You are currently viewing PODCAST NEDİR? EN İYİ TÜRKÇE PODCASTLER NEREDE DİNLENİR?
en iyi türkçe podcastları dinle

PODCAST NEDİR? EN İYİ TÜRKÇE PODCASTLER NEREDE DİNLENİR?

Podcast 2004 yılında,  The Guardian gazetesinde, dinlenebilir devrim adlı makalede ortaya atılmış bir kavramdır ve ses ya da görüntü kaydı gibi dijital medya ürünlerinin, internet üzerinden, akıllı cep telefonları, tablet ya da dizüstü bilgisayarlara indirilebilecek şekilde yayınlanmasıdır. İlk Podcastlar, Apple tarafından Ipod cihazları için geliştirilmiştir ve adını da “IPod” ürünlerindeki “Pod” yani “Kapsül” ve “Broadcast” yani “Yayın” kelimesinin “Cast” kısımlarının birleştirilmesi ile almıştır. Ancak günümüzde Podcasting yani Podcast yapmak oldukça yaygınlaştığı ve Apple yanında farklı pek çok farklı platforma dağıldığı için artık sadece Apple için kullanılmamaktadır.

Podcast Dinle

Podcast dinlemenin birçok yolu vardır. Podcastları masaüstü, dizüstü, tablet ya da cep telefonunuzun tarayıcısı üzerinden dinleyebilirsiniz. Örnek olarak, Olay Yeri Polisiye Podcast serisini, hiçbir başka uygulama indirmeye ihtiyaç duymadan, Google Chrome, Firefox ya da Internet Explorer gibi tarayıcılarınız üzerinden tek bir düğmeye tıklayarak dinleyebilirsiniz. Kulaklığınızı takın ve işaretli düğmeye tıklayarak, Podcast serisini dinlemeye başlayın: Olay Yeri Polisiye Podcast

podcast nasıl dinlenir
podcast nasıl dinlenir?

Cep telefonlarınızın tarayıcılarından Olay Yeri Podcast’ı dinlemek için “listen in browser”a tıklamanız yeterlidir:

ceptelefonlarından podcast nasıl dinlenir
ceptelefonlarından podcast nasıl dinlenir

Podcastın avantajı nedir?

Podcastlar birçok konuda bilgiye kolayca erişmenizi sağlar. Podcast dinlemenin bir farklı yolu da Spotify ya da SoundCloud uygulamalarını cep telefonunuza ya da tabletinize indirerek dinlemektir. Podcast uygulamalarını cihazınıza indirerek kullanırsanız, Podcastları internet olmayan bir ortamda cihazınızdan kolayca dinleyebilirsiniz. Podcast yayıncısına üye olmanız halinde yeni yayınlardan otomatik olarak haberiniz olur. Podcastın en büyük avantajı bilgiyi kolayca yaymaya imkan sağlamasıdır. Bilgiye sahip olan kişi podcast aracılığı ile bunu yayma imkanı bulurken, alıcı tarafındaki kullanıcılar da ücretli ya da ücretsiz bir şekilde, bu yayınlara favori cihazlarından gönülleri istediklerinde ulaşabilirler. Bu uygulamaları indirmek istemezseniz,  uygulamaların web siteleri genellikle tarayıcılarda Podcastları dinlemenizi sağlayacak çevrim içi oynatıcılar sunmaktadır.

En iyi Türkçe Polisiye Podcastları Dinle

  1. Cinayet Masası: Polisiyeseverlerin yakından tanıdığı Sevin Okyay, uzun yıllardır Cinayet Masası adında bir radyo programı yapmaktadır. Bu keyifli polisiye podcast serisini NTV Radyo’nun web sitesinde dinleyebilirsiniz.
  2. İlk Sayfası: Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu’nun hazırladığı İlksayfası Podcast salt polisiye değil, yazarlarla bir araya gelip kitaplarının ilk sayfalarını konuştukları keyifli bir program. Elbette konuklarının bir kısmı polisiye ile haşır neşir olmuş isimler. Her ne kadar İlk Sayfası adlı bu program son bulmuş olsa da Podcastın güzelliği işte… İndirip dinleyebiliyorsunuz.
  3. Olay Yeri PodcastOlay Yeri Podcast ise Dedektifdergi.com ve PolisiyeDurumlar.com’un ortak çalışması, Onur Okan’ın hazırlayıp sunduğu Podcast, tamamen polisiye kültürüne odaklı. Ümit ederiz ki beğenileriniz, desteğiniz, istek ve önerileriniz ile uzun soluklu bir çalışma olur; keyifle dinleriz.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum