You are currently viewing Cenk Çalışır İle Nasıl Tanıştım?
Cenk Çalışır İle Nasıl Tanıştım? Satranç Cinayetleri

Cenk Çalışır İle Nasıl Tanıştım?

Her şey hiç olmaması gereken bir çekmecede, nadir kullanılan fularların altında, bir kitaba

rastlamamla başladı. Kendi kendime koyduğum erken bunama teşhisini doğrularcasına, nereden ve ne zaman aldığımı hatırlamadığım, hatta ilk 107 sayfasını okuyup da araya ayraç koyduğumu bile şaşırarak fark ettiğim kitap o an bir define bulmaya eş değerdi. Çünkü tam da, bir sahaf yolu tutsam artık, dediğim bir dönemdeydim. Kitabı kaptığım gibi sil baştan okumaya ve okudukça da, böyle bir kitabı nasıl yarım bırakıp unutursun, diye hayıflanmaya başladım.

CENK ÇALIŞIR – Satranç Cinayetleri

Yabancı polisiyeleri okudukça türe hayranlığım büyümüş,onların yanında orta okul öğrenci kompozisyonları gibi kalan bir kaç yerli kitap ile hayal kırıklığı yaşamış ve tüm bilmişliğim ile; yerli yazarlar bu işin hakkını vererek yapamıyorlar yahu, çıkarımına saplanmış, yerli yazarları okumayı bırakmıştım. İnsanın en büyük düşmanı önyargılarıdır ki meğer ben de epeydir bu düşmana esirmişim. Çekmecede unutulan bu kitap, kitap sayesinde tanıdığım yazar, kendimle yüzleşmeme ve düşüncelerimden utanmama sebep olacakmış meğer.

Bursa’da birbiri ardına işlenen cinayetleri çözmek için uğraşan bir ekibin, zeki ve temkinli bir katile karşı verdiği mücadeleyi anlatan Satranç Cinayetleri, bir solukta okunacak kadar akıcı bir kurguya sahip. Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen anlatım o kadar dozunda ki okuyucuda bir acemilik dönemi eseri izlenimini asla bırakmıyor. Emniyet Teşkilatının işleyişine dair ince detaylar, karakterler arasındaki karşılıklı konuşmalarda var olan doğallık, psikolojik tespitlerdeki bilimsellik yazarın kitabı yazarken ön hazırlığını sağlam yaptığını hissettiriyor. Yer yer “aaa” sesi ile ifade ettiğim şaşırmalara ya da yüzüme yayılan çarpık bir gülümsemeye sebep olan kurguda ufak tefek boşluklar olsa da Satranç Cinayetleri benden iyi not almayı kesinlikle başarıyor.

Cenk ÇALIŞIR; dilindeki üslup, kitap yazmak ile yazar olmak arasındaki çizgide yazarlık tarafına bariz geçiş, kurgusundaki bütünsellik ile polisiye alanında ayakları yere çok sağlam basan bir yazarımız kanımca. Öyle ki ilk kitabını kapatır kapatmaz diğer kitaplarını alma isteğini uyandırabiliyor.

Lafı çok da dolandırmadan diyebilirim ki; sizinle tanıştığıma memnun oldum Cenk ÇALIŞIR. Bana yaşattığınız mahçubiyet için teşekkür ederim. Yakında yeniden görüşeceğimiz kesindir.

Funda Menekşe

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum