Polisiye Yazarı Alper Kaya

Polisiye Yazarı Alper Kaya

6 Ocak 1990 doğumlu olan Alper Kaya, henüz yedi yaşındayken, okumayı 6 yaşında öğrenmiş olmasının verdiği cesaretle (ve ne bulursa okuması nedeniyle) ilk kısa öyküsünü yazdı. Sonrasında yazma eylemini benimseyen ve bu yolda ilerlemeyi sürdüren Kaya, internetle tanıştığı dönemde de kısa öykülerle, online dünyaya adım attı. Çeşitli web sitelerinde ve forumlarda öyküler yazarken bir gün yazdıklarını romana evirebileceğini fark etmesiyle yolculuğu farklı bir boyut kazandı.

Alper Kaya’nın ilk polisiye kitabı

2011 yılında çıkan romanı “08:00″daki yazım tarzı ve romanda kurduğu olay örgüsüyle Alfred Hitchcock’a benzetilen Kaya’nın bu romanı, Özyeğin Üniversitesi’nde bir öğrenci tarafından ödev konusu olarak seçilip analiz de edildi. Sonrasında bir müddet dinlenmeye çekilen Kaya, 2014 Eylül’ü itibariyla yeni romanı Valiz’le okuyuculara dönüş yapmaya hazırlanıyor.

Yazarlığının yanı sıra gazetecilik de yapmaya çalışan Alper Kaya, 2010 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden “Yılın Spor Köşe Yazısı – Övgü Ödülü”ne layık görülerek cemiyetten ödül alan en genç gazeteci olduğunda henüz 20 yaşındaydı. Sonrasında soL’da ve çeşitli haber sitelerinde yazarlık yapmayı sürdürdü. Bütün bunların haricinde; iki öyküsü Uludağ Üniversitesi öğrencileri tarafından kısa filme çekilirken bir tiyatro oyunu da Dokuz Eylül Üniversitesi’nde sergilendi.

Yazarımız ile polisiye üzerine yaptığımız keyifli söyleşi için tıklayınız.

Yazar:

Gencoy Sümer
Gencoy Sümer: Zonguldak doğumlu olan Gencoy Sümer, Kabataş Lisesi’ni ve İstanbul Teknik Üniversitesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi’nde master ve doktora yaptı. Polisiye Durumlar sitesini kurdu. Halen yayınlanmakta olan Dedektif adlı polisiye e-dergiyi çıkardı. Hem bu dergide hem de Polisiye Durumlar’da birçok öykü ve makalesi yer aldı. İlk romanı Feneryolu Cinayetleri 2017’de yayınlandı ve 2019’da ikinci, 2020’de üçüncü baskısını yaptı. 2019’da yayınlanan Aile Sırrı ve Göl Kıyısındaki Ev adlı kitapları da olan yazar İngiltere’de yaşıyor.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum