You are currently viewing Bi̇r şahsi̇yet meselesi̇

Bi̇r şahsi̇yet meselesi̇

Yönetmenliğini Onur Saylak’ın, Senaryosunu Hakan Günday’ın kaleme aldığı Şahsiyet son yılların en çok konuşulan dizileri arasında yer alıyor. Öyle ki bu diziyle başrol oyuncusu Haluk Bilginer dizide canlandırdığı Ağah Beyoğlu karakteriyle Uluslararası Emmy Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde aday oldu.

İnternet platformu Puhu TV de toplam 12 bölümle yayınlanan dizinin oyuncu kadrosunda başarılı isimler yer alıyor.

Başta; Haluk Bilginer (Ağah Beyoğlu), Cansu Dere (Nevra Elmas), Metin Akdülger (Ateş Arbay), Necip Memili (Tolga), Şebnem Bozoklu (Zuhal), Şenay Gürler (Nükhet), İbrahim Selim (Sefa), Fırat Topkorur (Firuz), Müjde Ar ( Nesrin), Hümeyra (Feza Yurtgil). Dizinin yan karakterleri bile sağlam bir kadro oluşturmaya yetiyor.

Peki, Şahsiyet nedir? Ne anlatır?

Şahsiyet, kişi ve kişilik anlamlarına geliyor. Hayatta ki birçok şey onu hatırladığımız sürece bizim için anlamlıdır. Peki ya bir gün her şeyi unutursak. Şahsiyetimizi de unutursak. O zaman Şahsiyetimizin bir anlamı kalır mı? “Benim Şahsiyetim ne olacak?” diye bir soru soruyor Ağah Beyoğlu. Aynı zamanda dizinin 2. bölümünden itibaren her dizinin başında “Şahsiyeti Hatırla “ diye bir uyarıda bulunuyor bizlere.

ŞAHSİYET DİZİSİNİN KONUSU

65 yaşında ki Ağah Beyoğlu, adliye memurluğu görevinden emekli olmuş, eşini kaybetmiş ve Münir adını verdiği kedisiyle Beyoğlu’ndaki evinde tek başına yaşamaktadır. Bir gün kedisini açlıktan ve susuzluktan ölmüş olarak bulan Ağah Bey bu trajik durumunda yaşanması ile birlikte doktora gider. Kedisine su ve yemek vermeyi bile unutan Ağah Bey’e Alzheimer teşhisi konur. Ağah Bey bu durumdan çok etkilenir. Çünkü gün geçtikçe hafızasını kaybedecektir. Bir müddet kendi içerisinde bu durumun değerlendirmesini yapar. En sonunda aklına bir fikir gelir. Madem gün geçtikçe hafızasını kaybedecek, o zaman daha henüz hiçbir şeyi unutmamışken, her zaman aklında olan intikam planını harekete geçirmeye başlar. Şimdi, önünde işlemesi gereken bir seri cinayet vardır.

Ağah Bey’in tek çocuğu olan Zuhal, oğlu Deva ile birlikte Avustralya’da yaşamaktadır.  Ama ani bir kararla İstanbul’a gelerek Ağah Bey’in yanında yaşamaya başlarlar.

Diğer yandan Cinayet Büro amirliğinde ki tek kadın polis olan Nevra Elmas’ın çalıştığı bürodaki diğer erkek polisler tarafından varlığı kabul edilmemektedir. Bu durumdan dolayı istifanın eşiğine gelen Nevra, karşısına çıkan bu seri cinayet vakaları ile birlikte bir maceraya başlıyor. Çünkü katilin her cinayette Nevra’ya bir mesajı vardır ve bu cinayetlerin bir ucu bir şekilde Nevra’ya bağlanmaktadır.

İstanbul’da geçen olay örgüsünün diğer tarafı hayali bir Kasaba olan, Kambura’da yaşanmaktadır. Ağah Bey adliye memurluğunu Kambura da yapmış, Nevra Komiser’in çocukluğunun bir kısmı Kambura’da geçmiştir. Cinayetler ise dönüp dolaşıp bir şekilde Kambura’ya bağlanmaktadır.

Diziyi izlerken Ağah Bey’in bu cinayetleri neden işlediği sorusu insanın aklına defalarca kez takılıyor. Ama her seferinde onun haklı bir sebebi olduğunu düşünüyoruz. Çünkü Ağah Bey “İyi bir insan olmak” istediğini hatırlatıyor bizlere.

ŞAHSİYET DİZİSİNİN KARAKTERLERİ ÜZERİNE

Ağah Beyoğlu çoğu zaman sempatik ve kendini sevdiren bir karakter olarak çıkıyor karşımıza. Bu durum cinayetini şahsiyet dizisi1işlediği kişiler içinde geçerli, bunu kendilerine neden yaptığını son nefeslerinde bile anlayamıyorlar. Ama er ya da geç Ağah Bey’in haklı olduğunu anlıyoruz.

Nevra Elmas’ı yalnız bir karakter olarak görüyoruz ilk başlarda. Yaşadığı şeyler bir şekilde insanlara karşı mesafe koyması gerektiğini düşündürüyor ona. Ama bu yaşanan cinayetlerin ve her cinayette katilin kendisine bıraktığı mesajların bir anlamı olduğunu anlıyor. Bu mesajlar geçmişi ile ilgili. Geçmişinde daha önce unuttuğu ama hatırlaması gereken olaylar gün yüzüne çıkmaya başlıyor.

Zuhal, Ağah Bey’in kızı. Babasının her zaman kendisine karşı mesafeli olduğundan dert yanıyor. Ama bununda mutlaka haklı bir sebebi var. Tek dilediği çevresinde onu seven insanların olması.

Feza Yurtgil de bir Alzheimer hastası. Fakat bazı şeyleri unutması o kadar kolay olmayacak, özellikle bir cinayete şahit olduysa.

Tolga Cinayet Büro Amirliğin de, Nevra’nın yanında olan ve onu destekleyen tek polis. İşlenen bu cinayetler onun için çıkmaz bir yola dönüşüyor.

Firuz, Nevra’yı bu cinayet Büro Amirliği’nde istemeyenlerin başında yer alıyor. Bu hikâyede ki rolü büyük. Her iki taraf için de bir anlamı var.

Nesrin, Nevra’nın annesi. Onunda, kızına karşı biraz mesafeli tavırları var. Kambura’da yaşıyor. Diğerleri gibi oda bu düğümün bir parçası.

Yazar:

Fatma Şanlı

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum