You are currently viewing Yargıç

Yargıç

Başarılı polisiye yazarı Günay Gafur’un üçüncü romanı Yargıç, 2019 yılında, Fantastik Yayınlarının katkılarıyla okuyucuya sunuldu.

‘Yeryüzüne uğramış tüm ölümsüz şairlere’ diyerek hikâyesine başlayan Günay Gafur, şiir tadında bir polisiye romana imzasını atmış.

Günay Gafur’un Başkomiseri Yavuz şiir seviyor. Bir zamanlar en büyük arzusu, ‘içinde dostlarını ağırlayacağı minicik bir kitapçı açmakmış,’ kader izin vermemiş.

Kader işte, hep kendi istediği yöne sürüklüyor insanı. Başkomiser Yavuz’u da sokaklara atmış. Çamurlar içinde, ayakları çıplak, ne yaptığını, nasıl yaptığını bilmez bir halleri var. Uyur gezer olmuş son zamanlarda.

Polisimiz gece gezer, katil gece avlanır.

Günay Gafur’un Yargıç isimli bu kitabında denediği şiirsel anlatım çok başarılı.

Şehirde işlenen cinayetler, cesetlerin başuçlarına bırakılan şiirler ve tek ipucu, bir bahçe makası. Bahçıvan lakabını alan, şiir sever katil ustaca cinayetler işlemeye, kurbanlarının bir elini alırken, geride akıllıca yazılmış mısralar bırakmaya devam eder.

Yargıç 4Yargıç romanının sayfaları hızla ve keyifle tükenirken, kurgu okuyucuyu birden fazla katil adayıyla karşı karşıya bırakıyor. İnanmış bir deliyi hafife almayın diyor kitap. Peki gerçek deli olan kim? Cesetlere yakın sokaklarda uyanan Başkomiserimizin bir türlü hesaplaşamadığı vicdanı mı?

‘Gerçeklerle, gerçek sandıklarımızın savaşıdır yüzleşme,’ diyor yazar. Bu gibi muhteşem sözler, hız kesmeyen anlatım, soluksuz bir okuma. Günay Gafur’un kurgusu hep ters köşe, akılcı ve üstünde çok çalışılmış farklı bir polisiye sunuyor bize. Fazla söze gerek yok, yazar zaten anlatmak istediği her şeyi şiirlerinde söylemiş. Küçük hatalar… bence göz ardı edilebilir şeyler. Ayrıntıya takılmayalım.

Son olarak eklemeliyim. Eğer Günay Gafur’un ikinci kitabı olan Kahin’i okuduysanız ve benim gibi azıcık hayal kırıklığına uğradıysanız Yargıç sizi çok şaşırtacak.

Keyifli okumalar.

 

Kitabın Künyesi:

Kitabın adı: Yargıç

Yazarın adı: Günay gafur

Yayın tarihi: 01.06.2019

Sayfa sayısı: 288

Yayınevi: Fantastik

Yazar:

Derin Gezmiş

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum