Cinayet, Margaret Ve Ben - Miss Marple ve Margaret Rutherford

Cinayet, Margaret Ve Ben – Miss Marple ve Margaret Rutherford

Agatha Christie, Miss Marple ve Margaret Rutherford.

Gerçekten ilginç bir üçlü. Agatha Christie  malum, ölümünün üzerinden 40 yıl geçmiş olmasına rağmen dünyada kitapları en çok satan yazar, polisiye romanların kraliçesi. Hala onun kadar güzel entrika kurabilen, katili onun kadar ustalıkla saklayabilen ve onun kadar mükemmel atmosfer yaratabilen bir yazar çıkmadı.

Miss Marple ise onun unutulmaz kadın dedektifi. O, sakin bir köyde yaşayan, bol bol dedikodu yapan, örgü ören, kimine göre sevimli, kimine göre ise çekilmez, evde kalmış yaşlı bir kızdır ama iş dedektifliğe geldi mi bir canavar kesilir. Değme Scotland Yard müfettişlerinin yapamadıklarını o yapar. İngiltere’nin kırsal bölgelerinde gizemli bir cinayet mi işlendi, polisin başvurduğu ilk kişi hep odur.

Margaret’e gelince… O bir aktris. Sinemada Miss Marple rolünü ilk kez canlandıran kadın. O bir komedyen. Christie’nin ünlü karakterini oynadığı filimler de gizemli olmalarının yanı sıra aynı zamanda bir komedi.

İngiliz Tiyatrosu’nun saygın adlarından biri olan Margaret Rutherford tam beş kez Mis Marple’ı oynadı. Bu fazla hareketli, şişman ve cadaloz bir Miss Marple’dı ama eğlenceli ve sempatikti. Belki de bu nedenle bir çok eleştirmen onu bugüne kadar Miss Marple’ı oynayan en iyi oyuncu olarak kabul etti.

Cinayet, Marggaret Ve Ben

Cinayet, Marggaret Ve Ben, işte bu üç karakteri bir araya getiren bir oyun. Philip Meeks tarafından yazılmış. Margaret Rutherford’u Susie Blake, Agatha Christie’yi Nichola McAuliffe ve Miss Marple’ı Andrina Carrol oynuyor.

Beş çayları ve tarçınlı çörekler eşliğinde, yüksek arkalı koltuklarla kalın perdeli pencerelerin egemen olduğu ilk Miss Marple filminin dekoru önünde oynanan oyun, eleştirmenlerce heyecanlı, gerilimli ve eğlenceli diye nitelendiriliyor. Tanıtım broşüründe ise oyunun bir kara komedi olduğu yazıyor.

Margaret Rutherford komik bir kadın olarak tanınmıştı. Evet bu doğru. Fakat, anlaşılan onun bir sırrı varmış ve bu sır dolayısıyla gerçek yaşamı komediden çok uzakmış. Altmışlı yıllarda, Miss Marple rolüyle suçluları adalete teslim etmesine ve gizemli olayları aydınlatmasına rağmen ailesine ait karanlık bir sırrı herkesten gizlemiş. Oyunda, bu trajik ve şok edici sırrı Agatha Christie ortaya çıkarıyormuş.

Neresinden bakarsanız ilginç bir oyun. İngilizler bu tarz piyesleri çok seviyorlar. West End’de gizem ve gerilim temalı bir çok oyun sahneleniyor. Tabii bunların en başında da 65 yıldır sahnelenen ve bu alanda benzersiz bir rekora imza atan Agatha Christie‘nin Mouse Trap‘ı (Fare kapanı) var.

Cinayet, Margaret Ve Ben, daha önce West End’de sahnelenmiş. Geçen yıl, NewYork’daki festivalde ödül kazanmış. Şimdi ise, İngiltere’yi dolaşıyor. Bu kış York’a da uğradı. Kentin görkemli tiyatro yapılarından biri olan Royal Tiyatro’da sahnelenen oyun için biletimi şimdiden aldım. Seyrettikten sonra izlenimlerimi yazacağım. Keyifli bir deneyim olacağını düşünüyorum.

Yazar:

Gencoy Sümer
Gencoy Sümer: Zonguldak doğumlu olan Gencoy Sümer, Kabataş Lisesi’ni ve İstanbul Teknik Üniversitesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi’nde master ve doktora yaptı. Polisiye Durumlar sitesini kurdu. Halen yayınlanmakta olan Dedektif adlı polisiye e-dergiyi çıkardı. Hem bu dergide hem de Polisiye Durumlar’da birçok öykü ve makalesi yer aldı. İlk romanı Feneryolu Cinayetleri 2017’de yayınlandı ve 2019’da ikinci, 2020’de üçüncü baskısını yaptı. 2019’da yayınlanan Aile Sırrı ve Göl Kıyısındaki Ev adlı kitapları da olan yazar İngiltere’de yaşıyor.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum