar. Afacanların, kırdıkları buzun altında balık yerine esrarengiz bir cisim bulmalarıyla inanılmaz bir serüven başlar.

Okuyucuyu alışılmışın dışında, belli bir mekândan ziyade başta Erzincan ve İstanbul olmak üzere, kısmen de Trabzon, Konya ve Ankara illerine alıp götüren bu akıcı romanda, olayların geçtiği illerdeki bazı tarihi mimari eserler hakkında da kısa kısa bilgilere yer veriliyor. Özellikle gençlere tarihi eserlerimiz hakkında çok güzel bilgiler veriyor ama sıkmadan, sıkılmadan.

Piyasaya çıktığı günden beri okuyucudan olumlu not alan Bir Anadolu Polisiyesi BUZ YÜREKLER, şimdiden en çok beğenilenler listesinde yer edinmeye başladı bile.

Yazar:

Turgut Şişman
Turgut Şişman
Turgut Şişman, PolisiyeDurumlar.com ve Dedektifdergi.com sitelerinin kurucuları arasında yer aldı ve halen polisiyeseverlerin ilgi ile takip ettiği bu iki projede aktif olarak görev almaktadır. Çeşitli kitaplarda ve online platformlarda hikaye ve makaleleri yayınlanan Turgut Şişman, Polisiye Yazarlar Birliği üyesidir ve 2005 yılından bu yana İngiltere'de yaşamaktadır.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum