Brian de Palma ve Carrie

Brian de Palma ve Carrie

Brian De Palma, Alfred Hitchcock sonrası dönemde gerilim sinemasının en önemli yönetmenlerinden biridir. Onun filmlerinde de kanlı cesetler, parçalanan vücutlar pek gözükmez. Buna karşılık, şiddet daha belirgindir. Bir diğer önemli fark ise, Hitchock’ta ancak bir gülmece unsuru ve şarlatanlık olarak yer alabilecek fizik ötesi olgular, Brian de Palma filmlerinin neredeyse değişmez  ana konularından biridir. Ağır gösterimlerin (slow motion), tekrarların ve düşlerin bolca yer aldığı De Palma fiimlerinde müziğin de ayrı bir yeri vardır. Bazı bölümlerde adeta insana rahatlık veren bir müzik, görüntüdeki durgunluğu, huzuru yansıtır gibidir. Fakat bunu çok kısa bir süre sonra bir şiddet sahnesi izler ve müzik de bu görüntüyle birlikte tedirgin edici bir tempoyle yer değiştirir.

Yönetmenin başyapıtlarından biri sayılan Carrie filminde, bir okulda geçen olaylar anlatılır. Carry arkadaşları tarafından itilip kakılan bir öğrencidir. Beden eğitimi öğretmeni bu durumu önlemeye çalışır. Öğrencilerin çoğu hatalarını anlamışlardır ama bir kısmı hala Carry’ye kötü davranmaya devam eder. Oysa Carry de kendisinin de yeni yeni farkettiği eşyaları beyin gücüyle hareket ettirebilme yeteneği vardır. Bu güç, okulun yıl sonu partisinde tam bir faciaya sebep olacaktır.

Carrie- Günah Tohumu

98 dakika / Korku-Gerilim  / 3 kasım 1976 USA
Yönetmen:Brian De Palma
Yazar:Stephen King
Senaryo:Lawrence D.Cohen
Oyuncular:Sissy Spacek, Piper Laurie
IMDB Puanı:7.4
Filmde yer alan bu bölüm Brian de Palma filmlerinin adeta bir tasviri,
özeti gibidir. Bu unutulmaz sahneyi dikkatle izlemenizi öneriyorum.
Sabırla, sonuna kadar ve gözlerinizi ekrandan hiç ayırmadan izleyin.

Yazar:

Gencoy Sümer
Gencoy Sümer: Zonguldak doğumlu olan Gencoy Sümer, Kabataş Lisesi’ni ve İstanbul Teknik Üniversitesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi’nde master ve doktora yaptı. Polisiye Durumlar sitesini kurdu. Halen yayınlanmakta olan Dedektif adlı polisiye e-dergiyi çıkardı. Hem bu dergide hem de Polisiye Durumlar’da birçok öykü ve makalesi yer aldı. İlk romanı Feneryolu Cinayetleri 2017’de yayınlandı ve 2019’da ikinci, 2020’de üçüncü baskısını yaptı. 2019’da yayınlanan Aile Sırrı ve Göl Kıyısındaki Ev adlı kitapları da olan yazar İngiltere’de yaşıyor.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum