You are currently viewing YAPRAK ÖZ’DEN BİR RAHAT POLİSİYE GİZEMİ: FARAHNAZ’IN ÇİÇEĞİ
Farahnaz'ın Çiçeği

YAPRAK ÖZ’DEN BİR RAHAT POLİSİYE GİZEMİ: FARAHNAZ’IN ÇİÇEĞİ

Yaprak Öz’ü daha çok psikolojik-gerilim romanlarıyla tanıyoruz. Son romanı Farahnaz’ın Çiçeği ise bunlardan oldukça farklı bir kitap. Bu kez tam anlamıyla klasik bir polisiye romanla çıkıyor karşımıza Yaprak Öz. 21. Yüzyıla girereken yeniden yükselişe geçen ve günümüzde pek çok polisiye yazarını etkisi altına alan rahat polisiye (cozy mystery) tarzında bir kitap Farahnaz’ın Çiçeği.

Rahat polisiye, uzun yıllardır polisiye edebiyata hakim olan sert polisiye tarzına tepki olarak ortaya çıktı ve yaygınlaştı. Aslında ortaya çıktı tabiri ne kadar doğru tartışılır. Çünkü bu türün en etkin temsilcisi Agatha Christie’dir ve onun yazdığı romanlar günümüzde bile çok satılmaktadır. Miss Marple romanları ise, rahat polisiyeye  en  güzel örnekler olarak gösterilmektedirler.

Günümüz rahat polisiyesine Agatha Christie’nin Poirot romanlarının değil de Miss Marple romanlarının örnek gösterilmesinin nedeni, bu tür romanlarda genellikle  kadın dedektifin ön plana çıkmasından. Yoksa cinayet romanları kraliçesinin yazdığı bütün romanlar aslında birer rahat polisiye örneğidir. Anlaşılacağı üzere, günümüz rahat polisiyelerinde neredeyse bütün dedektifler amatör ve kadındır.

Yaprak Öz’ün romanındaki amatör dedektif de bir kadın: Yıldız Alatan. O öncelikle dört dörtlük bir ev kadını. Çok güzel yemekler yapıyor, ustalık derecesinde çok iyi dikiş dikiyor. İyi bir komşu, iyi bir dost. Polisiye roman okumayı seviyor. En büyük hayali de gizemli bir olayı çözmek. Günün birinde bu hayali gerçekleşiyor. Evinin yakınlarında işlene bir cinayet onu sırlarla dolu bir maceranın içine sokuyor. Tabii, bu araştırmayı yürütürken arkadaşlarını da yardıma çağırıyor. Ve bu arkadaşlarının tümü ev kadını.

Romandaki hikayenin geçtiği coğrafya ise Zonguldak. Yetmişli yıllarda, oldukça elit insanların yaşadığı nezih bir muhit. Birçoklarının sadece kömürden ibaret sandıkları bu kentte plajları, lokalleri, eğlenceleri, tenis kortlarıyla yaşanan bir hayatı anlatıyor Farahnaz’ın Çiçeği.

Keyifli bir polisiye okumak isteyenlere hararetle tavsiye edilir.

 

Kitabın Künyesi:

Yayın Tarihi 2019-03-28
YAYINEVİ OĞLAK YAYINLARI
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 263
Cilt Tipi Karton Kapak

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum