You are currently viewing True Detective – Gerçek Dedektif Seri 1
True Detective - Gerçek Dedektif Seri 1

True Detective – Gerçek Dedektif Seri 1

Polisiye dizi türünün en iyi örnekleri arasında gösterilen True detective 1, Gerçek Dedektif dizisini seyretmemek olmazdı. Sadece 8 bölümden oluşan dizi, oyuncularının performansı ve ilgi çeken hikayesi ile bir anda tüm dikkatleri üzerinde topladı. Zaten Luisiana da geçen hikayeler bayılırım; – neden diye soracak olursanız Angel Heart isimli film eleştirisi makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirler – dizinin hayranları arasına ben de katıldım. Unutmadan belirtmek gerekir ki dizinin müziği de bir harika! Yanılmadınız bu sayfanın altında dizinin müziğini de bulabilirsiniz.

En iyi polisiye dizilerden biri:  True Detective

True Detective dizisi son derece zeki bir şekilde, bir seri katil araştırmasını iki ayrı zaman akışı üzerinden anlatıyor. Birince zaman dilimi 1990’lı yıllarda geçiyor ve Marty Hart ve Rust Cohle adındaki iki dedektifin, fetişist bir katili yakalama çabalarını anlatıyor. Bu seri katil, kadın kurbanlarının vücutlarına dövmeler yaparken, kafalarına bir geyik boynuzu yerleştirerek olay yerini garip şekillerdeki aksesuarlarla donatıyor.
Dizinin modern zaman akışında ise bu eski polis ortağı ikili, bu cinayetlerin yeniden başladığından şüphelenen iki ayrı polis tarafından sorgulanmakta. Sorgulanma banda kaydedilirken zaman içinde geri dönüşler ve araştırmaya dair özenle seçilmiş detaylara yer verilmesi, izleyiciyi tamamen hikayenin içine çekiyor. Unutmadan hemen belirtmeliyim ki, Rust Cohle’yi canlandıran Matthew McConaughey ve Marty Hart’ı canlandıran Woody Harrelson, her ikisi de harika oynuyor ve oyunculukları ile adeta sizi koltuğunuza çiviliyorlar. Polislerin sorgulanma sahnesi o kadar kuvvetli ki şayet ben, uzun bir süre bir seri katilin peşinden koşmuş bu ikiliyi sorgulamakla görevlendirilmiş polislerden biri olsaydım, ben de mi 17 yıl sonra bu adamlar gibi olacağım der, hemen istifayı basar ve Yorkshire’ın yeşil kasabalarından birinde bir restoran açar köşeme çekilirdim.

Neyse, hikayeye geri dönelim. Hikaye derinleştikçe ve zaman içinde gidip gelmeler arttıkça anlatım biraz karmaşıklaşıyor ama izleyicinin ilgisi de bir o kadar artıyor. Hikaye anlatımı ilerleyip bölümler akmaya başlayınca izleyici üzerinde merak da beklenti de artıyor. Kimilerine göre final bölümü biraz hayal kırıklığı yaşatmış ya da hikayeye yakışır bir son olmamış ancak bu konuda burda birşey söylememiz diziyi seyretmemiş olanlara haksızlık olurdu. Yine de yorumlarınızı aşağıya bırakabilirsiniz.

Bu iki polis memurundan Rust, oldukça zeki bir kişilik. Yeniliklere açık ve biraz saplantılı hatta arızalı bir kişi olarak karşımıza çıkıyor. Diğer taraftan Marty ise maçosever hanımlara hemen müjdemizi verelim oldukça maço ve düz bir tip. Dizide Marty’nin eşini oynayan Maggie’dan başka önemli bir kadın karakter bulunmuyor. Maggie ise maço bir kocaya sahip olmanın avantaj ve dezavantajlarını yaşıyor. Sözlüğü açık baktığımızda aldatılan kadın karşılığına Maggie’yi rahatlıkla koyabiliriz. Ancak unutulmaması gereken ortada iki erkeğin ve aldatılan bir eşin, bir de kovalanan bir seri katilin olduğu gerçeği. Nitekim, sadece 8 bölümden oluşan, bu oldukça yoğun dizi de Maggie’de kendisine bir bölüm ayrılmasını sağlıyor.

Luisiana’da geçen ve 17 yıllık bir seri katil avını bize lime lime ederek anlatan bu dizi, polisiyeseverler için gönül rahatlığı ile tavsiye edebileceğimiz bir polisiye dizi. Yurtdışında ne kadar kaliteli işlerin yapıldığına dair de güzel bir örnek.

Dizinin ikinci serisinde ise ayrı bir hikaye anlatılacak ve hem hikayenin hem de karakterlerin dizinin birinci bölümünün üzerine çıkıp çıkamayacağı ayrı bir merak konusu.

Henüz izlemediyseniz polisiye dizi True Detective’i Gerçek Dedektif dizisini mutlaka izleyin. Bu arada, biz de ülkemizde Mavi Ay dedektiflik bürosu adı altında faaliyet gösteren gerçek bir dedektif ile söyleşi gerçekleştirmiştik bu makalemizi de buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

True Detective 3

True detective 3 ne zaman yayınlanacak ya da yayınlanacak mı evet biz de dizinin tutkunları olarak bu soruyu soranlardanız. HBO ‘dan çeşitli kaynaklar True Detective 3 ‘ün halen yazılmakta olduğunu ve beklenenen daha yakın bir zamanda dizinin yayınlanacağını belirtiyorlar ancak True Detective 3 2017’de yayınlanmayacağı da kesin. Büyük ihtimalle dizinin 3. sezonu 2018 yılında polisiyeseverlerle olacak.

Yazar:

Turgut Şişman
Turgut Şişman
Turgut Şişman, PolisiyeDurumlar.com ve Dedektifdergi.com sitelerinin kurucuları arasında yer aldı ve halen polisiyeseverlerin ilgi ile takip ettiği bu iki projede aktif olarak görev almaktadır. Çeşitli kitaplarda ve online platformlarda hikaye ve makaleleri yayınlanan Turgut Şişman, Polisiye Yazarlar Birliği üyesidir ve 2005 yılından bu yana İngiltere'de yaşamaktadır.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum

Turgut Şişman

Turgut Şişman, PolisiyeDurumlar.com ve Dedektifdergi.com sitelerinin kurucuları arasında yer aldı ve halen polisiyeseverlerin ilgi ile takip ettiği bu iki projede aktif olarak görev almaktadır. Çeşitli kitaplarda ve online platformlarda hikaye ve makaleleri yayınlanan Turgut Şişman, Polisiye Yazarlar Birliği üyesidir ve 2005 yılından bu yana İngiltere'de yaşamaktadır.