Seri katiller pek çoğumuzun ilgisini çeker. Tarih boyunca pek çok seri katil görülmüştür. Ancak özellikle 19. yüz yıldan itibaren seri katiller daha çok ortaya çıkmaya başlamış, bunların önemli bir kısmının işlediği suçlar  kayıt altına alınmıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nde seri katiller üzerine sistemli araştırmalar ve çalışmalar yapılmış, bu sayede pek çok gizli kalmış cinayet ortaya çıkarılmıştır. Seri katiller, genellikle sebepsizmiş gibi görünen sıradan cinayetler işlerler. Diğer cinayetlerde görülen para, güç, kendini koruma gibi motiflere seri katillerde pek rastlanmaz. Seri katiller üzerine yapılan araştırmalar, cinayet işleme güdüsünün daha çok psikolojik nedenler dayandığını, travma ve saplantılarla ilgili olduğunu ortaya koymuştur. Doğal olarak seri katiller genellikle çeşitli psikolojik sorunlara sahip kişilerdir.

Seri katiller yakalanması en zor katiller sınıfına mensupturlar. Görünürde belirli bir nedenin bulunmaması, cinayet işlemenin anlık bir kararla ortaya çıkması seri katillerin yakalanmasını zorlaştırır. Cinayet mahallinde bulunan benzer nesnelerden ve öldürülen kişilerin ortak yanlarından yola çıkılarak, seri katiller  ile ilgili karakter analizi yapılabilir. Amerika Birleşik Devletlerinde bu konuyla uğraşan çok sayıda polis ve uzaman vardır. Bu kişiler olay ve maktullerin ortak noktalarından hareketle katilin kişiliğini belirlemeye çalışırlar. Kimi zaman aylarca süren bu çalışmaya profilleme denir. Seri katiller profilleme sonucu belirlenir ve yakalanırlar.

Polisiye Durumlar sitesinde birçok seri katile dair başka hiçbir yerde bulamayacağınız bilgiler yer almaktadır. Özellikle seri katil denince akla ilk gelen isimlerden Ted Bundy hakkındaki yazı dizisi ile Suç Psikolojisi Uzmanı Arkın Gelişin bizlere önemli ve ilginç bilgiler aktardı. Aşağıda yer alan yazılar ile bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Read more about the article Atalay Filiz Seri Katil mi? Türkiye’nin seri katilleri
Atalay Filiz Seri Katil mi? Türkiye'nin seri katilleri

Atalay Filiz Seri Katil mi? Türkiye’nin seri katilleri

Atalay Filiz Vakası. Birkaç gündür gündemimizi meşgul eden bir “seri” katilimiz var. Adı Atalay Filiz. Seri kelimesini tırnak içerisinde alma sebebim, henüz yakalanmayan ve somut delillere dayanmayan bir olay ile…

Okumaya devam edinAtalay Filiz Seri Katil mi? Türkiye’nin seri katilleri