You are currently viewing Bir Norveç Kurdu: Harry Hole

Bir Norveç Kurdu: Harry Hole

Bir Norveç Kurdu: Harry Hole 4
Jo Nesbo

Jo Nesbo, 14 kitaplık polisiye serisi ve karşımızda Harry Hole. Ola ki kendisiyle henüz tanışmadıysanız, iki dakikanıza talibim. Zira Jo Nesbo’nun kalemi okunmaya da anlatılmaya da değer.

Harry Hole maceralarının başlangıç kitabı olan Yarasa isimli romanla, Avustralya’da karşımıza çıkıyor polisimiz. Norveç Cinayet Masası Dedektifi, kendi ülkesinin vatandaşı olan bir genç kızın ölümünü soruşturmak üzere gönderilmiş bu sıcak ülkeye. Jim Beam sevdalısı Hole belki de bir parça sürülmüş, Sidney polisi tarafından suya sabuna dokunmaması kesin bir dille emredilen bu göreve. Roman boyunca oldukça ilginç ve etkileyici etnik hikayeler anlatılıyor. Bumbum adlı kara yılanın efsanesi gibi. Yazar, okuyucusunu, katil kim sorusundan usta bir anlatımla uzaklaştırmayı başarıyor ve hikâyenin gerilimine kapılmamızı sağlıyor.

Jo Nesbo’nun devam niteliği de taşıyan Harry Hole serisinin tamamlayıcı hikayelerinde annesinin ölümü, Down sendromlu kız kardeşinin yaşadığı travmatik olaylar, alkollü iken sorumlusu olduğu bir kazanın trajik sonu, çok sevdiği kadın ortağının sır dolu cinayeti, âşık olduğu kadınlar, dedektifimizin hasarlı ruhunu fazlasıyla zorluyor.

Bir Norveç Kurdu: Harry Hole 5Serinin ikinci kitabı Hamamböcekleri, bizi Uzak Doğu’da, çocuk istismarının korkunç boyutlarıyla yüzleştirirken, Kızılgerdan, kendi adaletini sağlamak isteyen bir katili karşımıza çıkarıyor; Nazi cephelerine sürüklüyor, bombardımanlar altına yaşanılan aşklara ve başka trajedilere şahitlik ettiriyor.

Jo Nesbo’nun yaratıcısı olduğu Harry Hole Sersinin yedinci kitabı Kardan Adam, beyaz perdeye de aktarıldı. Ben romanı tercih etsem de Hole’e renkli ekranda hayat veren Michael Fassbender’in bu rol için isabetli bir karar olduğunu düşünüyorum. Başarılı oyuncunun birkaç kilo vermesi uygun olurdu ama böyle de güzeldi.

Harry Hole’ün Jim Beam’i mi yoksa polisliği mi daha çok sevdiği konusunda çelişkiye düştüğüm zamanlar da olmuyor değil. Alkolikliğin kendisine genetik bir miras olduğunu düşünen kahramanımız, mesleği ve hastalık derecesinde kilitlendiği görevleri uğruna içkiyi bırakmayı sık sık denese de Jim Beam onun vazgeçemediği, hep arzuladığı sevgilisi.

Bir Norveç Kurdu: Harry Hole 6
Michael Fassbender

Bir eleştiride Harry Hole’ün obsesif bozukluğu olduğunu okumuştum. Evet, Hole’ün takıntılı bir düşünce yapısı var. Ama onun zihnini meşgul eden hezeyanlar hep gerçeklerdir. Ne olduğunu hatırlayamadığı zamanlarda bile Harry saklı olanı ışığa çıkaracak bir ip ucunun beynini tırmaladığını bilir.

Şeytan Yıldızı romanında, ‘ben bu kışı da atlatırım ama yediğim ayazı unutmam’, diyen Norveç kurdumuz, Susuzluk isimli hikâyede, her zaman için gerçek bir avcı olduğunu ispatlıyor.

Okuduğunuz kitaplarda, beynin kaç bin farklı sesi ayırt edebildiği, yarasaların bazı kültürlerde ölümün simgesi olduğu gibi gereksiz görünen bilgileri, küçük ama beyni zorlayan detayları seviyorsanız, Jo Nesbo’nun Harry Hole serisi tam size göre.

Ben hikâye severim, Jo Nesbo da çok başarılı bir hikâye anlatıcısı.

Keyifli okumalar.

Yazar:

Derin Gezmiş

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum