You are currently viewing SHERLOCK 4. SEZON
SHERLOCK 4. SEZON

SHERLOCK 4. SEZON

Sherlock 4. sezon başlıyor. Tam üç yıldır ekrandan uzak olan Sherlock dizisinin 4. sezonunun 2017 yılının ilk günü yeniden başlayacağı haberi, serinin meraklılarını zevkten dört köşe etmeye yetti de arttı bile. Yeni sezonun bölümlerine ait fragman ve fotoğrafların yayınlanması ise herkesi büsbütün heyecanlandırdı. 1 Ocak akşamı, televizyonun karşısında olmak için bütün randevular çoktan iptal edildi.

Televizyon dünyasının bu son parıltılı serüveni 2010 yılının 25 Temmuz günü başlamıştı. Adeta ağıza çalınan bir parmak bal gibi, tadı damaklara yapışıp kalan diziye, iki yıllık aralarla 2012 ve 2014 yılbaşı günleri başlayan üçer bölümlük serilerle devam edildi. Sonra, dizinin uzun bir süre tatile girdiğini gördük.

Nihayet, geçen yılki Bafta ödülleri töreninde konuşan dizinin yapımcılarından Steven Moffat, müjdeyi verdi: Dizinin yeni bölümleri için çekimlere yeniden başlanacaktı. Böylece, Sherlock hayranlarını mutlu etmek için çekilen ve 2016’nın 1 Ocak günü yayınlanan özel bölümü hesaba katmazsak, izleyicilerin meraklı bekleyişi dört yılın sonunda bitiyordu.

Sherlock

Eski saygın ve ağır tempolu (ama bence aslına  tamamen sadık) olan Sherlock Holmes film ve televizyon dizilerinin yerine, hızlı, gizemli, daha karmaşık ve modern bir Sherlock Holmes yaratma fikri, Steven Moffat ve Mark Gatiss’in Dr. Who dizisi için sayısız kez yaptıkları Cardiff  tren yolculukları sırasında doğdu ve gelişti.

İkili, Moffat’ın eşinin önerisiyle, bu fikri başkası kapmadan hayata geçirme kararı aldılar ve kolları hemen sıvadılar. Sherlock rolü için düşündükleri kişi Benedict Cumberbatch idi. İngiliz sinemasının bu genç oyuncusunu Atonement (Kefaret) filmindeki başarılı oyunu yüzünden seçmişlerdi. Dr. Watson’ı ise, Martyn Freeman’e verdiler. Holmes’ün kardeşi Mycroft ise Mark Gatiss tarafından canlandırılacaktı.  Holmes’ün ezeli düşmanı Moriarty rolünde Andrew Scott, Lastrade rolünde Rupert Graws ve sevimli evsahibi Bayan Hudson rolünde de Una Stubbs görüneceklerdi.

Yeni Sherlock, eskisinden çok farklıydı. Artık olaylar 2010’lu yıllarda yani günümüzde geçiyor ve Holmes kredi kartı, bilgisayar ve cep telefonu gibi teknolojik gelişmelerden yararlanıyordu. Dr. Watson da kağıt kalem kullanmıyordu anılarını yazmak için doğal olarak. İnternette kendisine bir blog açmış yaşadıkları serüvenleri orada dile getiriyordu. Buna karşılık, yeni Sherlock’ta Moriarty, Bayan Hudson, Lastrade, Mycroft gibi karakterlerin yanı sıra 221 numara  gibi değişmeyen mekanlar da vardı. Dr. Watson yine savaş gazisiydi.

Sherlock 4. Sezon ‘da Neler Var?


Sherlock, 4. sezon önemli bazı değişiklikler içeriyor. Bu konuda yapımcılar ser verip sır vermeseler de fotoğraflar ve fragmandan bazı ipuçları yakalamak mümkün.  Öyle görünüyor ki, Holmes, bu kez bir köpek edinecek. Dr. Watson’ın bir bebeği olacak. Bunlar güzel şeyler. Ama kötüler de var tabii. Öncelikle Moriarty’nin diziye bir dönüş yapıp yapmayacağı kesin değil. Fragmanda görünüyor ama bu gerçek bir dönüş mü, yoksa Holmes’ün zihninden yansıyan bir bilinçaltı görüntüsü mü, onu ancak diziyi izleyince anlayabileceğiz.

Moriarty’nin dönüşü konusunda kararsızlık, biraz da diziye yeni bir kötü adamın katılmasından kaynaklanıyor: Toby Jones. Ünlü oyuncuyu, meraklıları bilir, Agatha Christie’nin Poirot dizisinde izlemiştik. Doğu Ekspresinde Cinayet’te Samuel Rachetti rolündeydi. Belli ki, Toby Jones, Sherlock’taki Culverton Smith rolüyle görülmemiş bir sahtekarlığa imza atacak gibi görünüyor. Bu sahtekarlığın, kahramanlarımıza ve bize meş’um bir öykü vadettiği söylentisi de oldukça yaygın. Zaten dizi hakkında tek bir kelime bile etmemeye özen gösteren yapım ekibi ve oyuncuların söyledikleri tek şey şu: Sherlock 4. sezon bugüne kadar ki en karanlık sezon olacak.

Yeni yılın ilk günü yayınlanacak bölümün adı The Six Thatchers. Yani Altı Thatchers. Bu Thatchers de neyin nesi diyecek olursanız, duyduğumuza göre, Margret Thatchers’ın ta kendisiymiş. Hadi biraz daha bilgi verelim. Öykü, Barones Thatcher’ın imajını zedelemeye çalışan birine karşı yapılan mücadeleyi anlatıyormuş. Altı Thatchers’in anlamı, olsa olsa altı adet Thatcher heykelciği olabilir. Veya ona benzer başka bir şey. Bu da senaryonun, Arthur Conan Doyle‘un The Six Napoleon öyküsünden adapte edildiğinin bir işareti bana kalırsa. Bu öyküdeki entrika da az yabana atılacak gibi değildir hani.

Sherlock 4. Sezon ilk bölümü çok merak ediyorsanız  The Six Napoleon macerasına bir göz atabilirsiniz. Ama işin tadını kaçırmaya ne gerek var? Bence dizinin yayınlanmasını bekleyin. Yılbaşı günü kurulun televizyonun karşısına, keyifle seyredin. Ben  öyle yapacağım. Hepinize iyi seyirler.

Yazar:

Gencoy Sümer
Gencoy Sümer: Zonguldak doğumlu olan Gencoy Sümer, Kabataş Lisesi’ni ve İstanbul Teknik Üniversitesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi’nde master ve doktora yaptı. Polisiye Durumlar sitesini kurdu. Halen yayınlanmakta olan Dedektif adlı polisiye e-dergiyi çıkardı. Hem bu dergide hem de Polisiye Durumlar’da birçok öykü ve makalesi yer aldı. İlk romanı Feneryolu Cinayetleri 2017’de yayınlandı ve 2019’da ikinci, 2020’de üçüncü baskısını yaptı. 2019’da yayınlanan Aile Sırrı ve Göl Kıyısındaki Ev adlı kitapları da olan yazar İngiltere’de yaşıyor.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum

Gencoy Sümer

Gencoy Sümer: Zonguldak doğumlu olan Gencoy Sümer, Kabataş Lisesi’ni ve İstanbul Teknik Üniversitesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi’nde master ve doktora yaptı. Polisiye Durumlar sitesini kurdu. Halen yayınlanmakta olan Dedektif adlı polisiye e-dergiyi çıkardı. Hem bu dergide hem de Polisiye Durumlar’da birçok öykü ve makalesi yer aldı. İlk romanı Feneryolu Cinayetleri 2017’de yayınlandı ve 2019’da ikinci, 2020’de üçüncü baskısını yaptı. 2019’da yayınlanan Aile Sırrı ve Göl Kıyısındaki Ev adlı kitapları da olan yazar İngiltere’de yaşıyor.