Funda menekşe'den poli̇si̇ye hi̇kayeler: aklımdaki̇ ci̇nayetler 2

Funda menekşe’den poli̇si̇ye hi̇kayeler: aklımdaki̇ ci̇nayetler

Funda Menekşe’nin Aklımdaki Cinayetler kitabı, geçtiğimiz Mayıs ayında  yayınlandı. Polisiye severler, bir öğretmen olan Funda Menekşe’yi, polisiyedurumlar.com ve dedektifdergi.com’da yayınlanan hikaye ve makalelerinden tanıyacaklardır. Hikayeleri ayrıca Dedektif Dergi 1. Yıl Öykü Seçkisi ve Kırmızı Battaniye (derleme öyküler) kitaplarında yer alan yazar, -kendi tabiri ile- çocuklar için sevimli öyküler yazarken ne ara cinayet kurguları tasarlamaya geçtiğini bilmiyor. Bildiği bir tek şey var ki; yazmayı seviyor. Okurları da onu beğeni ve merakla takip ediyor.

 

Aklımdaki Cinayetler’de Ne Var?

Aklımdaki Cinayetler’de, Funda Menekşe’nin kaleminden çıkmış, bir kısmı daha önceden dedektifdergi.com’da da yayınlanmış birbirinden farklı on iki özgün polisiye öykü yer alıyor. Her bir hikaye, okuru ayrı bir dünyaya yolculuğa çıkarıyor. Yazarın hikayelerinde tasarladığı zekice kurgu ve okuyanları düşünmeye sevk edici, dokunaklı sahneler, ince detaylarla hafızalara kazınıyor.

Aklımdaki Cinayetler’de yer alan öyküler hakkında bilgi arayan meraklı okurları aşağıya davet ediyoruz.

 

Sabun Kokusu

Bir insanı en fazla ne kadar sevebilirsiniz? Ya birisi o en çok sevdiğiniz kişiyi elinizden alsa? Onu öldürmek içinizden geçer mi? Düşüncelerinizi önceden planlı bir misilleme cinayetine çevirebilir misiniz? Sabun Kokusu’nda üst boyutta bir sapkınlığın yol açtığı bir cinayetin ardından, derin bir aşk ve öç alma arzusu altında iz süren bir eşin hikayesine tanık oluyoruz.

 

Adam Uyandı

Tarihi bir otelde işlenen faili meçhul bir cinayet, dört ayrı katil zanlısı ve hepsini birbirine bağlayan sır dolu bir çanta, bir hikayede toplanıyor! Tam bir “katil kim” polisiye öyküsü olan Adam Uyandı, okuru bir bilmecenin içine sürükleyip, sürpriz bir sonla mutlu ediyor.

 

Funda menekşe'den poli̇si̇ye hi̇kayeler: aklımdaki̇ ci̇nayetler 5Onu Biz Öldürdük

Bir kadını aldatmaktan daha tehlikeli ne olabilir? İki kadını aynı anda aldatmak! Zekice tasarlanmış bir cinayet planına imza atan iki kadının ortak düşmanlarını nasıl bir son bekliyor?  Yazar, sade bir dille, bir sohbet havasında hikayesini anlatıyor. Okur ise bu iki kadını karşısına almamış olmaktan dolayı bir “oh” çekiyor.

 

Konakta Son Perde

Başkomiser Zafer, eski bir konakta işlenen cinayeti, bir Hercule Poirot edasıyla çözmeye çalışıyor. Konakta yaşayan ve çalışan herkesin şüpheli durumunda olduğu hikayede, muamma son ana kadar devam ediyor.

 

Beyaz Elbiseli Kadın

Beyaz bir elbise ile sokağa çıkmak hiç bu kadar tehlikeli olmamıştı. Son paragrafına kadar okura “neden” diye sorduran, esrarengiz bir kaçırma olayını anlatan hikaye, psikolojik gerilim tadında ve insanı derinden etkiliyor.

 

Cerrahın Ölümü

Alışılagelmiş cinayetleri unutun; Başkomiser Zafer ve ekibi, otelde gerçekleşen sıradışı bir doktor cinayetini çözmeye odaklanıyor. Ters köşe finali ile okuyucuyu tatmin etme potansiyeli epey yüksek bir hikaye. Son anda gelen detaylı itiraf, katilin psikolojisini gözler önüne seriyor.

 

Sevdiğini Öldürmek

Cinayet yalnızca bir kişinin canını almakla mı olur? Bazen bir insan, bir başkasının ruhunu, içindeki çocuğu, iyi niyetini öldürmüyor mu? Bu da bir cinayet tipi değil midir? Bu hüzünlü hikaye, insan ilişkileri ve sadakat üzerine düşündürüyor.

 

Kırmızı Boncuklu Kolye

Kırmızı Boncuklu Kolye, bir köy yerinde yaşanan platonik bir aşkın, faili uzun yıllar meçhul kalacak bir cinayete sebebiyet verişinin hikayesini anlatıyor. “Aşk insana cinayet işletir mi” sorusunun, okuyucuyu düşündürücü, derin bir cevabı niteliğindeki hikaye, sarsıcı bir final ile son buluyor.

 

Siz Aşka İnanır Mısınız?

Psikoz insana neler yaptırır? Cinayet işletir mi mesela? Sarsıcı hikaye, psikotik bozuklukları olan bir genç kızın şahit olduğu bir cinayet vakası ile başlıyor. Masumane bir aşk hikayesini de içinde barındıran, neyin halüsinasyon neyin gerçek olduğu hakkında son sayfaya kadar emin olunamayan, muamma dolu bir öykü.

 

Hiç Kimse

Öykü, hayatın gerçekleri ve adil olmayışı hakkında insanı düşünmeye sevk ediyor. Tek isteği insanca yaşamak olan bir kadın, onu takip eden kana susamış bir caniden habersiz, her şeyini bırakıp kaçmak zorunda kalıyor. Yazar, çoğu zaman sarsıcı bir cinayet vakasına dönüşen kadına şiddet olaylarına, sarsıcı bir kaçış hikayesi ile ayrı bir bakış açısı kazandırıyor.

 

Kim Ölmeli?

Aile içi bir hesaplaşmada bir kişinin öleceği garantidir. Ancak, ölecek kişi haricinde kimse, kimin öleceğini bilmemektedir. Hikayenin sonunda okuyucuyu büyük bir sürpriz bekliyor. İnsanı katile dönüştüren, konuşulamayan ama hayatın her anında var olan acı gerçeklerin güzel bir anlatımı, akıcı bir dille öyküleştirilmiş.

 

Aklımdaki Cinayetler

Psikopat bir seri katilin iç dünyasının anlatıldığı hikayede, bir katilin kurbanını nasıl seçtiği, az da olsa içerisinde barındırdığı adalet duygusu, çocukluktan gelen öldürme hevesinin insanın hayatında her daim var olduğu konu alınmış. Bu gerilim dolu hikayede, ölüm ile burun buruna gelen bir insanın yaptığı itiraflar, mantık evliliği konusunda okuyucuyu düşündürüyor.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum